Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí Před námi je velmi teplý a větrný týden, vítr opět způsobí škody

7
# 17.02.2022, 20:07

Tak dnes u nás víceméně poklidný den. Počasí se sice dost střídalo od polojasna po nějakou tu přeháňku ( do rána spadlo 3,5mm a přes den další 2mm), ale téměř nefoukalo. Od neděle jeden z mála málo větrných dní. Tady od západu nefouká, a tak jsem byl zvědav, jestli se moje prognózy, které jsem včera sděloval v práci vyplní i dnes a vyšlo to. Silnější vítr s nárazy jsem očekával jen v přípedě, že by se vítr po frontě stočil více k severozápadu. K tomu ale nakonec nedošlo. Zato od jihu to tady hučí vždy parádně a nadělá to dost problémů. Ale samozřejmě jsem rád, že nás to tu minulo. Přesto i zde elektrika na pár desítek minut vypadla.

# 17.02.2022, 20:31

Před chvílí nám zapli elektriku, u nás hrůza Herwart 2 nejsilnější náraz u mě na stanici
118,8km/h nejvyšší průměr 99km/h! na kopci max náraz 125km/h tedy dokonce o 2 km více než Herwart, zajímavé je, že tentokrát se poryvy větru o tolik nelišily u mé stanice ve výšce okolo 450mnm a u stanice, která je na kopci ve výšce nad 500m n m většinou je to minimálně o 10 km/h více odpoledne jsem jel pro jídlo do restaurace protože nešla elektrika a jel jsem lesem kde bylo desítky možná až 100 polámaných a vyvrácených stromů i některé lehce poškozené střechy v obci i v okolí ,:( zde je fotka maximálního poryvu větru na mé stanici rovných 33m/s v 10:30 dopoledne, ale omlouvám se za špatnou kvalitu

# 17.02.2022, 21:27

Tak v Praze dnes byl další velmi větrný den letošního podzimu. Nárazy se zde opět dostaly i nad 25 m/s, zejména při dopoledních a odpoledních přeháňkách. Škody až na ulámané větévky ale vcelku malé, ty silné větry jsou poslední dobou až moc často, nad 20 m/s tu bylo za poslední měsíc snad 4x, navíc ten vítr alespoň zde nebyl sinější než 21. 10, kdy navíc ještě měly stromy listy, takže už nebylo co "shazovat a lámat". Sabině se to zde ani zdaleka nevyrovnalo, ten uragán, který byl tehdy okolo 5. ráno, se asi jen tak opakovat nebude.

15
# 17.02.2022, 22:57

tomášzposázaví
Velmi pěkný popis. Souhlasím s tím přirovnáním Herwarth 2 apod. Z toho co jsem sám pozoroval, jsem viděl cosi neskutečného a mimořádně silného. Prostě úplně něco jiného, než klasický silný vítr. Tenhle je jeden z nejsilnějších za posledních 10 let určitě. Přesné umístění nemá smysl, protože už těch pořádných vichrů bylo spoustu. Ale tento byl opravdu jeden z nejsilnějších. Jinak tady v okolí je málo lesů a když jsou někde takové menší háje apod. často tam rostou zcela přirozené dřeviny bez vlivu člověka. Listnáče a borovice. Na několika zdejších okolních svazích, které jsou otevřené západním větrům je vidět unikátní tvarování růstu tvaru stromu, které je vyloženě přizpůsobené silným větrům. Prostě takový zakrslejší menší vzrůst ne tolik do výšky. Takový strom odolá sebevětšímu větru, max. se zlomí jednotlivé silnější větve. Oproti umělé smrkové monokultuře je to v souladu s přírodou a místním mikroklimatem, tak to má být. Ty smrkové monokultury jsou hrůza :D umělý les, padá to hned jak sirky, nemluvě o kůrovci apod. nebo o tom, že jsou vysazovány na nepůvodních lokalitách, kde pro ně není vhodné klima. Za ty megapolomy při orkánech si člověk může sám, přirozený les vydrží opravdu hodně a je prostě zdravější. Jinak tady byly polomy dnes na 0 i přes nárazy přes 100 km/h. Místy jsou takové napůl spadlé slabší borovice, co jdou do výšky, ale to už je z minulých vichrů. :D. Borovice pokud roste do výšky, tak je určitě nejslabší článek. Nejvíc vydrží lípy s javory. To je opravdu pružina, kterou jen tak nic nezlomí. A to i ty co rostou více do výšky.

107
# 18.02.2022, 00:28

Ještě i teď v noci se vytvořila bouřka z. od nás. Nás trefil jen její zbytek zesílil vítr a spadlo trochu sněhu s deštěm.

107
# 18.02.2022, 01:17

A sakra další 2 od Estofexu pro z. polovinu ČR opět i možnost bouřek.

2313
# 18.02.2022, 06:26

Vždycky si to vybere nějakou daň :(

169
# 18.02.2022, 06:40

Fstorm
Myslím si že tentokrát 2.stupen od estofexu pro západ je zbytečný vítr bude maximálně 80-90 km/h takže to bude mírnější než včerejší vichřice

# 18.02.2022, 06:51

kuba
Tam je i varování pro tornáda a pokud ta linie co má jít k ČR večer vyprodukuje nějakou tak dvojka je správná.
Ale jestli se podle nich linie vůbec udrží než dorazí na hranice..

386
# 18.02.2022, 07:03

Tak dneska příjemné ráno. +4,2 a na úvod parádní "červánky" asi bude co nevidět větrno..:D

ranní paráda
379
# 18.02.2022, 07:29

Peter Sedlák 1
Ta dvojka pro Z, SZ od Estofexu , no uvidíme, je v tom trošku sám..
Bude to o linii SF.., kde se podle něj mohou vyskytnout silné přeháňky-bouřky a v nich i silnější poryvy větru.. Uvidíme, co to udělá, až to přijde nad pevninu a při postupu dál do stř Evropy...

15
# 18.02.2022, 07:35

Na západě Čech to bude před půlnocí velmi silné, ale pak už to bude o něco mírnější. Jenom se ukazuje jako obvykle, že západ má nejblíže k Atlantickému podnebí. Poslední dobou má západ i nejvíce srážek a třeba Beskydy mají z hor často nejméně. Prostě vládne čistý teplý Atlantik. SZ složka je přechodná a častěji je spíše JZ/Z.

Kdo pamatuje takový ten divný rok 2020, kdy bylo srážek skoro pořád víc na východě, než na západě, tak se s odstupem času ukazuje, že šlo jen o anomálii.

22:00, ČHMÚ
Rozložení srážek od začátku roku, ČHMÚ
2712
# 18.02.2022, 09:25

Today2
Zajímavá ta oblast Z, JZ od Jihlavy dokonce tam spadlo víc srážek než na Žďársku a cca stejně jak na Šumavě, což se divím, vždycky to bývá opačně a kor ještě v zimních měsících:!!:
U nás taky celkem dost srážek, bylo i dost sněhu poměrně takže si nemusím stěžovat (zatím)

Jinak jdu do lesa se kouknout na ty škody po větru bude to asi masakr:(

# 18.02.2022, 10:05

Today2
Souhlas. Při proudění západních směrů, je výrazný rozdíl mezi úhrnem srážek na západě ČR a východě. Východ nejvíce těží z tn od jihu nebo zvlnenych SF z Alp, což taková situace nebyla od začátku prosince. Včera aspoň 7 mm, v Beskydech do 15 mm.
Z další epizody zde nečekám srážky nad 1 mm.

258
# 18.02.2022, 10:38

Jestli půjde nějaká linie, tak se to rozbije o hory jako vždycky, myslím si že tady v ČR žádná tornáda nehrozí, max na západě víc foukne

15
# 18.02.2022, 11:51

Tak jsem napočítal podle počtu dní, další minimálně 4 vlny nebo dny se silným větrem.

Pátek


Sobota


Neděle


Pondělí

Zdroj: ČHMÚ

Chtělo by to nějakou změnu, tohle monotónní počasí už snad nemůže nikoho bavit. Ještě že je jaro už za rohem.

Srážkový nepoměr se pořád zvětšuje. Hory mají od začátku roku srážek už pár-několik stovek mm. Závětrné oblasti v nížinách stejně, akorát pár-několik desítek mm :D.

Z té situace za 2-3 dny, kdy bude přecházet frontální systém s JZ silným větrem je vidět ukázkové rozložení srážek při větru od JZ (jako přes kopírák po několikáté). Nejvíce dostane Šumava a hory od Krkonoš po Jeseníky, závětrné oblasti 0. Vysočina téměř nic. Mám už vypozorované odlišné rozložení srážek při silnějším větru od JZ oproti větru od SZ. Je to sice podobné, ale přitom docela odlišné. Ten úhel 90° mezi JZ a SZ je docela velký.

0-24h, ČHMÚ
24-48h, ČHMÚ
48-72h, ČHMÚ
# 18.02.2022, 12:05

Today2
No jo orografie hraje svou roli ... Jinak to vypadá, že po přechodném ochlazení resp. Návratu k průměrným teplotám v příštím týdnu, se dostaneme pod vliv TV....

273
# 18.02.2022, 12:47

Z a S Čech je takhle evidentně v pohodě, tady už si zemědělci stěžují na sucho, nám nepomůže ani SZ ani JZ, JMorava je cca. na 65 % průměru obvyklých srážek, krajina solidně vyschlá po těch větrech, až budou vlny od Alp směr SV, tak to zalije východ, o něj nemám strach, ale co my tady, jen vítr a prach, holt hory nikde, s tím počítám už dlouhodobě;-)

Jinak vítr vypadá na celý nejbližší týden, až do středy nárazy až kolem 75 km/h.

# 18.02.2022, 13:12

Negan
V té dlouhé zprávě Estofexu píšou, že nejpravděpodobnější možnost vzniku tornád je někde od severozápadu ke středu Německa, zvažovali pro tuto oblast stupeň 3, ale nechali 2. Nicméně píšou, že ačkoli čekají v Rakousku/ČR linii konvekce, parametry pro QLCS tornádo tam jsou.

107
# 18.02.2022, 13:19

Bouřky by se mohly začít objevovat večer a v noci podle ČHMÚ.

Další pak prý v pondělí ráno a dopoledne, ale to je poměrně daleko.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.