Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

165
# 31.07.2022, 09:25

Nevěděl jsem kam to vložit tak jsem založil nové téma ikdyz je na to ještě čas.
Zajímalo by mě co si o tom myslíte a jestli to má cenu brát nějak vážně a nebo je to nesmysl

76
# 31.07.2022, 09:39

TN.Cz je bulvár :D
tenhle článek je to každej rok že nás čeká nejbrutálnější zima za posledních let..už se jim musim smát :D Podle mě bude mírná s minimem sněhu ...aspoň teda u nás..

165
# 31.07.2022, 09:44

JUGOCV
Ale o ty la nine mají asi pravdu že má skončit v říjnu :D

162
# 31.07.2022, 09:56

JUGOCV
Přesně tak, každej rok to samý. Kecy že bude brutální mrazivá zima a ve výsledku je to spíš naopak. Nechápu, že je to ještě baví to zveřejňovat:D Ale mrazivou zimu bych klidně po těch x bídných zimách bral.

Jinak na téma je ještě brzy a zatím ještě užívejme léta;-)

22
# 31.07.2022, 10:31

To jsou články o ničem je lepší to ani nečíst,v loni jsem četl úplně stejný a zima nebyla nic moc.....

42
# 31.07.2022, 10:36

kuba
Téma klidně nech a v září se může založit nové.
Je to jednoduché El Nino a La Nina je jev v Pacifiku, který se výrazně projevuje po velké části světa. Ovšem v Evropě prokazatelně zcela nejmíň a minimálně, protože Evropa má k Pacifiku nejdelší vzdálenost ze všech kontinentů. Takže v Evropě platí spíš taková jednoduchá klasika: Golfský proud přinášející teplo, fáze Severoatlantické oscilace a síla polárního víru, popř. jeho kolaps.

# 31.07.2022, 10:53

Připadá mi, že média mají za úkol jen strašit lidi, ceny energií stále letí vzhůru a oni píší ještě takové věci, že se nestydí!:(, navíc jak píše uživatel JUGOCV, píší to neustále každý rok, dokola a nakonec to je spíš obráceně, jako letos byla docela mírná zima a loni to také psali, že má být krutá. Navíc ted na konci července je to nesmysl dělat nějaké závěry jaká bude zima.

107
# 31.07.2022, 11:17

aura_33
Podle teorie chaosu má velký vliv i vanutí od motýlích křídel, tím spíše mohutný atmosférický jev.;-)

# 31.07.2022, 11:20

kuba
Píše se to tu opakovaně - jedná se jen o falešné články s cílem zobrazovat reklamu a vydělávat peníze na tom, že to lidé sdílí (a letos ještě více kvůli obavám o plyn). La Niňa žádný prokázaný vliv na zimu na našem území nemá a nelze z něho vůbec nic usuzovat. Aktuálně o zimě nikdo nic neví.

76
# 31.07.2022, 12:34

Já bych tohle téma založil na začátku Listopadu..to už by bylo aktuální
zatím se tu budou řešit vedra která dorazí a bouřky (který jsou pro naší oblast v tomhle roce neznámý jev) :D

167
# 31.07.2022, 12:46

Skutečně jsem nečekal, že TN.cz vytasí letos takovou slátaninu s prominutím, která jednak absolutně není v nějaké podobnosti s tím, co psalo severe weather, ani s tím jak to letos vypadá s PV apod.

Ono na konci článku sice kolegové prezentují, že by síla zonálních větrů měla být letos v zimě velmi slabá, takže vortex bude slabý a bude nám sem posílat studený vzduch, ale je na takové predikce do konce září strašně moc brzo. Letos zatím vidím nějaké pozitivum v teplotě Atlantiku u Azor, ale to je velmi málo co zatím přímo o Atlantiku víme.

Jinak za těch pár let co projíždím odborné články, studie apod. La Niña jako taková přímý vliv na počasí v Evropě až takový nemá. Vliv má na PV, který v určitých oscilačních cyklech může sice posílit, ale častěji pak při náhlém stratosférickém oteplení dochází k situaci, kdy se ochladí hlavně v Evropě. Viz. zima 2000/2001, 1984/1985, zima 2008/09, zima 2005/06 atd, atd...

Letos nám nahrává dost věcí, takže si můžeme začít dělat nějaký obrázek o tom, jak letos v zimě bude. Jenže je tak brzy, že nemáme tolik podkladů jako bychom měli třeba v září apod.
https://www.severe-weather.eu/long-range-2/fall-se...

Korelace SSW a rozpadů PV v zimách s La Niñou, neutrálním ENSO, nebo El nino. Zdroj Aer.
Síla zonálních větrů na podzim a začátku zimy, jedná se o rekordně nízké hodnoty. Zdrojem je avšak modelace modelu ECMWF, která zatím nemá vypovídající hodnotu. Zdroj: Severe weather.eu
271
# 31.07.2022, 22:25

kuba

Tak vzhledem k tomu, o jaky zdroj se jedna - tedy tn.cz je zdroj pomerne nerelevantni, respektive relevantni jako jiste jine weby (nebudu psat ktere, jeste by se se mnou chteli soudit). Nevim od koho tn.cz predpoved bere, ale clanky maji docela spatnou uroven. Jenze bombasticke titulky prilakaji vic nemyslicich konzumentu a reklama jen sype.

Jinak to co jiste zpravodajske weby vypusti, to uz zavani trestnym cinem sireni poplasne zpravy. Zvlaste v dobe energeticke krize, kdy energie leti nahoru a Putler zavira kohoutky.

Aidamko1
Odkud je zdroj tech grafu ?

Jaka bude zima, to se muze tipovat na zaklade intenzity hurikanove sezony. La Nina a vliv na zimu u nas, to prokazano moc neni.



167
# 31.07.2022, 22:51

TommyAst
Zdrojem druhého grafu je web severe weather. Je to dopsáno v popsiku. Zdrojem prvního grafu je též tento web, ale zde je oficiálním autorem odborník na polární vortex Dr. Cohen z AER institutu.

2271
# 01.08.2022, 11:58

Jojo TN nová je Amerika...:D Jinak chtělo by to pořádnou zimu, alespoň metr sněhu, jako bylo kdysi normální. PS: Naštěstí netopime plynem, ale dřevem.:D

271
# 01.08.2022, 13:01

Aidamko1
Lepsi je dat link na konkretni stranku-clanek. At se tam pak mouzou ctenari doklikat a zjistit si dalsi souvisejici informace.

Ruzne predpovedi na 100-letou, 1000-letou zimu se objevovaly v poslednich letech casto. Tahle predpoved by mohla byt na zaklade systemu Jednou to musi vyjit. Autor nejspis ani nemel tuseni, jak 1000-leta zima vypada. A urcit neco takoveho neni snadne.

Jinak samozrejme bulvarni stanice nebo casopisy by si meli nastudovat take zakonik:
https://www.epravo.cz/top/clanky/sireni-poplasne-z...
https://www.lewik.org/term/1353/sirenie-poplasnej-...

15
# 02.08.2022, 10:40

Doufám, že zima bude teplá, pokud možno hodně teplá. Taky hnusný vichr by si mohl dát pauzu.

42
# 02.08.2022, 15:14

Ursus
Mě je jedno, jaká bude zima. Klidně ať je hodně teplá. Jde spíš o tu zajímavou cirkulaci v tomto ročním období. Navíc jsem zjistil, že na aspoň přechodně pěknou zimní atmosféru stačí obyčejný menší kopec typu Říp (460 m.n.m.), kde na vrcholu panují možná o 50 % četněji zimní podmínky (mráz, sníh), než dole ve 200 m.n.m. v nížině.

165
# 09.08.2022, 13:50

Tak další článek :D a tohle se tam píše:

A blížící se kolaps La Niñy prý může přinést do Evropy už v závěru podzimu brutální mrazy. Záležet bude i na tom, jak velká část Evropy bude pod vlivem nízkotlakého systému. "Zatím vidíme, že se to pravděpodobně bude týkat severozápadní Evropy," popsali odborníci. Do začátku zimy se to však může několikrát změnit. 

167
# 09.08.2022, 16:02

Indexem PDO jsem se v posledních několika málo dnech celkem pečlivě zabýval. Jeho hlavním projevem je teplé a suché proudění nad USA. Toto je poměrně příznivé pro Evropskou zimu, protože stejně jako index PNA (Pacific/North American pattern) dokáží udržovat vortex nad Sibiří, což se stalo minulý rok od listopadu po začátek ledna.

Korelace mezi PDO a vlivem na Evropskou zimu však nejsou přímé a jediné co tak lze pozorovat je vliv na PV a ještě částečně i na stabilitu vysokého tlaku nad Grónskem.

PDO má vliv zejména na spojené státy, ale i zde se meteorologové různí. Jediné co víme, že při vysokotlakém systému nad západem USA a severním Atlantikem je velká část spojených států teplejší než je normál.

Jestli vyjdou předpoklady současných modelů, tak USA budou mít výraznou teplotní odchylku do kladu zhruba někam do prosince, ale dál to nevidí.

Tož je brzy. Strašně brzy na nějaké závěry.

PS:
La Niña skutečně není ve stavu, kdy by ji hrozil kolaps. Zatím jsou nejnovější prognózy jejího rozpadu až příští rok někdy na jaře. TN.cz klasika jedou bulvár, protože z toho mají prachy.
Zbytečné se nad tím nějak rozhořčovat.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.