Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Před námi je hodně větrný týden, na horách připadne až půl metru sněhu

40
# 03.02.2023, 20:34

Petr75
Tady bahno taky není. Jenom v zimě nebo když víc prší od jara do podzimu. Nejhorší je to v zimě no. To je opravdu katastrofa někdy. :D Kolem léta vlhkost pořád tahá slunce, takže většinou je spíš sucho.

2558
# 03.02.2023, 20:35

Aura1
I na horách umí být krásný léto, plus bouřky samozřejmě, v nížinách chybí organické bouřky pouze tvorba s pomocí frontálního systému, ale na horách jsou bouřky skoro pořád když jsou vedra vyběhne Cumulus a je to, úplně nejlepší jsou ale polohy kolem 500-600 m kde bydlím já, zima ujde není to jako v Krkonoších to ne, ale těch 10 cm stačí a léta nejsou tak horká, to je obecně výhoda vyšších poloh což v dnešní době ocení každý, nadcházející léto má být ještě teplejší kvůli jevu El Niňo tak jsem na to zvědav:!!:

268
# 03.02.2023, 20:37

Petr75
To musím rozporovat, nejlepší je střední poloha jako jsem já ve slunečném regionu, v červnu se dá i ten česnek sklízet, rajčata už v červenci úplně v pohodě nebo je libo meruňky nebo víno? Supertropy a nedýchatelno jako v nížině tu téměř nemáme, naopak čistý vzduch bez průmyslu a s minimem automobilové dopravy, jako co víc si přát, na boby nebo koulovačku to vždycky stačí, hory tak na dovču, jinak otročina, nebýt turismu, tak o ničem 😉.

370
# 03.02.2023, 20:37

Petr75
Ano, přesně tak, souhlas..
Do těch 25°C je to prostě příjemné k životu, k práci i pro volnočasové aktivity..
Když člověk není posera, tak i na vykoupání v řece nebo v rybníku to bohatě stačí..
Rádi chodíme na výlety a výlet v 30-35°C ..FUJ, to je prostě hnus..
Hory nebo aspoň podhůří jsou snesitelnější a v zimě krásné(tedy krásné jsou po celý rok) ..;-)
Máme známé tady nahoře na Šumavě, Filipova Huť v 1150 mnm a v zimě jim opravdu závidím.. Boží!

15
# 03.02.2023, 20:38

Aura1
No, jako profi houbař, jsem rád, že bydlím, kde bydlím. V létě zde přece jen nebývá takové sucho, chodí nám bouřky, a ono když jsou tropy, v lese je každý stupeň dolů znát.
A to zdaleka nejsme na horách. Nejvyšší kopce tu máme přes těch 800 m.n.m. Třeba Brdy jsou hory, Tok je vyšší než Devět skal, a nebývá tam tolik srážek, ani sněhu. Sice nevím, čím to je, ale je to tak...pokud mě někdo poučí, budu rád :)

40
# 03.02.2023, 20:38

Tutugon
No jo, ale na to člověk fakt dokáže hodně měnit názory. Co je vlastně lepší? Teplo, zima, bouřky, sníh, pole, lesy? Sám už ani nevím. Jenom mě štve, že tady už nejsou zimy jako dřív. Na vedra už jsem si zvyknul. Vedro je vlastně hezké počasí. Většina lidí to bere dobře a pozitivně.

Jako když člověk dá v poho +30°C, potom je +35°C skoro stejný. Je to v pohodě.

69
# 03.02.2023, 20:41

Aura1
Je to mimo téma tak jen poslední příspěvek. Zrovna minulé leto jsme meli méně srazek a více slunečního svitu než střední Čechy. O vedrech vím svoje - 40 let jsem žil u Prahy a čím je člověk starší tak tim hůře si zvyká. Ale jak říkám každý to má jinak ;-) Howgh

40
# 03.02.2023, 20:44

Petr75
Je to právě hodně o zvyku. Mě stačí nějaká série tropů a potom už mi to nevadí. Je to jako s otužováním. Člověk cítí ten teplý/studený vzduch, ale to neznamená, že mi je horko/zima a cítím se špatně.

69
# 03.02.2023, 20:47

Jirke85
Brdy doplácí na svojí polohu, kdy jsou srážkově částečně stíněné Krušnými horami i Šumavou. Žďárské vrchy takové zastínění nemají, jsou v případě oceánskeho proudění od vyšších pohoří dále.

40
# 03.02.2023, 21:18

Petr75
Ty oblasti v ČR by šlo rozdělit podle srážek a sněhu zhruba takto:

1. pohraničí hory
2. Žďárské vrchy
3. Brdy

Žďárské vrchy a Brdy jsou podnebím nejvíce podobné pohraničím horám, ale leží už více ve vnitrozemí a nemají takovou výšku, takže k horám je to ještě daleko, ale uvnitř ČR jsou to takové malé hory, kde to bývá slušné se sněhem a podnebí je chladné, vlhké.

Žďárské vrchy mají výraznější návětří, takže tam dokáže napadnout více sněhu jako někde na horách, ale v průměru je to pořád o dost míň.

V nížinách pak:

Ostravsko
Polabí
jižní Morava

Ostravsko má nejvíc srážek, sněhu a nejnižší teploty z nížin.

Polabí má výrazný srážkový stín v západní části, ve východní části bývá víc sněhu i větší zima.

jižní Morava něco podobného

15
# 03.02.2023, 21:39

Aura1
K těm nížinám, JM evidentně jsou ve srážkovém stínu od nás. Yurri by mohl povídat. Ale vždycky jsme se učili, že jsme střední poloha, nyní vím že 600- je vyšší poloha. A třeba u nás obecně lidi uvažují, že jsme poměrně nízko, přitom když jsem jim řekl, že sem píše někdo z Pošumaví, který je 530 m.n.m., nebo z Rožnova pod Radhoštěm 378 m.n.m., nevěří, mají pocit že přece Šumava a Beskydy jsou 1000 a víc :D

248
# 03.02.2023, 21:39

Aura1
Tak tady jsme v prosinci měli týden mrazů a 10-15cm sněhu, takže to nereálné není:), ale samozřejmě jsme pro milovníky zimy jedna z nejhorších oblastí co může být:D

ota
Avatar
2119
# 03.02.2023, 21:40

swan1
Zase kolik těch dní s teplotami 30-35 bývá. Pokud je teplé léto tak třeba 20. Po většinu roku je v naší oblasti pořád spíš příliš chladno než horko. Za mě mají každé polohy svoje výhody i nevýhody, mě tady docela vyhovuje, že jak je tu málo větších kopců, jezdí se skvěle na kole. I ty zimy tu nejsou tak marné jako v Polabí nebo někde na Břeclavsku. Co je ale problém jsou velká města ve vedrech, tam je to opravdu utrpení. Hory mám ale taky rád a dovedu si představit, že bych se tam někdy odstěhoval.
K aktuálnímu počasí, tady se zatím drží celkem teplo a vítr v takové přiměřené rychlosti, ale jsem zvědavý na zítřejší ráno. Přechod podružné studené fronty nejspíš bude docela divoký, hlavně co se větru týká.

# 03.02.2023, 21:45

Jirke85
Tak to mají u vás lidé obecně dobré znalosti ČR ;-)

40
# 03.02.2023, 21:51

Negan
Na okraji Polabí to už je něco jiného. Není nížina jako nížina. Vždycky budete mít víc sněhu než jiné oblasti v průměru.

Nejhorší oblast ze všech v ČR je dolní Poohří blíž k Labi. Tam je největší srážkový stín kromě Žatecka a jenom cca 150 m.n.m. Žatecko má aspoň výšku kolem 250 m.n.m. v Doksanech jde teplota hned nad 0°C, jak foukne vítr a sněží tam většinou málo.

# 03.02.2023, 21:56

Tak tady už je 0,5 a trochu sněží . Nové Hamry

15
# 03.02.2023, 21:58

Novorolák1
To mají všude... to není, že by u nás lidi byli blbější. Jen jim přijde, že to co je u nás, je norma. Polabí, Praha, Brno je níž, takže nic. Ale když se řekne "hory", většina lidí si představí hřebeny Krkonoš, a mají pocit, že my jsme tak nějak o něco výs, než nížina. Asi tak...

# 03.02.2023, 22:01

Jirke85
To byla sranda ;-) jj chápu .

40
# 03.02.2023, 22:06

Já jsem zvědavý, co udělá mráz a sluníčko se zdejší rozblácenou krajinou. Zřejmě se to bude plynule zlepšovat, takže fajn. :) Taky by to chtělo být někdy nohama na suchý zemi...

15
# 04.02.2023, 00:17

Nám tu něco narostlo, sněží z toho, a nějak se to nehýbe. Z toho může něco nasypat do rána :snih:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.