Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Státy po Evropě hlásí první letošní tropické dny, v Česku ho zaznamenáme zřejmě v neděli

# 15.06.2023, 16:48

Velká část států v Evropě už letos zaznamenala tropický den. Už dávno se vyskytl ve Španělsku a Portugalsku. V minulém týdnu se ve velkém množství tropické dny vyskytovaly na západě Evropy. První tropický den oznámila například Velká Británie, kde se v sobotu teplota dostala na jihu Anglie až na 32,2 °C.... Více >>

# 15.06.2023, 20:11

V Česku byl od roku 2000 nejpozdější tropický den 17.6. v roce 2013. Letos se vyskytne nejdříve 18.6.

33
# 15.06.2023, 23:03

Počasí je poslední dobou celkem nudné. Je ale zajímavé, jak se dokážeme stabilně držet mimo výrazně nadprůměrné teploty a to trvá fakticky už od března. Od té doby nebylo žádné výrazně nadprůměrně teplé období.

Jako fakt bych vzkázal všem co straší vedry a suchy ať se zamyslí. Jasně ono to nakonec vždycky přijde a nadprůměrné teploty zase převáží, ale prostě to není pořád od začátku do konce roku. Číst pořád o globálním oteplování je už jako vtip. Prostě si musíme přiznat, že tady v ČR celkem pohoda a extrémní scénáře jsou jenom ojedinělé.

# 15.06.2023, 23:38

am96
Představa, že při globálním oteplování bude vždy jen tepleji je zcela nesmyslná. A že bude pořád jen sucho také nikdo netvrdí. Možná by to chtělo ty články a informace sledovat s větším pochopením. Letošní červen je zatím teplotně zcela normální (nutno poznamenat v kontextu posledních 30 let, když by se vzalo 100 let, tak už se bude blížit nadprůměrnému).

# 16.06.2023, 02:51

Nadprůměrné? No, tak zaplať pán bůh za GO.

ota
Avatar
2144
# 16.06.2023, 07:29

am96
Tak pochybovat o globálním oteplování na základě jednoho relativně chladnějšího období moc nedává smysl, stačí se podívat, že je prakticky nepřetržitě proudění ze severních směrů. Navíc když se podíváte na období před dubnem, bylo tam opravdu hodně měsíců s kladnou odchylkou od průměru, někdy i dost výraznou, třeba v lednu. Kdy naposledy byl teplotně podprůměrný rok ? Budete muset jít už pěkných pár let do minulosti. Mám dojem, že snad rok 2010 měl odchylku jednu desetinu do mínusu, ale od té doby nic. A to se bavíme jen o Česku, když to budeme posuzovat celosvětově, je ten teplotně podprůměrný rok ještě mnohem větší minulost. Jestli je oteplování pro ČR jako pro oblast s relativně chladným klimatem čistě negativní věc, to je druhá otázka, ale pochybovat o tom, že teploty stoupají, je popírání jasných čísel.
In-počasí
No u nás zatím vychází červen těsně pod průměrem i v kontextu minulého století, vůči průměru z let 1931-60 je tu záporná odchylka kolem půl stupně, ale poslední červnová dekáda to zdá se změní.

110
# 16.06.2023, 07:36

In-počasí
U ranních minim jsem téměř stoprocentně přesvědčen, že je zatím červen podnormální (u nás na stanici v Tuřanech je červnové průměrné Tmin tak 13°C). U průměrné teploty je to tak zhruba normální podle 1961 - 1990, ovšem zatím žádný den neměl průměrnou teplotu přes 20,0°C.

# 16.06.2023, 08:22

Mě to "chladnější počasí" posledních týdnů nevadí. Je příjemně na všechny aktivity. Dá se venku pohodlně pracovat, sportovat a dokonce i opalovat. Akorát na koupání to není, ale stejně tady ve Středních Čechách nemáme moc kde se koupat. V bytě máme příjemných stabilních 21-22°C a moc se to nehýbe. Ranní minima u nás nejsou tak extrémní jako jinde a navíc je většinou zaspím, takže proč je řešit a když vylezu ven okolo 8h slunce už přijemně hřeje. :cool:

Takže berme ty poslední dva měsíce jako výkyv v oteplujícím se klimatu, které je naprosto bez debat. Musíme se na to dívat více ze široka a porovnání průměru 1960-1990 s tím 1990-2020 je zcela zřejmé. A jestli to je pro ČR dobře nebo špatně? Myslím si, že spíše dobře. Zatím u nás dominují dny kdy je třeba topit vůči těm kdy je třeba chladit cca 10:1 v těch nejteplejších lokalitách a mě osobně se bez klimatizace žije zcela komfortně kromě opravdu třeba 10-20 nocí v roce což je málo. Přeci jen ležíme 50° severně což je dále od rovníku než žije cca 90% světové populace a rozhodně nám pár stupňů v průměrné teplotě nahoru neuškodí. Ale co si budeme pro svět jako celek růst průměrné teploty dobrý není.

# 16.06.2023, 08:59

ludvicek
Když se podívám do grafu https://www.in-pocasi.cz/archiv/brno/?&typ=tep... tak jsou tam minimální teploty normální. Ten průměr (šedá čára) je tam založená na posledních cca 60 letech.

ota
Ano, na východě je chladnější, takže tam je průměrný (odchylka do 1 °C) i za to delší období.

33
# 16.06.2023, 09:31

In-počasí
ota
To říká hodně lidí a straší se tím všude možně, co nás všechno hrozného čeká atd. a vždycky je to v souvislosti s GO. Realita je potom mnohem klidnější.

Stejně tak nárůst teploty není nijak dramatický za poslední roky nebo pár desítek let. Sám si na sobě všímám, jak rychle a snadno se dá zvyknout na vyšší teploty. Přizpůsobení probíhá v pohodě. Nový normál je nový normál, ne nějaké velké teplo.

Navíc ty vedra tu byly stejně vždy v minulosti. Je to víceméně podobný vzorec pořád dokola, jenom v průměru je trochu tepleji, ale na to se rychle zvykne a vlastně to člověku už nepřipadá divné nebo negativní.

172
# 16.06.2023, 09:34

ludvicek
No minima jsou v grafu na normě, ale s tou průměrnou denní teplotou máte recht. Uvidíme co další týden, kdy by maxima měla být dle ICON lehce nad +30 a minima kolem +18.

Uvidíme co dále, začnou se zdá se postupně zacyklovat ty vlny veder skrze TN nad JZ Evropy.

# 16.06.2023, 09:34

am96
Nevím, co si čtete a jak hodnotíte dopady. Zkuste si přečíst třeba https://www.in-pocasi.cz/clanky/klima/body-zlomu-k... - a pochopíte, že nic nemusíte pociťovat a najednou se to celé sesype. A že si člověk zvykne, je ta největší hloupost - jaksi na té planetě nejste sám a naše příroda si rozhodně nezvykne na třeba chybějící vodu - ta prostě zmizí.

33
# 16.06.2023, 09:37

In-počasí
Já nemluvím o zdejších článcích. Pouze vidím rozpor mezi tím, co se obecně říká a jak to vidím sám v realitě.

Byly tu různé scénáře o 20-ti létem megasuchu a všechno možné. Je to mnohdy přitažené za vlasy. Za to já nemůžu. Uvěří tomu člověk během jednoho extrémně teplého a suchého roku, ale pak následují chladnější a srážek je dost.

# 16.06.2023, 09:41

am96
Když ono se nic obecně neříká - to se říká ve vaší bublině, kterou si čtete a která vás ovlivňuje. A realitu pokud necestujete po celém světě a nezkoumáte klima za stovky či tisíce let můžete těžko posoudit. To může posoudit třeba David Attenborough, tak si zkuste pustit jeho dokumenty: https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/dokument-...

# 16.06.2023, 09:43

am96
Optikou jednoho lidského života jsou ty změny pomalé, docela klidné a skoro si jich člověk ani nevšimne. Ale dlouhodobou optikou už to tak růžové není a příroda je zvyklá se přizpůsobovat velmi pomalu. Takže myslím, že rostliny a živočichové budou mít velký problém se přizpůsobit. 2°C za cca 70 let tady u nás v ČR jsou poměrně hodně. Přesně o tolik se u nás oteplilo od 60. let 20. století. A je to znát na tom jak jsou mírné zimy bez sněhu v nížinách a v létě je tropických dnů mnohem více než dříve. Tedy kromě letoška zatím. :D

Změna klimatu je taková plíživá postupná změna, která se z roku na rok moc neprojeví, ale když se na to úplně vykašleme tak za třeba 100 let můžeme mít obrovský problém. Proto se tím tak hodně straší, aby už s tím lidé začali něco dělat. Ale bohužel tahle strategie moc nefunguje... ovšem sám nevím jaká strategie by na náš zpohodlněný lidský druh fungovala. Bohužel to spíše dopadne tak že tuhle planetu zanecháme dalším generacím ve špatném stavu a ti se tady budou muset trochu vymlátit aby jim stačili ty vyčerpané zdroje a ta zmenšená část Země kde se dá žít. To jsou vyhlídky. :cool:

# 16.06.2023, 09:46

JohnBattler
Já bych řekl, že si toho spíše nevšimne člověk, který většinu života prosedí na gauči u televize, odkud vše zpochybňuje a kritizuje a má pocit, že v teplém dni si dá prostě o pivo více a vše bude fajn, tak ta EU může s těmi svými blbostmi jít někam.

# 16.06.2023, 09:58

In-počasí
Člověk je tvor neuvěřitelně přizpůsobivý a díky technologiím jsme se zcela odpojili od přírody. Když je vedro zapneme si klimatizaci, když není sníh v ČR tak si zajedem do Alp, když není voda tak si vyhloubíme nové hlubší studny, když je neúrodné pole tak ho více polejeme chemickým hnojivem atd. Prostě z pohledu moderního člověka jsou všechny tyhle přírodní problémy řešitelné a nic zásadního se neděje, tak proč bychom se měli omezovat v naší spotřebě nebo proč by mi měl někdo zakazovat jezdit každý den autem, že.... Bohužel s tímto nastavením naše moderní společnost nechápe, jak velký problém je (nejenom) změna klimatu. Těch pár % obyvatel co chápe závažnost situace (kam řadím i sebe) se snaží všemi způsobí přesvědčit ten zbytek, že je tento problém vážný, ale zatím se to bohužel nedaří tak jak bychom chtěli... Jsem rád za EU, které se minimálně nedá upřít snaha něco řešit, ale nastavení většiny obyvatel je bohužel stále špatné.

33
# 16.06.2023, 10:17

In-počasí
Já si to nemyslím. Podle mě existuje reálná nezanedbatelná možnost, že se vědci mýlí a nemají pravdu. To už se stalo v minulosti kolikrát. "Domnívali jsme se"

Prostě si myslím, že současné černé scénáře nemusejí vůbec vyjít a nemám to ničím podložené, že se to náplní. Proto nemám důvod to brát vážně. Je to jako předpověď počasí. I ta častokrát vůbec nevyjde někdy ani na několik málo dní dopředu a samotný meteorolog někdy kroutí hlavou.

# 16.06.2023, 11:20

am96
Nemyslíte si to, protože se v problematice neorientujete, a tak si prostě vyberete ten názor, který odpovídá Vaším zbožným přáním.
Kdo se v problematice orientuje, má přehled o nových datech z posledních let, ten ví, že dokonce i poměrně staré modely dost přesně odpovídají aktuálně naměřeným datům, ale (co je horší), naplňují se spíše ty černější scénáře, protože velká část populace postrádá inteligenci a vzdělání k pochopení složitosti světa.
V Kanadě hoří lesy, takže v New Yorku se nedá dýchat, Evropu sužují dlouholetá sucha, která budou znamenat pokles produkce potravin, dochází k drastické degradaci biodiverzity, tají ledovce a dokonce mechanismus fotosyntézy některých plodin se vlivem vyšších teplot mění, takže se průmyslově pěstované suroviny jako kukuřice a pšenice stávají v některých případech toxickými.

A ne, není to "jako předpověď počasí" - dlouhodobé modelování celého systému má úplně jinou povahu než krátkodobé předpovědi velmi chaotického systému. Nemusíte uhodnout, jestli bude za týden pršet, a přesto můžete předpovědět, na kterém území bude za sto let poušť

33
# 16.06.2023, 11:32

Daniel Ryšlink
Já už o tom dál diskutovat nebudu, protože to nedává smysl, když se naprosto neshodneme.

Jenom chci říct, že to vnímám z pohledu České republiky. Chápu, že tady máme celou planetu, ale člověka žijícího uprostřed střední Evropy nemusejí zajímat extrémy daleko ve světě, které samozřejmě vždycky budou a bude jich dost, když Země je veliká a vždycky bude co vybírat.

Díky bohu že tady v Česku se vyvíjí klima poměrně dobrým za mě přijatelným způsobem. V tom kontextu posledních let až pár desítek let nevidím nic dramatického. Extrémy tu byly vždy samozřejmě. Někdy větší a někdy menší.

Letošní rok je další v řadě takový umírněnější už co se píše tady v článku. Po chladnějším jaru čekáme nezvykle dlouho na dosažení 30°C. Není co dodat...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.