Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Úvod nového týdne již beze srážek, teploty stále zimní

268
# 28.01.2023, 19:45

swan1
Hory koukám parádní atmoška, ale tady se přímo v Jihlavě v krajském městě nedá prakticky vůbec chodit při silném mrholení, dost nebezpečná situace.

# 28.01.2023, 19:52

vypadá to, že hory teď čeká teď nej zimní počasko, nejdřív nášup sněhu a pak zadní strana TV takže :slunce::led: to by bylo báječné, nížiny studená deka

40
# 28.01.2023, 20:14

swan1
Pěkné opravdu a nebezpečné. Všímám si čím dál více, co se zajímám o počasí, že největší námrazy bývají vždycky někde v polohách kolem 600 nebo 800 m.n.m. nebo i níž/výš v závislosti na konkrétní lokalitě a proudění. Tohle nížiny bohužel nikdy nezažijou. Námraza v nížinách je skoro vždy slabá, protože chybí často stabilní mráz v kombinaci s vyšší vlhkostí a větrem. Na kopcích už prostě působí významně orografie, ochlazování vzduchu a zvýšení vlhkosti + větru, když proudí vzduch nahoru do kopce.

40
# 28.01.2023, 20:20

charlie1
Hory vypadají fakt dobře. Defakto přijdou 3 vlny sněžení. Frontální systém pondělí, potom obdobná situace za pár dní a nakonec se vytvoří frontální rozhraní. Všechno výrazné s větrem, takže dohromady na horách 50 cm nového sněhu.

V nížinách už žádnou větší zimu nikdy nečekám. Nížiny na to nejsou dělaný a jak se otepluje, tak ty tradiční situace, kdy bývala pořádná zima v nížinách už chodí velice vzácně, respektive jsou slabší a kratší, takže většinou chodí tyto časté a spolehlivé větrné situace, které přejí vyšším polohám a horám.

40
# 28.01.2023, 20:43

Tak venku je stále zataženo. Teplota je prakticky stejná jako odpoledne a vůbec neklesá. ALADIN to opět nedává. Rozpouštění NO jde neochotně a pomalu, ale věřím, že se to nějak prolomí a aspoň někdy ráno - dopoledne bude nějaký citelnější mrazík při minimální oblačnosti.

chybná předpověď - oblačnost dnes 19:00, ALADIN ČHMÚ
chybná předpověď - oblačnost dnes 22:00, ALADIN ČHMÚ
# 28.01.2023, 20:46

swan1
Jsem zvědav, co se bude dít v pondělí, zítra ta námraza pravděpodobně neroztaje (protože má být v těchto výškách ledový den) a v pondělí má začít docela dost fučet, a to bez výrazného oteplení. Pokud z toho ta námraza nějak šikovně neopadá, tak je v těchto výškách opravdu velký potenciál lámání větví.

40
# 28.01.2023, 20:48

Frantis95
In-počasí psal, že zítra roztaje na sluníčku, ale nějak se mi to nezdá, že by to sluníčko významně dokázalo odtávat, když bude bezpečný mráz.

Přidávám zítřejší maxima.

ALADIN ČHMÚ
40
# 28.01.2023, 20:51

Oblačnost

zítra 10:00, ALADIN ČHMÚ
zítra 13:00, ALADIN ČHMÚ
zítra 16:00, ALADIN ČHMÚ
370
# 28.01.2023, 20:59

Frantis95
Ta námraza je za hranou nebezpečí už teď, větve i stromy(klasicky hlavně břízy) už se lámou i bez větru, jelikož to silné noční a dnešní mrznoucí mrholení (chvílemi spíše drobounký hustý déšť) tu sněhobílou námrazu dál obaluje v podstatě ledovkou..
Je tak abnormálně těžká a velmi pevně na stromech drží.. Také si myslím, že vítr by to lámání větví a celých stromů ještě dost zhoršil...
Šumava i Pošumaví jsou takto zasažené v podstatě celoplošně, cca od 600mnm začíná tak nějak standardní, vcelku běžná námraza, s nadmořskou výškou pak ale rychle zesiluje.
I tady za vesnicí stačí zajít o 100, 200 metrů výš a je to ,,jiný svět,,...

107
# 28.01.2023, 21:28

swan1
Tak to je fakt brutus. Tady absolutní "nuda v Brně", ale teda zase nemusím mít všechno. Držte se tam.🤞

40
# 28.01.2023, 21:43

swan1
Také je to ukázka toho, jak výstražný systém ČHMÚ vůbec nefunguje. Výstrahy na některé jevy vydávají sporadicky, jak se jim zachce i proti logice. Posledně platila výstraha na námrazu pro část Polabí, kde byla jenom nízká oblačnost a námraza žádná. :D

40
# 28.01.2023, 22:27

Na horách to bude asi brutus jako před rokem. Přidávám srovnání modelů u sumy srážek.

GFS, ventusky
GFS měsíční odchylka, ventusky
40
# 28.01.2023, 22:29

GEM, ECMWF a ICON

GEM, ventusky
ECMWF, ventusky
ICON, ventusky
380
# 28.01.2023, 22:46

Nějak mizejí ty studené výhledy, to zas bude +2 přes den a -2 v noci, paráda..až se to srovná..:) A ten příval sněhu 2 cm za deset dní dohromady..

44
# 29.01.2023, 09:04

palma
Mně zas zmizely teplé výhledy :D
Jeden jediný den v příštím týdnu nad nulou, minima k -10, proč já to tady vůbec sleduju? Líbí se mi ta tabulka a když si tam přidám pár stupňů tak to celkem vychází.A sněhu na 10 dní 20 cm
To slunce dnes asi nevyjde, ikonka polojasno se změnila do rána na zataženo, další slunce až 9.2.

# 29.01.2023, 09:08

Předpověď na ráno: -8°C, realita ráno: -2,5°C. Těm modelům ty předpovědi teplot poslední dobou fakt nejdou... Jak má pak být přesný výhled, když i teploty na další den dělají značný problém?

107
# 29.01.2023, 09:30

Frantis95
Jo, my máme -3... Neumí to podle mě podchytit oblačnost a dávají tam minima, jako kdyby bylo jasno celou noc.

# 29.01.2023, 09:41

-8 ted v pul 10, rano bylo - 11, to nemá šanci vopadat z těch stromů, jestli so toho nasype 30 čísel tak potěšpánbůh, snad něco schází ten vichr, ale pochybuju to je jak beton na těch stromech, v 900 mnm námraza jak bývá ve 1200 mnm

380
# 29.01.2023, 09:52

Tak na Kladně od rána slunko, ale stejně je ještě -3,5 ráno min. -4,5, takže o -7 jsem si taky mohl nechat zdát..teď mi to ukazuje, jak jsem psal výše, ve výhledu mrcasemí v maximech do tak nějak +4, v mínusech -2, -3

40
# 29.01.2023, 09:59

Leknín
Taky nechápu proč to sleduji. V nížině prostě nic nebude, ani námraza, ani sníh, ani mráz. Hory, vyšší polohy mají solidní příděl námrazy a teď dostanou slušný příděl sněhu. Tady v nížině můžu akorát závidět, takže je lepší to nesledovat. Každopádně ty rozdíly nížiny vs hory v zimě jsou obrovský. Byly vždy, ale s tím oteplováním je to ještě víc znát a prostě silná námraza nebo silné sněžení při větrném počasí budou fungovat od cca vyšších poloh vždy a pravidelně i za třeba 20-30 let, zatímco nezimy v nížinách budou fungovat spolehlivě čím dál častěji, kromě Ostravska, kde je návětří blízko u Beskyd. Nechápu že to ještě sleduji. Zimy v Polabí, Poohří nebo na jižní Moravě prostě budou věčná fraška a bude zázrak, když to bude vzácně jinak.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.