Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Říjen patřil mezi nejteplejší za dobu měření, na horách bylo tepleji než v září

# 04.11.2022, 15:22

Za námi je teplotně výrazně nadprůměrný říjen. Ten byl v ostrém kontrastu s teplotně podprůměrným zářím, kdy několikrát na horách i sněžilo. Naopak v říjnu se nikde na našem území sněžení nevyskytlo, což se stává jen zřídka. Na horách byl letošní říjen teplejší než uplynulé září.... Více >>

2347
# 04.11.2022, 15:28

No to je humus! Snad jediný za můj život! 🙄

40
# 04.11.2022, 15:37

Asi to úplně nesouvisí, ale v Jeseníkách je letošní rok zároveň extrémně suchý. Dle mapky ČHMÚ mají hřebeny Jeseníků méně než 50% normálu srážek od začátku roku. Vzhledem k tomu, že rok už bude končit, tak je to extrémní. Na Šeráku spadne za rok průměrně 1200 mm. Tzn. že v tuto chvíli tam mohlo spadnout od začátku roku tak 500 mm + - (pravděpodobně míň, než v části Prahy).

Když tam bylo teď extrémně teplo a slunečno, tak mě napadá, jaké je tam asi sucho.

Šerák teploty říjen 2022, zdroj: inpočasí.cz
Šerák sluníčko říjen 2022, zdroj: inpočasí.cz
srážky od 1.1.2022 odchylka, zdroj: ČHMÚ
40
# 04.11.2022, 16:02

Přímo v říjnu na Šeráku nepršelo skoro vůbec. Průměr je tam asi 70 mm.

Šerák srážky říjen 2022, zdroj: inpočasí.cz
2718
# 04.11.2022, 16:11

skupsw24
Prý říkali že tento Říjen patřil mezi 5 nejteplejší za 2 a půl století, sníh se ani na horách neobjevil, aspoň jsme si užili po tom škaredém září nějakou náplast, teď už by to chtělo postupné ochlazování někam k 5°C přes den a v noci už mráz
Jinak nejen teplý byl letošní říjen ale i suchý po většinu října jsme byly pod vládou TV jen sem tam šla fronta, u mě spadlo jen 23.5 mm srážek průměr je 46 mm
Aura1
Nediv se, ono takhle pršelo v celé ČR ale díky tomu že je minimální vývar tak to znát není

40
# 04.11.2022, 16:19

Tutugon
No fakt nemám představu, ale pod 50% normálu srážek od začátku roku a poslední měsíc vyloženě extrémně suchý a teplý. V horských podmínkách asi pěkná sušička.

40
# 04.11.2022, 16:24

Pro srovnání říjen 2016 na Šeráku.

Docela rozdíl :D

teplota
srážky
sníh
40
# 04.11.2022, 17:15

In-počasí
Teď jsem si vzpomněl na zajímavou paralelu. Když je tu řeč o tom, že bylo v říjnu tepleji než v září, tak letos se už něco podobného stalo na jaře.

Konkrétně:

Stanice Doksany
průměrná teplota únor 2022 ---> +4,7°C
průměrná teplota březen 2022 ---> +4,2°C

Taky docela divný. :D

https://www.chmi.cz/historicka-data/pocasi/mesicni...

40
# 04.11.2022, 17:59

In-počasí
Dal jsem odkaz, ale nejde mi dát přímo na tu stanici v Doksanech. Proto přikládám obrázek, co se zobrazí po rozkliknutí na mapě dole. Je to přímo na ČHMÚ, tak docela pochybuji, že by šlo o chybná data, ale možné to je, opravdu netuším.

Dá se to ale vysvětlit. Březen byl extrémně slunečný, na stanici v Doksanech bývají běžně nízká minima. Při extrémním počtu mrazových dní zkrátka byla ta březnová průměrná teplota nižší než v únoru. Amplituda byla vyšší, byly vyšší maxima a zároveň mnohem nižší minima, než v únoru, kde k tomu nebyly podmínky. (častý vítr a víc oblačnosti)

měsíční data ČHMÚ 2022 stanice Doksany
březen 2022 Doksany
# 04.11.2022, 18:54

Aura1
Aha, už to vidím. Je to opravdu těmi nočními teplotami a je to tedy v pořádku. Oni se totiž započítávají do průměru s vyšším podílem, takže potom převáží ta denní maxima. On byl ten březen hodně slunečný, takže to přálo i výraznému radiačnímu ochlazování. V denních maximech by ale jasně vyhrál ten březen nad únorem ;-)

To ten letošní říjen x září překonával i v maximech.

2347
# 04.11.2022, 18:55

Tutugon
No ochlazení tam u nás je jen na chvíli, potom bude zase stejně jak teďka... Nevím, proč jsem se musel narodit zrovna v téhle době...🙄

48
# 04.11.2022, 19:54

A ta zima po tom teplém říjnu 1795 "stála za to". Zajímalo by mně, na kterém místě se z těch nejteplejších zim umístila (jsem unavený a nechce se mi hledat :D). Tam byl nějaký zimní projev snad jen pár dnů v březnu 96

# 04.11.2022, 21:11

Leknín
To ano, obzvláště, když rok před tím to vypadlo takto: https://www.in-pocasi.cz/archiv/praha_klementinum/... V tehdejší době to byl dlouho nevídaný extrém. Ono současné klima není výhradně o tom, že bychom zažívali tak vysoké teploty, které nikdy nebyly, ale zažíváme je mnohem častěji.

48
# 05.11.2022, 08:59

In-počasí
V té době ještě probíhala tzv. malá doba ledová a po ní přišlo období velkého oteplování, po kterém přijde další malá doba ledová, kterou se straší už teď, mezi lety 2030-2040 má sluneční aktivita poklesnout až o 60%...

No, já si teplejší počasí užívám, říjen byl sice hodně suchý, ale zatím to u nás krize není a určitě přijde opět vlhčí období. Listopad jede zatím ve stejném duchu (zatím u nás 2mm a pršet do třetí dekády asi moc nebude) a co vyvede zima je ve hvězdách, jen ať nejdou teploty moc nízko, to je jediné co si přeju.

48
# 05.11.2022, 10:10

In-počasí
Díky za články :) A ano, zachytil jsem spoustu různých studií a teorií, člověk si může vybrat, která se mu hodí a pak jet svou mantru, třeba tu o kolabujícím Golfském proudu aj. V počasí a klimatu není jisté nic, jisté jsou možná jen astronomické jevy-Milankovičovy cykly, které mají vliv na naši planetu, ale tam to časové rozpětí je velikánské, takže ani takový náš benjamínek skupsw24 se do konce života nemusí dočkat extrémně tuhých zim jdoucích několikrát po sobě ;-) :D ale kdo ví...

Pěkný víkend, neprší, jdu makat

40
# 05.11.2022, 10:46

Leknín
Mě by spíš zajímalo proč jsou pořád chladnější zimy ve východní polovině USA. Vyšel článek o tom, že je to větším meandrováním jet streamu vlivem snižujících se teplotních rozdílů mezi tropy a severní polární oblastí. Pár let na to jsem četl, že vyšla studie, která to vyvrátila a údajně dokázala, že tomu tak není. Hlavně člověk nemůže věřit ničemu.

PS: Povedlo se mi zmíněné články dohledat:

A) https://www.idnes.cz/technet/veda/polarni-vortex-g...

B) https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3051584-oteplov...

2347
# 05.11.2022, 11:48

Leknín
Já se teda dočkat chci!

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.