Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Před námi je velmi teplý a větrný týden, vítr opět způsobí škody

15
# 14.02.2022, 13:10

Bohužel ICON je hodně precizní Deutsch model, takže 2. silnější vlna možná vyjde.

2. Vlna, wetter3.de
Maximální nárazy 1. a 2. vlna - 85 až 120km/h, meteociel.fr
378
# 14.02.2022, 13:19

Today2
Na ,,běžný zimní vítr,, to opravdu nevypadá, a to podle žádného z modelů..:D
Samozřejmě že ICON(Němci) je velmi precizní, proto tady uživatelé ani redakce, neberou jeho výstupy o dvouvlnové vichřici, které už drží třetí den a spíše ještě přitápí pod kotel, na lehkou váhu..
Ta druhá vlna bude jistější až tak ve středu, jak bude silná..

15
# 14.02.2022, 13:26

swan1
Dostal jsem strach, že to bude velký. U prvního větru jsem si všimnul, že TN se bude protahovat a prohlubovat na východ. Vypadá to podobně jako u Kyrillu, ČR dostane silný zásach. Vítr bude během čtvrtka zesilovat, ale silný bude už ráno. Ta druhá vlna má šanci, protože bude mít vymetenou cestu. Počátky vzniku druhé TN jsou daleko v Atlantiku, takže přesná dráha je momentálně nejistá, trochu se stočí na sever, ale záleží na každém km. Bude mít hodně teplého vzduch pro svůj růst. Bojím se, že nás zasáhne 2x extrémní vítr. Hodně jsem to podcenil

# 14.02.2022, 13:28

Today2
Vidíte, i dříve ty dvě vlny byly na vysoký stupeň.

Ty nárazy pořád icon zvedá, tohle bude velmi špatný. Dává i ke 120kmh v nížinách (hlavně Čechy) v pátek večer. Ale i kdyby to bylo nakonec mírnější v obou dnech, tak stejně 80-90kmh jak to dává Ecak je hrůza.
Čtvrtek ráno hlavně několik silných přeháněk.

Icon Pátek katastrofa
Icon Čtvrtek, plošně kolem 100kmh
Možné výboje
378
# 14.02.2022, 13:32

Today2
Už i o tom se tu psalo, ta druhá vlna to bude mít profouknuté už, Azorská TV se bude krčit stlačená celkem dost na jihu a nebude mít zřejmě čas ani sílu vyhoupnout tu TN severněji...na obvyklou dráhu..a níže se díky tomu mocně a rychle prohloubí..
Ještě to není jisté, ale vypadá to hodně blbě...

15
# 14.02.2022, 13:37

Peter Sedlák 1
swan1
Víte co je nejhorší? Že ten čtvrtek bude už katastrofa. Nárazy kolem 100km/h celý den. Bude to někde na hraně velmi silný/ extrémně silný vítr. Jak říkám ČHMÚ se neudrží a hodí tam červenou barvu. Nejhorší je, že takový vítr už dokáže usmrtit osoby. Stromy padají skoro všude... A kde co lítá vzduchem ze střech...

Tak tuhle situaci jsem absolutně neodhadnul... Ještě včera se mi to zdálo celkem pohodový... Viděl jsem to na nízký nebezpečí

378
# 14.02.2022, 13:44

Peter Sedlák 1
Ano, i 80-90 km v nížinách, i to už dělá samozřejmě rozsáhlé škody..
Pokud to půjde podle černého scénáře a orkán půjde v nížinách na 110-120km/h, bude to velká hrůza..
Můžeme jen doufat, že to bude mírnější..snad..

258
# 14.02.2022, 13:58

Today2
Jsem vám už chtěl napsat, ať to tak nepodceňujete:D. Ta druhá vlna je zatím otazník, ale nedivil bych se, kdyby to dopadlo tak, jak jste psali - ta čtvrteční situace vytvoří volný průchod páteční níži a dostaneme přímý zásah:pozor: bude zajímavé to sledovat.

162
# 14.02.2022, 14:10

Ta čtvrteční/páteční níže bude hodně hluboká, pravděpodobně se bude jednat o nejsilnější vítr za poslední roky. Je možné, že vítr plošně v nárazech překoná Herwart či Sabine. :vitr: Zatím to vypadá zle, červenou výstrahu bohužel očekávám, tak snad to nebude tak zlý🙏

ICON stále „bouřlivý"
47
# 14.02.2022, 16:14

Už se icon přiklání k ostatním modelům, že to půjde severněji. i na čtvrtek, více severněji. Takže asi to bude v pohodě.

15
# 14.02.2022, 16:26

Ten druhý vichr bude slábnout, projeví se spíše v Německu v nárazech plošně přes 100km/h. Takže tady máme vítr v čtvrtek, který bude velmi silný a druhá vlna bude slábnoucí. Nejhorší se naštěstí vyhne. Ten vítr v úterý bude na úrovni toho větru, co už byl v lednu letos nebo loni v říjnu. Nejhorší scénáře se nenaplní.

11
# 14.02.2022, 16:46

Uvidíme ve středu, jak to dopadne, třeba Aladin tam dává na čtvrtek dopoledne na frontě nárazy přes 120 km/h, ale je to až za 3 dny, zatím není jisté ještě nic.

11
# 14.02.2022, 17:08

Today2
Vy víte, jaké počasí bude příští týden v úterý? V tom případě jste jasnovidec.

# 14.02.2022, 17:38

,,V pohodě,,

Jen to dokazuje že ´stovek´ budou celkem dost.
Velmi mírnej je ale třeba Aprege.

aprege
gfs
ikon
15
# 14.02.2022, 18:01

Marek52
Měl jsem na mysli čtvrtek. Opravím to.

Nový výstup GFS dává plošně nárazy přes 100km/h ve čtvrtek na jih Česka. ICON spíše mírně ubírá. Přes 80km/h nárazy přesáhnou skoro všude, přes 100km/h to bude spíše na menším území. Tvrdá výstraha na extrémně silný vítr znamená nárazy přes 110 km/h v nižších polohách. To jen tak nehrozí. Ono se stačí podívat do minulosti jak často se vydává. Je to velmi zřídka.

Ve čtvrtek budou nárazy 80km/h nebo 90km/h hodně časté v nižších polohách. Přes 100 km/h v nižších polohách bude spíše málo četné. Druhá vlna nevypadá moc hrozivě už. Bude se to točit kolem TN na omezené ploše a směrem do střední Evropy slábnout. Tam to chytne pobřeží severního moře obří silou. ČR bude okajovka.

168
# 14.02.2022, 18:11

Není to vůbec jisté, bude se to ještě měnit kudy to přesně půjde, je ještě čas na nějaké závěry, ráno tam nemusí být nic a nebo orkan

15
# 14.02.2022, 18:13

kuba
No ono opravdu největší vichry v České historii nepřináší tento typ situace. Tohle je taková typická oceánická točivá TN, která směrem do pevniny rychle slábne. Největší vichry v Česku jsou spojené s něčím, co je mnohem více rozsáhlé.

Na obrázku to vypadá pro jižní partie Česka velmi tragicky, nicméně je to zvláštní oblast. Proč zrovna jih Česka? Když TN bude na severu? Může jít jenom o výpočetní úlet.

Nicméně já už jsem si jistý, že čtvrtek bude to hlavní. Tak když se na to podíváme. Výrazně začne zesilovat vítr už ráno, přes den ještě více zesílí. Pojede to až do večera, nicméně ještě v noci na pátek jsou hlášeny nárazy plošně přes 80km/h. Nebezpečnost tedy plyne z délky trvání této povětrnostní situace. Silné poryvy kolem 90km/h se můžou vyskytovat 24h v kuse. To je dost dlouhá doba na větší škody k úměře síly větru.

Plošně 100-120km/h v jižních partiích ČR udává GFS, zdroj: wetter3.de
168
# 14.02.2022, 19:04

Ten čtvrtek vypadá až kolem 100 km/h i v nížinách ale ten pátek už vypadá líp tak snad se to nezhorsi a modely nepridaji na větru

272
# 14.02.2022, 19:13

GFS vždycky přehání, ale kolem těch 90 km/h už je solidní, minule to tady u nás bylo taky tak a žádné větší škody se nekonaly, už těch větrů bylo prostě hodně a stromy tady moc nikde nejsou ani kolem silnic, v tohle je ta holina výhodou, nemá prostě co padat. Modely pro nás v dalších dnech ubraly, ale ještě je brzo, kdyby to takhle dopadlo, tak by to bylo v pohodě, Čechy budou horší.

378
# 14.02.2022, 20:39

kuba
Určitě souhlas, že v tom ještě budou korekce nějaké a dělat na každý výstup modelů závěry, 3-4dny před situací, nemá smysl...
Mě to sem aktuálně háže kolem 100km/h na čtvrtek i pátek, ještě i na sobotu 90km/h...To je prostě hodně, ale uvidí se, co z toho nakonec bude...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.