Diskuse o počasí Po obřích kroupách přišlo i tornádo, udeřilo u Milána
Zrovna teď jsem na Istrii, takže jsem měl možnost zažít ty pořádný bouřky i u moře, první, ve středu před půlnocí byla nejslinější s prudkým větrem i kolem 100km/h a celkem výrazným příbojem. Nejvíc ale asi pršelo dnes v noci, jinak nic moc s tím dešťem.
am96
Četl jsem o těch bouřkách už před pár dny na internetu, dost síla teda, u Záhřebu byly i oběti. To bylo někdy ve středu. Štěstí že to nejsilnější šlo severněji od nás.
21.07.2023 13 UTC (GFS +1 hod)
Tady je celkem dobre videt, jaka byla situace odpoledne v patek 21.07.2023 v Milano a okoli. Je tam velmi teply a vllhky vzduch (i kdyz dal na JV je jeste podstatne tepleji). Teplota v 850 hPa dosahuje +24 °C a ThetaE v 850 hPa je nad +70 °C.
Dal na zapad ve Francii je vzduch podstatne chladnejsi, hlavne na zapade. Oblast Milano je tedy na vzduchovem rozhranni. Odpoledne dosahuje CAPE hodnot nad 3000 J/kg a Lifted Ihdex pod -10 °C. Situace je dost podobna, jako u nas v CR 24.06.2021.
Zajimave je, ze nejvyssich hodnot teploty v 850 hPa, i v Italii a ve Sredomori obecne CAPE a Lifted Index bylo dosazeno uz v 13 UTC (15 SELC). Pak uz se zacaly podminky spise umirnovat. Obvykle byva nejvyssi CAPE a Lifted Index k 16-17 UTC podle map.
Ve Francii az Italii je velky rozdil teploty i ThetaE v 850 hPa. To je take jedna z pricin ocekavani silnych bourek.
Napodobne 21.07.2023 13 UTC (GFS +1 hod) v Italii (sever-stred), ve Slovinsku a Chorvatsku. Na rozhranni extreme tepleho vzduchu ve Stredomori a chladnejsiho vzduchu ve Stredni Evrope se tvori extremni bourky. ThetaE v 850 hPa presahuje i +70 °C, energie - latentni teplo vodni pary je vysoka. CAPE a Lifted Index je take na vysokych hodnotach (CAPE nad 3000 J/kg a Lifted Index -10 °C az -12 °C).
Vysoka je hodnota CAPE a Lifted Index nad Stredomorim, ale tam bourky moc nebudou. Na severu Italie i v Chorvaksu a Slovinsku vsak jde silne bourky ocekavat kazdopadne.
Hurec
Jo, jo, píšu to tady jinde, i nás to tu trefilo, 5 cm kroupy, kolem 20mm vody.. auto jsem měl naštěstí pod střechou i kvůli vedru, takže bez škrábnutí a žádný vysoký strom tu okolo nemám, ale dole na parkovišti mají střechy jako valchu, i desítky lidí i z ČR..plus vysklená okna, no, jak dojedou s tímhle zpět do ČR ..nic moc..opravy autoskel mají už plno..očesalo mi to stromky, ale co, to se spraví..
Aidamko1
To byla asi ta z 19.7. to nás tu minulo, ale dneska jsme to dostali s plnou parádou..holky zalezlé vevnitř u stolu koukaly jak sovy s kulatýma očima, já frajer vylezl na verandu.. no rychle jsem byl vevnitř, sundalo to pár tašek ze střechy, tak tam zítra polezu to opravit, jinak docela cajk..
A v pondělí to vypadá na další až extrémně silné bouřky: https://www.ventusky.com/?p=46.55;11.89;6&l=ca... Zase se vysoký CAPE*shear zkombinuje s přechodem fronty a supercel na severu Itálie a v okolí bude hodně.
In-počasí
To dělá to Středozemní moře. Všimnul jsem si na těch mapách, že nejvyšší CAPE a střih větru je nad mořem a potom podél pobřeží. Je to specifické drsné klima, které tyto extrémní podmínky pravidelně přináší. Když už jsou podmínky ve vnitrozemí o něco méně extrémní, tak to naopak nahrazují hory, které jsou v jižní Evropě často vysoké. Pak se stačí podívat na geografickou mapu Evropy a je to všude samý poloostrov, záliv a moře všude kolem, což je zdrojem těch bouří.
Můžeme být rádi. Všímám si toho, že Česko má svojí polohou mírnější klima s méně extrémy, jednak proto, že neleží blízko moře, ale zároveň tu nemáme ani takové extrémy jako dál ve vnitrozemí, tím myslím tuhé zimy na východě Evropy, Rusku a okolí a navíc i v těchto hlubokých vnitrozemských oblastech se daří silným bouřkám. Česko je zkrátka takový odměřený střed a extrémy jsou nejmírnější.
V jižní Evropě hlavní sezóna bouří začne až na podzim, což se projeví hlavně vyššími srážkovými úhrny.
Blízkost moře je hodně rozhodující. Stačí si uvědomit třeba, že na opačné straně Evropy je sice moře chladnější, ale zase tam mají mohutné vichřice, které v Česku nikdy nezažijeme a když už tak ne tak frekventovaně jako na pobřeží Severního moře. Hluboké vnitrozemí má zase pravidelně třeskuté mrazy, takže Česko opravdu vychází jako klimatický ideál. Ani tu nemáme vysoké hory, které by zvyšovaly extrémní projevy jako v například v Alpách a dalších horách.
Ono taky jakmile se k Alpám dostane chladnější vzduch, hned se zvýrazní teplotní rozhraní na jedné a druhé straně Alp a vznikne tlaková níže, která tomu taky přidá. Alpy takhle generují pravidelně výrazné tlakové níže, které ovlivňují široké okolí, většinou směrem na jih nebo JV od Alp.
Dneska to docela polevilo, CAPE a Lifted index samozrejme nejextremejsi nad morem, nad pevninou uz tolik ne. ThetaE v 850 hPa nedosahuje tak vysokych hodnot.
Nad Stredozemnim morem je CAPE a Lifted Index casto extremni pri velmi teple advekci. Duvodem je nejspis i vysoky rosny bod nad morem, podle toho model zobrazuje extremni situace. Ale moc se nad morem bourky netvori.
V Recku a Italii na jihu vlna veder sili a za par dni ma byt na vychode Turecka T850 i +35 °C odpoledne (pravda v horach). Mezi Tureckem-Gruzii je vsak ocekavano ThetaE v 850 hPa nad +80 °C a smozrejme vysoke CAPE i Lifted Index. Bourky muzou byt extremni.
Mapy - GFS 22.07.2023 14 UTC (GFS12 +2 hod)
Na twitterovem ucte ZdenekNejedly byly postnuty fotky krup ze Slovinska ze dne 19.07.2023. Moc to asi komentar nepotrebuje a nechtel bych takovou kroupou dostat.
I v CR se neco takoveho obcas vyskytne. 06.07.1999 se podobne kroupy objevily na Taborsku ve vesnici Oparany, mozna jeste vetsi. 12 cm kroupy se v CR objevily i v roce 2012. Na Kolinsku uderila boure s 12 cm kroupami 18.08.1986. Na jihu Prahy padaly "jen" 5 cm kroupy 15.08.2010, ale ve velkomeste do stacilo.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.