Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Chladnější víkend, ale kromě východu většinou beze srážek

Diskuse o počasí Ostrý je jedním z nejhezčích vrcholů Šumavy, nechybí zde ani meteorologická stanice

# 30.05.2023, 17:05

Ostrý je jednou z nejhezčích šumavských hor. Jedná se o výrazný dvojvrchol, který se skládá z Velkého Ostrého (1292 m) a západněji ležícího Malého Ostrého (1266 m). Hora láká nejen turisty, ale i příznivce létání a přitahuje tak pozornost i pro pozorování počasí.... Více >>

243
# 31.05.2023, 00:20

To je foceno z Plzne Kosutky, nekde nahore jak je ta mobilni vez ? Priblizne to tak vypada podle polohy panelaku, ale jisty si nejsem. Z Plzne vim z davnych dob, ze Sumava obcas byla videt. Dokonce i Velky Javor a dalekohledem na nen lze z Plzne videt hvezdarnu.

Vzdusnou carou jsou kopce Sumavy z Plzne i prez 70 km daleko. Nejvyssi hodnota viditelnosi ve zprave SYNOP je 75 km, vyssi hodnoty se uz neudavaji. Zrovna ta Sumava je vzdusnou carou okolo 70 km daleko a vim, je obcas byla videt, ve vsech rocnich obdobi nekdy. Ve kterou rocni dobu casteji nedokazu rict, ale v breznu-dubnu nejcasteji bych tipoval.

Neco jineho je videt z Plzne Sumavu nejak a neco jineho je videt z Plzne Sumavu velmi ostre a se vsemi detaily. To uz se stava pomerne vyjimecne. Obecne nejvyssi dohlednost-viditelnost nastavala, kdyz v zime byly nahle teple a slunecne dny. To byla nizka vlhkost (absolutni i relativni) po fenovem efektu-prechod prez Alpy. Ale nesmi nastat inverze, jinak jde viditelnost dolu. A v zime inverze za jasneho pocasi nastava pri teple i studene advekci. A uplne nejostreji a nejlepe jsou videt daleke kopce prave po zapadu Slunce (tesne po zapadu, jeste je svetlo). Jednou snad i na Ostrem svitilo vecer svetlo a bylo videt i z Plzne (mnoho let na zpet). Muselo by to byt neco silneho, neco jako osvetlovac budov. Na vrcholu Ostreho je i horska chata Osserschutzhutte Haus Willmann (Nemecka).

Otazkou je, Jaka je vubec nejvyssi teoreticka dohlednost pri zcela pruhlednem vzduchu ? Konkretne z Plzne je to pravdepodobne prave Sumava, co lze nejdal videt. Alpy nejsou videt ani z Krkavce. Z Radyne snad nekdo rikal, ze Alpy videt mohou byt, ale pochybuju. Teoreticky, co vsechno lze videt, pri zcela pruzracnem vzduchu, to uz se da na internetu dohledat. I v nizinach je ptresahovana hodnota 100 km, ze Snezky prez 200 km, z Mont Blanc prez 300 km, Z Mont Everest temer 500 km, presne hodnoty si nepamatuji (z Mt Everest to tusim bylo 494 km).

# 31.05.2023, 11:27

TommyAst
Děkuji za doplnění. Plzeň ze Šumavy bývá občas vidět, takto z Velkého Javoru: https://www.in-pocasi.cz/clanky/teorie/velky-javor... (vidět jsou sídliště na severu, centru je utopené) - a to nebyla žádná výtečná dohlednost, takže někdy bude vidět ještě lépe. Samozřejmě hlavně v zimě a na podzim za větrného počasí a nízké vlhkosti.

Alpy nikde z okolí Plzně vidět nejsou, z Radyně to nejde.

243
# 31.05.2023, 15:25

In-počasí

V Plzni jsem vyrustal a tak si dobre pamatuji, kdyz obcas byla videt Sumava, nebylo to uplne bezne. Nic vzdalenejsiho uz z Plzne a blizkeho okoli videt nejde, co se tyce kajiny. Alpy viditelne z Radyne jsou nesmysl, to se mi hned nezddalo. Mozna ze by to slo z Brd, vysilac Praha 863 m a Tok 865 m. I samotne Brdy jsou od Plzne prez 30 km daleko (nejvyssi vrcholy) a ne uplne jdou z Kosutky videt. Nejblizsi zdanlive velky kopec je vysilac Brno (718 m), jez neni uplne na nejvyssim bode (721 m). To je jen slabe prez 20 km daleko, ale pri spatne viditelnosti (ani nemusi prset, nebo byt mlha, muze byt jasno ale kourmo-zakal) neni videt ani tam.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.