Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Požár z okolí Hřenska znečistil vzduch na velké části našeho území

# 26.07.2022, 08:30

V neděli začalo v okolí Hřenska v národním parku České Švýcarsko hoře. Včera se vlivem zesílení větru a poklesu vlhkosti požár výrazně rozšířil a zasáhl i koruny stromů. Díky tomu začal produkovat značné množství kouře. Včera u nás vanul jižní vítr, které kouř odvanul na sever až severovýchod směrem do Německa.... Více >>

# 26.07.2022, 10:05

Jo je to cítit i tady.

# 26.07.2022, 10:15

okres Prostějov - vydatný déšť, místy kouřmo a slabě cítím kouř. Vůbec se mi nechce věřit že to je z toho požáru... vzdušnou čarou je to přes 250 km. Ale pokud vítr fouká ze západu, tak jiné vysvětlení nevidím

292
# 26.07.2022, 10:16

Tady v okolí Mělníka to bylo nejvíce cítit ráno, teď už se to o něco zlepšilo. Nejvíce jsem to cítil hned po probuzení asi kolem 7 ráno. Pořád to je ovšem docela štiplavý zápach do nosu, chvílemi se dá i pomálu větrat. Kouř, který se tu dostal tu vzhledem k udolnímu terénu setrvává déle a je tu nyní bezvětří, takže se nemá jak dostat pryč. Doufám, že už se to bude zlepšovat a podaří se jim to v brzké době uhasit a dostat pod kontrolu.

# 26.07.2022, 10:17

NobodyCZ
Může to být, v noci se nad Hřenskem nahromadil kouř a ráno ho odfoukl vítr a nyní se to šíří jako taková kouřová fronta. Ono to za chvíli zase poklesne a zmizí. Není to konstantě dodávaný kouř - to už by opravdu byl katastrofální požár na úrovni těch z USA.

108
# 26.07.2022, 10:57

Potvrzuji, že kolem 5 hodiny ráno byl velmi cítit i u nás. Až jsem si říkal, že musí hořet les snad někde poblíž.

76
# 26.07.2022, 12:29

Já se spíš divim že ČHMÚ nevydal žádnou výstrahu..jen tam nechává varování před požáry..
(myslím tím PM10)

# 26.07.2022, 14:13

JUGOCV
Aktuální koncentrace nejsou již vysoké (kromě bezprostředního okolí požáru), takže ani výstraha není třeba. Smogová situace nenastala.

# 26.07.2022, 14:28

Jo jenže si vemte zítra má zesílit vítr už během dneška a jestli se to nepodaří zastavit tak poblíž Hřenska jsou Jizerky který jsou také suché a to už by bylo hodně vážné a déšť v nedohlednu když už reagují Poláci tak je vidět že se to šíří do Polska což znamená už blízko Jizerských hor

# 26.07.2022, 15:28

Zítra v oblasti naštěstí trochu zeslábne vítr (viz graf ukazující maximální nárazy v daný den). 🙏 Vydatnější déšť bohužel dorazí až v sobotu. Půjde o frontu a zapršet by mělo na většině území, někde i vydatněji. Zde najdete aktualizovanou předpověď pro Hřensko: https://www.in-pocasi.cz/predpoved-pocasi/cz/ustec... Slabší srážky tu nejde vyloučit již zítra dopoledne, ale jejich pravděpodobnost výskytu je kolem 50 % - nejsou příliš jisté. Směr a rychlost větru lze potom podrobně sledovat na Ventusky: https://www.ventusky.com/?p=50.814;14.267;10&l...

Předpověď pro Hřensko
76
# 26.07.2022, 15:31

In-počasí
a zaprší v sobotu konečně i v oblasti Chomutova? tady čekáme na déšť jak na smilování :(:(

# 26.07.2022, 15:33

JUGOCV
Ten déšť (s úhrny alespoň nad 1 mm) se čeká na zhruba 90 % území, takže budou místa, kde nezaprší, ale už to bude veliká smůla v nich být. V oblasti Chomutova se déšť aktuálně čeká.

ota
Avatar
2119
# 26.07.2022, 15:41

In-počasí
U nás dnes to označení "kouřová fronta" sedělo dokonale, aktuálně už máme vzduch zase krásně čistý.

# 26.07.2022, 15:49

ota
Pěkné, u vás na východě se zdržela o něco déle. Třeba v Praze byl ten opětovný pokles mnohem rychlejší a ten kouř se tam držel necelé 2 hodiny: http://kfa.mff.cuni.cz/met/aq/

Modelovat šíření kouře z požárů je velmi náročné. I vzhledem k tomu je tak trochu nesmyslná mapka šířená různě v médiích: https://www.facebook.com/chmi.cz/photos/a.23677460... - ani nemá barevnou legendu :( Když tak už by se to mohlo jmenovat jako nějaká riziková oblast, ale tu si snad každý dokáže odvodit ze směru větru.

Praha 2 - PM částice - rychlý vzestup ale i rychlý pokles
# 26.07.2022, 16:12

In-počasí
Tak u nás právě má zesílit co jsem koukal možné nárazy 73km/h a když už v Polsku hasí tak stačí kousek a ke to v Jizerských horách tam na Hřensku může pršet ale co se týká nás nevidím moc zlepšení a hasiči v Libereckém kraji jsou v pohotovosti už

# 26.07.2022, 16:51

Baumrtnik
Podle čeho? Nešiřte tu nesmysly, nárazy 73 km/h se zítra nikde nečekají.

# 26.07.2022, 17:30

In-počasí
Teď jsem se podíval na aktualizaci u nás tak je změna 29km/h ale to je pak bordel tady u nás protože ráno tam bylo ještě 73 km/h tak se omlouvám ono se to pořád mění o teplotama tady mělo být 22 a bylo 25,5 to samé na zítra má být 16 odpoledne tomu nevěřím moc pak s deštěm taky nám to ukazovalo na pátek a sobotu 58mm a už tam je sotva 10 tak do patka tam bude 0 už jsme na to zvyklí pro nás je to nová situace já osobně jsem nezažil aby Frýdlantsko omezuje vodu Smědá je úplně bez vody

# 26.07.2022, 18:51

Zítra se u nás čeká tvorba přeháněk a odpoledne i bouřek (ojediněle s prudším deštěm nebo menšími kroupami). Německý model ICON DE jednu výraznější přeháňku hned ráno a dopoledne napočetl nad České Švýcarsko, kde aktuálně hoří (viz obrázek). Kéž by tahle předpověď vyšla a přeháňka alespoň trochu pomohla. 🙏 Samozřejmě modelovat jednotlivé přeháňky je velmi složité a se změnami v pozici přeháněk je nutné počítat. Předpověď srážek sledujte na numerickém modelu: https://www.in-pocasi.cz/model/?l=rain-3h&t=20...


Baumrtnik
Na zítra nikdy 73 km/h v předpovědi nebylo. A obzvláště v takovéto situaci (kdy lidem hrozí, že jim shoří domy) je dobré si údaje nejdříve ověřit a ujasnit.

Předpověď přeháněk, Ventusky.com

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.