Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí V Lanžhotu na jihu Moravy se zřejmě vyskytlo tornádo, hasiči odklízejí škody

# 13.06.2022, 23:00

Na Vysočině se dnes odpoledne vytvořila supercela. Hasiči na Vysočině odstraňovali na asi 50 místech popadané stromy, nejprve na Jihlavsku a Pelhřimovsku, pak na Třebíčsku. Spadlý strom zastavil na Jihlavsku i provoz na železnici. Večer se tato supercela přesunula i na jih Moravy.... Více >>

# 13.06.2022, 23:27

Zde je přímo záběr, jak se začíná vytvářet nálevka vzdušného víru v Lanžhotě u základny supercely: https://www.facebook.com/100000634362144/videos/pc...

Lehce patrná nálevka pod rotující základnou supercely v Lanžhotu (kvalita videa je nízká, takže není úplně dobře patrná), zdroj: Václav Král, Facebook
2271
# 14.06.2022, 10:45

To počasí už není normální! :!!::blesk::tornado:

33
# 14.06.2022, 12:58

Zase tornádo. :!!: Chudáci lidi...
Ono to ale asi bude takové místo, viz i tento úryvek:

"Za svůj bohatý život zažil Rudolf Jiříček dvakrát i unikátní meteorologický jev. Na začátku padesátých let v Mikulčicích a v Moravské Nové Vsi řádila dvě tornáda, která pokácela stromy a odnesla střechy domů. Pamětník byl právě v té době ve škole. Všichni se museli schovat do sklepa, kde se s učiteli drželi za ruce, opírali se o stěny a čekali, až běsnění venku přestane."

https://www.pametnaroda.cz/cs/jiricek-rudolf-20110...

# 14.06.2022, 13:02

Celkově si myslím že Jižní M. ( + když zafouká :vitr: směr SV na Hanou ) tak jsou to do budoucna docela dost potencionální oblasti pro výskyt :tornado:

54
# 14.06.2022, 13:31

skupsw24
Ale je normální. To jen lidé jsou choulostiví a mají krátkou paměť. Ale co. Zajímavé, že když byl covid byl sníh a letos bylo ten samý den 16 stupňů. Letos je holt vše rychleji a dříve tak i to tornádo se objevilo dřív. Překvapilo, já ho čekal o 1-2 týdny později. Ale třeba letos budou dvě, čert ví.

10.7.2011 1:09 čas exp 2,4s / vlastní dílo
10.7.2011 1:24 čas exp.2,7s / vlastní dílo
10.7.2011 1:27 čas exp.1,9s / vlastní dílo
54
# 14.06.2022, 13:32

Miriam
Perfektní. Lidé musí vědět, že to nic nového není. Schválně také zkusím projít staré tisky. Třeba na něco narazím.

Já třeba vím, že polární záře, která měla být 30.10.2021 viditelná na našem území tady také už byla. S podivem je, že oba ty úkazy se objevily několik měsíců před válečným konfliktem.Tedy objevily. Tehdy ano, ale toho data jsem ničeho takového svědkem nebyl.
Slavošovice
25.1. 1938 polární záře.
V úterý dne 25. ledna asi ve 3/4 8 večer objevil se na severní straně oblohy krásný a zajímavý přírodní úkaz.
Polární záře v ohromném půlkruhu přes oblohu až k obci Zvíkovu krvavou záplavou zbarvila oblohu. V tomto světle, které bylo při nočním požáru, byla protínána světelnými sloupy, paprsky, jakoby vycházely z mohutných reflektorů, aby po chvíli zmizely, a zas
se objevily. Chvílemi se seskupila ohromná rudá záplava v jedno místo a vypadala tak, jakoby zuřil v dálce ohromný požár. Velmi vzácný zjev tento, kterého není pamětníka, způsobil samozřejmě v naší obci velký rozruch. Lidé vybíhali zděšeně ze stavení a zvláště ženy v tomto spatřovaly něco nadpřirozeného, např. předzvěst války a pod. Úkaz tento trval přes 5/4 hodiny.
24., 31. ledna a 7., 14. února pořádány v hostinci u Tájků poslechové kroužky. Rozdávány brožurky pojednávající o leteckém útoku a ochraně proti němu.
21. května povolán byl 1. ročník zálohy a náhradní zálohy k mimořádnému vojenskému cvičení.
Září 1938 Těžké chvíle nastávají naší republice.. Události se řítí jako lavina. V těchto těžkých hodinách chvílích otázka: pokojný život neb válečná zkáza? Incidentů na hranicích přibývá.

To jen pro ilustraci. A pokud je vzpomenuto, že není pamětníka není to o tom, že to tady nikdy nebylo, ale že lidský život je krátký.

54
# 14.06.2022, 14:36

Ondráš*
Přesně. A je jen na nás se tomu přizpůsobit.

# 14.06.2022, 14:52

A je potvrzené, snad to ti co říkali, že není to pochopili. Plně ale chápu proč to říkají.
To je extrémní smůla pro jižní Moravu. A těch tornád mohlo být mnohem víc tam, třeba ta 4.6 2022. To bylo maso a mnohem nebezpečně vypadající, Naštěstí nebylo.

54
# 14.06.2022, 15:12

Miriam
Světozor 11.listopadu 1870, strana 366
"O poslední vichřici"
Velmi zajímavé počtení. Možno najít a stáhnout tady:
https://kramerius5.nkp.cz/view/uuid:ee320d88-435d-...

"Ze všech čtvrtí pražských utrpělo nejvíce Nové město, nad ostatní prahu vyvýšenější, zvláště pak část jeho k Vyšehradu."
No jistě. Když se stále častěji staví i tam, kde to je z hlediska zvýšeného rizika ne příliš vhodné nemůžeme se ničemu divit.

54
# 14.06.2022, 15:17

Ondráš*
Koukal jsem na to několikrát a tady bych řekl, že jí hodně pomohla ta zhroucená zeď kdy se následně vítr dostal dovnitř. Je to jako s foliákem, který snadněji uletí když bude vítr foukat do otevřeného vchodu. Všimněte si, že to nejprve vzalo hřeben a když spadla zeď okamžitě šla střecha (krytina).

47
# 14.06.2022, 15:40

Predbezne potvrzene F1.
Jsou tam idealni podminky pro vznik.

# 14.06.2022, 15:45

Tak si myslím, že na těch změnách klimatu přece jenom něco bude. Ještě, že jsme si nadělali tolik dětí, aby si mohly to naše průmyslové dědictví řádně vychutnat, co říkáte, chalani?

54
# 14.06.2022, 16:05

Kamamura
Nevím jestli to jsou změny vlivem působení člověka a nebo se jedná o nástup nějaké periody, ale jak říkám. Počasí se od 2020 změnilo. Dávám tomuto období tak do roku 2025. Jinak děti jsou samozřejmostí a...Počasí a extrémní projevy jsou jedním z mnoha důvodů proč budu vždy preferovat spalovací motor :cool:

54
# 14.06.2022, 17:21

Ondráš*
Moc hezká fotka

33
# 15.06.2022, 22:34

Rarach
Tak tornáda se vyskytovala vždycky, jak už i zde mnohokrát zaznělo, ale to loňské se hodně vymykalo normálu a běžné asi není ani to, že se letos na skoro stejném místě vyskytlo tornádo znovu, byť relativně slabé. Já doufám, že teď už to dá na delší dobu pokoj (na hodně let), nejen na Podluží. Ovšem té zítřejší bouřky se docela obávám.
Možná je to letošní počasí tak divoké i proto, že oproti očekávání stále působí La Nina.

54
# 16.06.2022, 09:58

Miriam
Tak ono i v Americe jsou místa pro vznik méně a jinde více vhodná a myslím si, že stejně to bude i u nás. Nikdy jsem se nepozastavoval nad tím proč mají v Americe ty vstupy do sklepů zvenku. Teď je mi to jasné. Samozřejmě by pro lidi v daných lokalitách (a nejen pro ně) bylo nejlepší, aby se nic takového nevyskytovalo a pokud by se mělo vyskytovat častěji a s větší intenzitou asi bude na místě se tomu buď přizpůsobit (stavby, kryty, zásoby, evakuační zavazadlo a vozidlo, komunikační možnosti) a nebo se přestěhovat na jiné místo. Já osobně bych volil tu první variantu. Divoké bylo počasí už vloni kdy často spadlo tolik vody naráz v krátké chvíli , že to snad ani nepamatuji. Jinak tady se ráno začalo od západu zatahovat až bylo zataženo zcela regulérně a nyní je na západě opět protrháno. Jen mě udivuje, že mé tělo mi žádnou přicházející změnu nehlásí :(. Obvykle se na to dá docela dobře spolehnout, ale včera a dnes zatím nic. A ještě jedna věc. Minulý rok když byla vydána před něčím výstraha přišlo něco až s odstupem v řádu hodin či dnů. Ale tady na nás předpovědi moc neplatí ani v případech "bude jasno, zataženo, bude pršet".

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.