Sucho je v posledních letech pojem, který se stále častěji skloňuje v různých oblastech světa Evropu nevyjímaje. Na většině území Česka se situace v posledních týdnech začíná taky zhoršovat, ale nedosahuje zdaleka takové úrovně, jakou zažívají obyvatelé rozsáhlých oblastí na západ od nás.... Více >>
Diskuse o počasí Evropu sužuje mimořádné sucho, Německo či Francie připomíná vyprahlou step
aura_33
Nic co by se nedalo očekávat, otázka zní, co s tím kdo je schopen a ochoten udělat, je jasné, že na tohle by bylo potřeba přezbrojit armádu na hasiče, nasazení tisíce lidí a stovek ks techniky, fakt nepřeháním:
https://m.facebook.com/story.php/?story_fbid=pfbid...
Yurri
No, a tady je další hřebík do rakve Evropy..https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/ryn-splavno...
No, a jen tak na okraj,...jaderné i tepelné elektrárny potřebují pro provoz taky dostatek vody... bude sranda..jo a abych nezapomněl, i vodní elektrárny potřebují vodu..
By mě zajímalo, jak je to s těmi srážkami. Na podzim jich bude hodně v přímořským oblastech i na západě Evropy obecně, v zimě také a v létě se to možná moc vysušuje a buguje. Vlhkost z moře v létě nechodí, protože je chladnější, než vzduch.
Tudíž vidím trend větší sezónnosti, kdy léta budou horká a sušší bez zdroje vlhkosti z pevniny a od podzimu bude víc srážek vlivem teplejších vod. Tam je ta setrvačnost velká.
Muj post z roku 2018:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-4949-Katastro...
Je to teda pomerne elaborat. Rozebirano je sucho v roce 2015 a 2003, 1947, 1921 a dalsich letech. Za poslednich 500 let bylo nejhorsi sucho podle vseho v roce 1540, kdy skutecne stav vody u rek a jezer poklesl razantne. Jestli bylo leto 1540 s mnoho horkymi dny a teplotnimi rekordy, a nebo naopat stabilni vyse nad Ruskem, vzduch such a ne tak horky od vychodu (severo-vychod, jiho-vychod), dny vetsinou letni, rana chladna a hodne mrazovych dni v mrazovkach. Proste z Ruska neprichazi nic dobreho. Ogimet, databaze GSOD a SYNOP, ani databaze GHCND samozrejme k roku 1540 nesaha a prvni zaznamy ze stanic zacaly o vice nez 100 let pozdeji.
Často koukám na počasí v Západních městech jako Londýn a Paříž a letošní léto je v obou "středomořských letoviscích" docela masakr. Londýn skoro celou dobu nad 25°C a časté třicítky, včetně extrémního nového rekordu 40°C. Stejně tak vždy několikadenní , které je občas přerušované polojasnem či bouřkou. Paříž to samé, jen o v průměru o 2-3°C víc, více , více sucha a absence alespoň nějaké občasného ochlazení na těch 20°C. To je počasí tak pro řecké ostrovy, nikoliv pro tyto oblasti.
palma
Jo bez vody to prostě nejde nikde a ta bude nad zlato napříč všemi obory, změní se cirkulace mezi pevninou a oceány, způsobí to redistribuci srážek (viz přednášky p. Pokorného a jeho atmosférické řeky), Jet Stream se klidně zasekne na léto a jsme v pytli, příroda to resetuje požárem lesa (materiál pro šíření) a když jich bude víc, tak nasadí ověřenou taktiku a přizpůsobí se druhem stromů nebo i jen keřovými porosty a půjde třeba do nižších pater, člověk nemůže takové požáry přežít a bude jen utíkat až nebude kam, mezitím války o zbývající zdroje (suroviny, voda, potraviny) dokonají dílo zkázy. Jen velmi omezené komunity a lokality tomu mohou částečně uniknout při souhře pozitivních okolností, ale bude to naprosté minimum osob, ale není to nic co bychom neznali, vždyť po výbuchu Toby před pouhými 40 tisíci lety zbylo na celé planetě pouhých cca. 10 tisíc lidí, brzké maximum 10 mld. je fakt extrém (přemnožení druhu), ale jen krátkodobý výkyv, který bohatě postačí k dalšímu hromadnému celoplanetárnímu vymírání jak ho známe z minulosti, nic nového pod sluncem, oni zase přijdou doby ledové apod., takže všechno je dočasné a tenhle stav co vidíte je jen zlomeček času a prostoru, směšné se na to moc upínat, zbytečné, moře tady bylo a třeba zase bude, i Hawking dával lidstvu max. stovku či pár set let včetně zbytků, takže vlastně už jen pár generací a teď se to přeplo k deglobalizaci, určitě to tak dopadne, všechno k tomu jednoznačně směřuje.
Na.Guru
Pro Maďarsko je v klimatických mapách označené mírné více kontinentální podnebí než u nás.
mírný typ podnebí v mapě:
4 - čistě oceánské
5 - přechodné blíže oceánskému (ČR)
6 - přechodné blíže kontinentálnímu (HU)
7 - čistě kontinentální
Samozřejmě takto by to mělo být, ale klima se mění.
Jinak k té vyschlé Loiře. Bylo by zajímavé bydlet poblíž a sledovat, jak se postupně plní po vydatných srážkách. V noci na dnešek byly ve Francii silné bouřky.
PS: Plnění suchých koryt je běžné pro pouštní oblasti.
To my svojí obrovskou spotřebou způsobujeme, že extrémní počasí rychle nabírá na síle a četnosti; vedra, sucha, požáry, bouře, tornáda, cyklóny, krupobití, přívalové srážky, sesuvy půdy, povodně, záplavy, teplotní anomálie aj.
Pokud se brzo nepřizpůsobíme a podstatně nesnížíme svojí obrovskou spotřebu, tak už my zažijeme, jak se naše společnost začne hroutit.
ACEOF ACES
Nebyl bych tak pesimistický, bral bych to jako zkoušku odolnosti, lidi spotřebu moc nesníží a spoustě událostem se nedá přizpůsobit, vždycky z toho ale musí vyjít pozitivní motivace, na nějaké splíny není čas:
https://www.forum24.cz/martin-jaros-zverejnil-zpov...
S tou spotřebou je to ale jednoznačně bez šance, pěkně popsáno zde:
https://a2larm.cz/2022/04/pet-duvodu-proc-nas-zele...
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.