Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Česko přikryla nízká oblačnost, slunečno není ani na horách

# 29.11.2022, 09:16

V tomto týdnu se na většině území modré oblohy vůbec nedočkáme. Může za to především nízká oblačnost a mlhy, ale často se přidává i oblačnost střední nebo vysoká.... Více >>

40
# 29.11.2022, 10:20

Na Milešovce zmrzla kamera, teď je tam -0,7°C. Teď jde o typickou situaci, kdy jsou největší námrazy ve výšce asi kolem 800 m.n.m. i výš.

Průměrná rychlost větru 7,3 m/s taky o něčem vypovídá.

Milešovka, webkamery ČHMÚ
40
# 29.11.2022, 12:29

Zajímavé je srovnání teploty v hladinách 750 m, 1000 m a 1500 m.

750 m, ventusky
1000 m, ventusky
1500 m, ventusky
44
# 29.11.2022, 13:31

Letošní podzim tady u nás naštěstí té inverze tolik nebylo, ináč by mňa jeblo..
Prosvítá slunko, +5 a už nefouká jak včera.. těch větrů bylo taky míň než bývá zvykem, včil co předvede zima.. jsem připraven na všechno možné.. :D ;-)

268
# 29.11.2022, 15:26

Předpovědi jsou jasné už delší dobu, v pátek a o víkendu dorazí slabé sněžení nebo i mrznoucí déšť, naštěstí toho moc nebude, pač by to byla capárna, tahle mulda je neskutečná, při +1 a tom větru ty mokré prsty pěkně zebou, kupodivu jak se v tý zemi hrabu, tak je znát i těch pár suchých dní bez mrholení, při větru k výparu prostě i nyní dochází.

268
# 30.11.2022, 07:36

Mrzne už od večera, jak je to možné při neustálém zataženu, při zemi bylo -2,5 a i nyní je cca. -1, jediná útěcha by byla kdyby už v 1. polovině prosince nebylo chladněji, což zatím zdejší předpověď naznačuje.

40
# 30.11.2022, 15:06

Milešovka měla včera těsný ledový den, dnes už s přehledem, k tomu vlhkost permanentně 100% (hustá mlha) a slušný vítr. Tam už asi bude slušná námraza, ale je to tam na vrcholu ve výšce 837 m.n.m. normální.

Milešovka, profesionální stanice ČHMÚ
Milešovka, profesionální stanice ČHMÚ
Milešovka, profesionální stanice ČHMÚ
40
# 30.11.2022, 15:08

Webkamera nabrala víc ledu řekl bych. :D

Dnes je námraza i na Šumavě například na Churáňově, včera tam bylo spíše nad 0.

včera Milešovka, webkamery ČHMÚ
dnes Milešovka, webkamery ČHMÚ
Churáňov 1118 m.n.m., webkamery ČHMÚ
268
# 01.12.2022, 06:24

Aura1
Popravdě hory nějak nesleduju, na NO mrknu na družici MSG a vpravo na níže uvedeném odkazu zaměřím na ČR u VIS-IR a vidíte hned co kde vystupuje z NO:
https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/da...

Jinak předpověď stále velmi potěšující, po 2 chladnějších dnech následuje oteplení a kdyby vydržel celý příští týden bez mrazů, bylo by to ideální, škoda té inverze, ale co už.

107
# 01.12.2022, 07:16

Yurri
Jojo, já mám oproti vám výhodu, že při rytí vinohradu nemusím bořit prsty do hlíny, takže mně ty +2 nebo 3 stačí a rukavice jsou suchý.;-)
Ale jinak je až pouštní sucho, to jsem opravdu, ale opravdu nečekal, jak by kdysi řekl jeden slavík. Když odkopnu drn, tak v takových 15 cm hloubky se už práší od motyky. Ono taky v Tuřanech bylo za říjen 11,9 mm a v listopadu si tipnu podobný výsledek.

268
# 01.12.2022, 10:30

ludvicek
To máte dobrý, já to musím promíchat do hloubky a při tom neobracet, jen vidlema odspodu protřepat, skoro permakultura no😉. Jedu v letních teniskách, když není mokrá tráva, tak je to v pohodě, rukavky jen tenké, tělesné teplo je vysuší samo, když se mažou bahnem a neudržím vidle, tak teprve pak vyměním.

Dnes opět ráno mráz a zítra začne sněžit, ideální doba na česnek, jsem spokojenej díky tomu oteplení příští týden, i na to mrholení se vlastně těším, má to zajímavou atmošku a bezvadně vás to dobije.

40
# 01.12.2022, 11:15

Yurri
Sleduji občas, protože mě svým způsobem "fascinuje" jakékoliv chladné klima vyšších nebo horských poloh, kde se běžně tvoří silnější námraza, drží teplota pod 0 nebo napadne víc sněhu. Na Milešovku mám v plánu jet začátkem ledna.

# 01.12.2022, 12:31

U nás včera slunečno bylo asi 2h a dnes už taky dobré 2h slunce svítí a zatím to pokračuje. Takže naštěstí to není tak horké s tou nezlomnou NO. Jinak listopad skončil +0,8°C na průměrem, srážkově také nadprůměrem a slunečním svitem také. To je neobvyklá kombinace na listopad...

40
# 01.12.2022, 12:44

Dnes je ukázková inverze na východě/SV republiky. Například Lysá hora 1323.m.n.m. má aktuálně slunečno a cca +2°C, Maruška 664 m.n.m. mlhu a -3°C.

inverze - nízká oblačnost/mlha na východě/SV, družice NOAA ČHMÚ
pěkný - Lysá hora, webkamery ČHMÚ
10
# 01.12.2022, 17:01

Tak u mě už 2 ledové dny za sebou kdy teplota nestopla nad -1:led:.Všechno zmrzle, silná mlha, všude tu je NO, jěště ten sníh chybí.
Ta červená křivka potvrzuje že je opravdu zima:D

ota
Avatar
2119
# 01.12.2022, 17:35

JohnBattler
To slunečno a přitom dostatek srážek máte super. U nás je to přesně naopak, slunce minimum, nejmíň v listopadu minimálně za 10 let, sotva 30 hodin svitu a přitom pouze 15mm srážek...

FGh
Avatar
13
# 02.12.2022, 10:07

Dnes opět na celém území zataženo. Říjen a začátek listopadu nás namlsal sluncem a teď je to veliká bída.

40
# 02.12.2022, 13:05

Na SV je dnes opět krásná inverze. Ty vystupující hřebeny Beskyd jsou pěkné.

webkamery ČHMÚ
# 02.12.2022, 18:31

Tak tady je aktuálně asi to nejhorší možné počasí, které lze během roku zažít. Teplota kolem 0 C, zataženou nízkou oblačností na hranici okolo 700 - 1100 m. n. m. a nad tím oblačnosti vyšších pater. Více vrstev oblačnosti vytváří velmi temný dojem dne, kdy pod hustou vrstvou NO je tma už ve 2 odpoledne. K tomu je těsně nad 0 C a bohužel Ostravsko je absolutně beze srážek. Asi by se na tohle počasí jinak dívalo, kdyby v úterý napadl sníh, protože podmínky pro jeho udržení jsou zde na SV více než dobré. Ve středu celodenní mráz, včera maximum 1,3 C a dneska maximum 0,3 C. Slábnoucí teplá fronta od jihu zde opět sněžení pravděpodobně nepřinese a je otázkou, kdy dojde k rozrušení NO. Např. . Blízkost studeného vzduchu z východu k nám pravděpodobně bude přinášet ranní mrazy až do pondělka. Počasí zde od úterní noci vypadá, jako by se zcela zastavilo. Teploty jsou tedy zde díky průniku studeného vzduchu od východu dokonce podprůměrné, ale bohužel absence srážek, ale zároveň ještě brzké období zimy z toho vytváří pouze extrémně nudné a nepřívětivé počasí. Teploty jsou přesně na dolní hranici pro čistě ponurou inverzi. Už nad 400 m. n. m. mají 3. ledový den za sebou a počínající vznik námrazy, což by výrazně vylepšilo dojem z tohoto inverzního období. Za to co je v posledních dnech zajímavé sledovat, jsou výhledy, protože se vytváří prostor pro opravdu zajímavé synoptické události od téměř jarních teplot, po kalamitní sněžění, velmi prudké poklesy a vzestupy teplot během 24 hodin. Takový scénář typu Vánoce 2021, Mikuláššké oteplení 2020, nebo Ochlazení 8. 2. 2021

268
# 02.12.2022, 19:44

Směr postupu srážek od JV je můj oblíbený, ale tentokrát srážková díra a do 1 cm, Jihlava a vejš na Vysočině lepší až 3 cm, ale problémy na silnicích, výstraha oprávněná, teď všude slabě mrzne a je pěkná zimní atmoška, zítra dopo sníh chvíli vydrží, za týden možná po překlopení rozhraní dorazí třeba opět a budu mít ze 4 víkendů 3 se sněhovou pokrývkou 😉, bych raději ten slunečný poslední a teplý sektor.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.