Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině území občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Kanada hlásí historické požáry, kouř z tamních požárů už dorazil i do Evropy

# 27.06.2023, 15:26

Letošní sezóna lesních požárů v Kanadě je nejhorší v historii pozorování. Už teď je zasažena plocha 15krát větší než obvykle pro tuto část roku – aktuálně její velikost přesáhla 75 tisíc kilometrů čtverečních! Překonán tak byl dosavadní rekord za celý rok 1995.... Více >>

53
# 27.06.2023, 15:28

Zajímavé, že po těch druhých největších požárech byla poměrně studená a sněhová zima 1995/1996... a 1997 ani nemusím zmiňovat... tak uvidíme, čeho se dočkáme.

169
# 27.06.2023, 19:42

Je to hezky vidět i na družici ten kouř hlavně v okolí Španělska a Francie.

# 29.06.2023, 08:22

kapr84
Kdyby to přineslo aspoň pořádnou zimu tak bych si nestěžoval aspoň nějaké pozitivum na této hrůze.

169
# 29.06.2023, 08:45

Už je to tu zase jako každý rok a stejně to tak nikdy neni:D slabý polarni vir měl být před rokem taky a jak to dopadlo.
Ještě k tomu to píše zase Honsová :D

388
# 29.06.2023, 09:32

kuba
No to s tím ale přišli nějak pozdě ne? Tohle měli napsat trošku v předstihu asi tak v únoru a ne až teď..:D

# 29.06.2023, 09:32

Zima bude letos zase na 95% mírná a já osobně skromně doufám v extrémně mírnou něco jako 2006/2007. Ať se pěkně sníží spotřeba plynu, který kupujeme od samých bastardů. :cool:

388
# 29.06.2023, 09:43

JohnBattler
No, jaká bude tato zima, na to je fakt brzo, původní zdroj toho článku na TN24 je zde : https://www.severe-weather.eu/long-range-2/winter-...
rozebírá se tam negativní působení QBO na vortex, a je zajímavé, že v uplynulé zimě tvrdily, že na její průběh bude mí vliv východní QBO... ovšem to vůbec tuto zimu nenastalo, dotazoval jsem se tam na to.. a odpověď jsem nedostal... teď je to už jinak, proudění je opravdu východní, čímž je tam určitý potenciál na zeslabení vortexu, další vliv by ovšem mělo NAO a AO, pokud by se to dostalo do souhry, zajisté by mohla vzniknout zajímavá situace.. nicméně v současné době se o tom, jako o dané věci nedá bavit..beru to jako rozbor, jako ůvahu..

P.s. pouze odpovídám, mám silný dojem, že sem do tohoto tématu, ta zima nepatří, ovšem, zakládat teď téma "jaká bude zima 2023 - 24 mi připadá... no poněkud odvážné, dá-li se to tak říci..:D

275
# 29.06.2023, 11:13

Já mám podle průměru 1981-2010 pro MB počet dní s rizikem výskytu horkých (nad +30) a zároveň suchých period (půdní vlhkost pod 30%) na hodnotě 5-10, ale koncem století to vypadá tak na 60, celá JMorava je klidně na 70 a více, jinými slovy peklo v plamenech.

53
# 29.06.2023, 11:48

Yurri: a jako na potvoru se to peklo neustále oddaluje :D asi jako s těmi tuhými zimami.. jednou to nastane.. už jen chybí, aby jsi zmínil tvoje Španělsko..

111
# 29.06.2023, 12:03

kapr84
Když se podíváte na statistiky 1961-1990 a nové 1991-2020, tak možná že to není peklo, ale trend je zcela zřejmý.

275
# 29.06.2023, 12:52

ludvicek
A to tam ještě v tom počtu nejsou zahrnuté dny, kdy může být sucho stejné, ale teploty nebudou dosahovat požadovaného minima +30°C a těch tady u nás na Vysočině bude taky hodně. Stres suchem v ornici (do 40 cm) s kriticky nízkou zásobou vody (pod 30%) bude ve vegetační době na JM klidně 4 měsíce = konec konvenčního zemědělství, nemá naprosto šanci, to neuzavlažíte.

33
# 29.06.2023, 13:07

kuba
Předtím měl přinést extrémní zimu silný PV, co "udeří" na Evropu a teď pro změnu slabý. Začínají se v tom zamotávat. :D

JohnBattler
Je tu ovšem jedna věc, že když budeme všichni čekat teplou zimu na 95% nebo 100%, tak v momentě kdy přijde tuhá, tak to bude opravdu velký šok. Jsme na teplé zimy už příliš zvyklý. V opačném případě půjde už o velkou událost.

Já si myslím, že čistě statisticky vzhledem k celkové složité cirkulaci atmosféry a proměnlivosti klimatu, kde hraje roli více faktorů, se tuhé zimy dočkáme. Je to spíš jenom otázka času.

274
# 02.07.2023, 02:39

kuba
Oni se spise snazi predpovidat na zimu 2023-2024 a zase slibuji tuhou zimu na zaklade neceho, cemu poradne nerozumi.

JohnBattler
Zima by take samozrejme mohla byt mirna, idealne rekordne nejteplejsi a na mnoho stanicich bez ledoveho dne. Kdo zneuziva vyskytu chladnych zimnich period je pomerne jasne - ARF.

Zmena klimatu a stale teplejsi leta jsou viditelne velmi dobre. Tuha zima 21. stoleti uz je uplne jina, nez tuha zima pred 50 lety. Vubec nejhorsim mesicem byl unor 1929 a cela zima byla strasna, byt to na zacatku nebylo. Neco takoveho snad nikdo nechce zazit.

172
# 05.07.2023, 12:05

palma
am96
TommyAst
kuba

Předpokládat tuhou zimu takhle brzy skutečně umí jen TN.CZ. Když se na to podívám tak z obecného rovnítka, tak jsme ve fázi El Nino. Přináší to sebou mírnou výhodu v tom, že pokud se blíží fáze stratosférického oteplení, tak v Evropě dochází k tomu, že TV nad Grónskem (díky které je vyvoláno SW) přináší do Evropy poněkud chladnější počasí.

Při El Nino je PV skutečně slabší (skutečně poměrně výrazněji, vliv teplotních struktur v ENSO regionech je skutečně patrný na jeho sílu, nicméně velice často se dostavuje prvotní kanadský rozpad víru, což je pro Evropu taková nepříjemná komplikace, kdy naopak po dobu 4-6 týdnů je počasí bývá v Americe a Kanadě blizzardové počasí a v Evropě převažuje teplejší počasí.

Závěry na letošní zimu nejdříve v říjnu, do té doby to nemá cenu číst články na TN.CZ. To už i to slavné věštění z kostky mýdla má větší hodnotu a smysl.

Kdyžtak sorry za OT.

388
# 09.07.2023, 17:27

Tak v Kanadě se stále nedaří uhasit...https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/Zahrani%C4%8Dn%C3...
Už shořelo 9 milionů hektarů.. no tady, co jsem aktuálně v okolí nehoří, předevčírem chytlo asi dvě stě metrů čtverečních u Vranskýho jezera, ale rychle to uhasili, protože hořela jen suchá trsť na břehu, takže takový oheň neoheň, naštěstí..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.