Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teploty se dnes opět přiblíží k tropickým hodnotám

Diskuse o počasí Nezvykle výrazný polární vír k nám přináší teplou zimu a větrné bouře

# 22.02.2022, 09:44

Malik, Corrie, Dudley, Eunice, Franklin a nejnověji Gladys – to jsou názvy hlubokých tlakových níží, nebo též bouří, které v posledním měsíci zasáhly Evropu. A řada z nich i Česko. Přinesly silný vítr až vichřici, výjimečně i tornáda (Dudley v Polsku), nárazy přesahovaly sílu orkánu a výsledkem jsou nejen značné materiální škody, ale v součtu i několik desítek obětí.... Více >>

# 25.02.2022, 08:57

Ještě zajímavé doplnění z Matfyzu:

Nejprve se podívejme na základní charakteristiky polárního víru https://ozonewatch.gsfc.nasa.gov/meteorology/pv_20.... Plocha polárního víru je na všech isentropických hladinách rozhodně nadprůměrná, nedá se ale mluvit rekordních hodnotách. Podobně je to také s hodnotami potenciální vorticity (tedy krom maximální vorticity v hladině 850K, kde byl na přelomu ledna a února velmi zajímavý vývoj).

Rychlost větrů https://ozonewatch.gsfc.nasa.gov/meteorology/wind_... je naproti tomu nyní rekordní téměř ve všech hladinách. Zejména v těch nejvyšších pozorujeme nejvyšší rychlosti za poslední dekádu.

Teplota https://ozonewatch.gsfc.nasa.gov/meteorology/temp_... je v polárním víru nyní aktuálně rekordně nízká v nižších hladinách, kde pozorujeme nejnižší hodnoty za posledních deset let. Tomu také odpovídá vyšší rozsah polární stratosférické oblačnosti (která má zásadní dopad na destrukci ozonu).

159
# 02.03.2022, 23:26

In-počasí

Web nejspis spatne nacetl odkazy v prispevku - postu z Matfyzu, odkazy nefunguji (odkazuji na nesmyslnou adresu).

# 03.03.2022, 10:03

TommyAst
Už je to opravené, děkuji.

159
# 03.03.2022, 16:39

In-počasí

Diky, ted uz odkay jdou. Taky se mi stavalo, ze se mi v prispevku takdo podivne zkratily odkazy, a pak to samozrejme neslo.

Ted uz naopak vetrne boure a zapadni vliv opadnul. Prisla vyse nad Baltem a proudeni od severo-vychodu (tedy z Ruska). Tako situace prinasi v zime katastrofalni mrazy, ted uz to nebude tak hrozne jako v lednu, ale ledovy Slunecny den se silnym nocnim mrazem hrozi. Aktualni politicke situaci to samozrejme taky moc nepreje.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.