Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Před rokem udeřilo na jihu Moravy mimořádné tornádo, dosáhlo síly až F4

# 24.06.2022, 11:42

Přesně před rokem udeřilo mimořádně silné tornádo na jihu Moravy. Vzniklo na supercele, která k nám dorazila z Rakouska. Samotné tornádo se spustilo kousek za Břeclaví a poté se prohnalo v pásu až za Hodonín. V něm způsobilo katastrofu, která v prostředí naší země neměla obdoby.... Více >>

# 24.06.2022, 13:44

Včera, tj. 23. 6 2022, běžel na ČT2 výborný dokument Tornádo - rok poté (odkaz na iVysílání). Výpovědi očitých svědků jsou opravdu děsivé, objevilo se tam i několik amatérských záběrů, které jsem ještě neviděl (např. odlétající pergola, ukotvená do betonových patek v zemi).
Doporučuji!

142
# 24.06.2022, 14:28

Zdenál07
A to tam nebylo zdaleka všechno, ale chápu, že nebyl prostor na všechny zdrcující záběry. Bylo to hodně emotivní.

38
# 25.06.2022, 14:22

I v den "výročí" (rok po tornádu) běžel na ČT24 dokument s názvem Tornádo. Byly tam vybrané 4 rodiny a mapovali jejich příběh od června 2021 až do současnosti.. bohužel tam bylo patrné, že i přes to, že se lidé neuvěřitelně semkli, vybrali se peníze, pomáhala tam spousta dobrovolníků.. tak pojišťovny opět nezklamaly. Opravdu v tomto případě zkoumat, zda získají peníze oprávněně je neuvěřitelné.. Bohužel i po roce spousta lidí ještě nemá ani zdaleka opraveno a dle jejich slov budou rádi, když to stačí do letošních Vánoc. Samozřejmě dalším velkým problémem je nedostatek materiálu.. Je to šílené, držím tam všem palce, ať už je jen dobře.

271
# 25.06.2022, 17:33

Dokument zajímavý, konvektivních bouří i downburstů bude přibývat, supercel ani tornád závisejících na střihu větru by podle třeba pana Zacharova z Ústavu fyziky atmosféry AV přibývat nemělo, s tím nesouhlasím, jen nejsou pro souvislost data, tzn. správně je, že se neví, ne že souvislost není, to je dost podstatný rozdíl. Tornádo není náhoda, ten les Bzenec možná opravdu zachránil, osobně mě chyběly informace pro přípravu a prevenci na další případná tornáda, jak u staveb, tak u úřadů, šel bych mnohem dál, podle mě by šlo tornádu ustřelit spodek tlakovou bombou sebevražedným dronem, který se nechá nasát a při spuštění chobotu se bomba aktivuje a při správné výšce odpálí, tornádo se rozhodí a kompaktní chobot se rozbije a už nebude mít čas se v naší členité krajině zformovat. Tahle odpálit 2 drony v určité časové posloupnosti a bude hotovo, určitě by to šlo, ale to mě jenom tak napadlo, bavilo by mě to v USA testovat.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.