Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Na severu Evropy se vyskytla výrazná polární záře, zachycena byla i z Česka

# 14.03.2022, 09:03

V noci na dnešek se na severu Evropy vyskytla výrazná polární záře. Dobře pozorovatelná byla v celé Skandinávii, Pobaltí, ve Velké Británii či na Islandu. Lidí na sociálních sítích sdíleli stovky úchvatných obrázků polární záře.... Více >>

271
# 14.03.2022, 12:45

In-počasí

Tak to jsem nevidel, skoda, to nastve. Zrojna bylo jasno a svetelne znecisteni minimalni.
Geomagneticka boure, kdyz je dostatecne silna, prinese polarni zari i do CR, Silnejsi geomagneticka boure muze zpusobit vsak velke skody.

2271
# 14.03.2022, 19:21

In-počasí
To jsem vůbec nevěděl, že byla pozorována polární záře.

182
# 15.03.2022, 15:09

Wow! :!!:

2271
# 15.03.2022, 18:19

Ondráš*
Takže to bylo vidět i z Jablunkova??!! To mě **** že jsem o tom nevěděl...:!!::(

86
# 15.03.2022, 19:11

Ondráš*
Pěkné, ale snímek je vždy odlišený od toho, jak to vidí lidské oko, tedy bez jakéhokoliv zvýraznění nebo úpravy není pravda. Ta kamera je evidentně hodně citlivá na světlo - proto je i ta příroda tak dobře na noc vidět (Měsíc samotný to lidskému oku tolik neosvětlí).

271
# 15.03.2022, 20:34

Zrovna byla jasna obloha a ve velmi suchem vzduchu dobra viditelnost. Ze Snezky nebo podobne by se ale pozorovalo nejlip. Polarni zare - kdy a kde se presne objevi - to je velmi slozite predpovedet. Neco jako tornado nebo kroupy. Lze ale pozorovat (stranky na internetu) Slunecni Erupce, vyrony koronalni hmoty Pokud by Slunecni korona vyplilva smer k Zemi, tak se da predovedet hodiny-desitky hodin dopredu moznost silnejsi polarni zare. Velke geomagneticke boure vsak mohou moderni civilizaci znacne poskodit.

Polrni zare - pokud je silna a viditelna i ve stredni Evrope tak se intenzita a tvary, barvy polarni zare velmi rychle meni, a to u nas i ve Skandinavii, kde je polarni zare silnejsi. Behem par minut nahle muze byt vse pryc. I kdyz pri geo-magneticke bouri na severu Skandinavie e polarni zare viditelna obvykle dobre a dlouho, intenzita a vzhled velmi rychle kolisa.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.