Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další ochlazení, hlavně v Čechách větrno a přeháňky, na horách sněhové

Diskuse o počasí Česko hlásí první letní dny, příroda dohání zpoždění

# 22.05.2023, 17:19

Zatímco v březnu byl rozvoj vegetace napřed, podprůměrné teploty v dubnu a v první polovině května její další rozvoj výrazně zpomalily. V posledních dnech ale díky vysokým teplotám opět rychle dohání opoždění a kromě vyšších poloh již rozvoj vegetace opět odpovídá kalendáři.... Více >>

# 22.05.2023, 19:17

Dnes odpoledne byla pokořena i hranice 29 °C (v Doksech a v Plzeňském Bolevci). Na tropický den (nad 30 °C) to ale ještě nebylo, na ten si počkáme do června.

46
# 23.05.2023, 12:12

Já hlásím dnes 23.5. tady první letní den. Teplota 25,2 a ještě stoupá. Dusno jak v prádelně.
Ale je to pro mně lepší než brzy ráno jít makat při teplotách, které mají opět klesat hodně nízko, rychle se zpotím, pak vše ze sebe shodím a zas začínám chrblat.
Další letní den uvidíme možná ne-po út, vypadá to nadějně. Pak ovšem zas ochlazení?!

EDIT: tak už je slyšet z dálky hřmění a teplota vylezla na +27 tak to je super první letní den :cool:

375
# 24.05.2023, 09:19

Tak po včerejší SF tu dneska máme na JZ výškovou TN a listopad, deka , šedivo ja mrholení jsou zpět...:zz:

270
# 24.05.2023, 09:47

Včera jsem si dal před bouřkou teploměr do stínu na zahradu ve sluneční pasti (kraje zahrady jsou oplocené a zarostlé) do prostoru kde pěstuji a pod lavičku, teplota vystoupala na +28, asi by to byl docela zajímavých snímek termokamerou. Stanice ČHMÚ měla tou dobou +25 a v uzavřeném dvoře o 50 níže bylo při zemi +22, pak řešte teploty.

# 24.05.2023, 10:31

Yurri
Těsně při zemi je teplota odpoledne vždy znatelně vyšší. On se vzduch neohřívá moc od slunečního svitu, ale právě od země, která sálá teplo z přicházející svitu a různé povrchy vyzařují různě tepla. Až v cca těch 2 metrech se to částečně stabilizuje a mělo by být všude podobně.

270
# 24.05.2023, 12:11

In-počasí
Já vím, ale ve stínu vysoká tráva působí spíš ochlazujícím efektem, jsou na to studie, že záleží jak je vysoká, tohle bylo spíš pro zajímavost, kdybych to měřil na povrchu holé půdy, tak bude klidně o 10°C více a ten bazén teplého vzduchu je při bezvětří docela vysoký, koruny okolních stromů ho dokáží zadržet, takže může být pak ještě tepleji, zajímá mě to kvůli rostlinám, nic vyššího než půl metru tam teď neroste, dnes výpar jako prase, holt skoro jasno a větrno, ale svěží super luft, spíš mám obavy, abych na další letní den nečekal do půlky června.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.