Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Na severní polokouli je nejvíce listopadového sněhu za nejméně 56 let

# 26.11.2022, 15:47

Většina Ruska, Běloruska či Skandinávie je už nyní pod sněhem. Až rekordní přívaly sněhu v minulém týdnu hlásily oblasti v Severní Americe kolem Velkých jezer. První sníh se objevil také na většině našeho území a na horách už otevírají první lyžařské areály.... Více >>

40
# 26.11.2022, 19:10

Zajímavý článek. Dočkat se pořádné zimy v Česku se zdá někdy téměř nemožné, i když obíhá klidně kolem dokola. Dřív to šlo častěji, něco se muselo zásadně změnit. Cesta výrazně podprůměrného vzduchu k nám do Česka je čím dál těžší v zimním období.

Když jsem si projel například proudění v zimě 1984/1985, vyskytla se několikrát opakovaně výrazně studená vzduchová hmota v 850hPa pod -15°C. leden 1985 byl extrémně studený, pak únor 1986, a znova leden 1987. Šlo to rok za rokem pořádná zima. Dnes je to scifi a nepomůže nám ani to o čem se píše v článku...

leden 1985, wetter3.de
leden 1985 Doksany, inpocasi
109
# 26.11.2022, 21:23

Aura1
Leden 1985 znamenal konec pro stovky hektarů vinic, takže za mě jen dobře, že už je to za námi.

7
# 26.11.2022, 21:58

To je právě to. Stále se tu píše, jak je důležité, aby bylo na V a SV kontinentu a na sibiři hodně sněhu, že to podpoří zimu u nás. Jak je důležité aby bylo co největší zalednění na severu a zamrzlé Karské moře, že to taky podpoří zimu ve střední Evropě. Jak je dobré, že nad sibiří je rozsáhlá tlaková výše atd. atd.. Ovšem pokud je od podzimu až do března převažující proudění jižních směrů a zima zůstane někde nad SV Polskem, tak je to stejně všechno jedno. Musí to dovolit synoptika. No já bych byl pro zimu od 10. do konce roku. Takže zatím mně to nevadí. Aspoň nemusím zatím stěhovat citrusy ze skleníku a muškáty stále na oknech kvetou. Tak pozdě jsme je na parapetech ještě neměli. Jinak zde dnes opět temný, mlhavý a deštivý den. Slunce jsem neviděl už čtrnáct dní. Hrozný listopad.

# 26.11.2022, 22:41

Ta prochlazená Sibiř se mi opravdu nelíbí, ta plocha, kde teploty padají k -40°C je opravdu velká a to samozřejmě podporuje tlakovou výši, která se nad Ruskem hezky usazuje. Teď to třeba pšouklo do Kazachstánu a ejhle, v Astaně mají -34°C a to je to stejná zeměpisná šířka jako Praha (ano, mají tam mnohem více kontinentální klima a lednovou průměrnou teplotu blížící se -15°C, ale tohle je na konec listopadu dost mazec). Teď stačí trocha nešikovného nastavení a ten bazén ledového vzduchu může začít téci i do Evropy, koneckonců se to v dlouhodobých prognózách poměrně často vyskytuje. Atlantik mi letos přijde velmi slabý a jeho vliv má v následujícím týdnu dále oslabovat, ani si nepamatuji, kdy zde naposledy více foukalo, letošní podzim je dost možná nejpoklidnější, jaký pamatuji..

ota
Avatar
2132
# 26.11.2022, 22:44

Frantis95
S tím větrem je to zajímavé, letošní podzim je opravdu mimořádně málo větrný. Tady u nás foukalo v poslední době trochu víc pouze přitom krátkém vpádu chladného vzduchu, jako tady celkem tradičně od severovýchodu, ale jinak vítr téměř není.

40
# 26.11.2022, 22:51

Frantis95
Něco takového jsem psal taky, ale tak jednoduché to není. Ten vzduch se sem nemůže dostat jen tak, musí ho sem nasměrovat shoda tlakových útvarů. Můžeš si vzít příklad z loňského konce listopadu, kdy byl snad ještě extrémnější mráz v skoro celé Skandinávii, což je k Česku mnohem blíž než nějaká Sibiř a nakonec z toho bylo prd a prosinec s odchylkou +0,8°C údajně průměrný.

Já to vidím rozpačitě, možnost pořádné zimy bude vždycky, ale konkrétně tady u nás v ČR je opravdu výrazný pokles těchto situací a když už nastane taková situace, dokáže to přehlušit Atlantik viz zima 2017/18 celkově dost teplá a co už, že na konci se extrémně ochladilo. Teď Atlantik nejede a stejně nemáme žádnou větší zimu. Není to jako dřív a je to vidět. Prostě zimy nepřejí konkrétně nám v ČR a nížinám už minimálně.

40
# 26.11.2022, 23:07

Frantis95
ota
Mám pocit, že jde možná o nějaký extrém nebo rekord, jenom je to údaj, který není tak atraktivní, ale skutečně letošní podzim je mimořádně málo větrný. Tak málo větrný podzim si těžko vůbec představit, počet dní s nějakými nárazy kolem 50 km/h byl úplně minimální a mám dojem, že nebyla vydána ani 1 výstraha na silný vítr a co víc, vyhlídky jsou opět bez větru. Snad 95% všech dní od 1. září foukal max. slabý vítr nebo bylo bezvětří, zbytek mírný vítr a čerstvý vítr možná ani nebyl.

238
# 27.11.2022, 00:15

Aura1
Takový měsíc jako jsi poslal ty Doksany leden 1985 jsem zažil letos v Ohiu tento leden a není o co stát, obzvlášť když v tom člověk musí pracovat venku :D. Celkově tu leden skončil -4°C pod dlouhodobým normálem a to tu máme lednový průměr od -1.8 do -2.8°C což samo o sobě není špatný.

# 27.11.2022, 08:04

Prady
V takové zimě se pracuje venku ? Fuuuuuj ,ani za nic . :D To zní jak povídka z gulagu :)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.