Diskuse o počasí Hřeben Šumavy hlásí silnou námrazu po dlouhotrvajících mlhách a nejvyšší sněhovou pokrývku
Děkujeme za článek mám otázečku - bývá časté, že je tak velký rozdíl sněh. pokrývky mezi nadm. výškou cca 900 mnm vs. 1.300 mnm? A nebo oněch 900 mnm např. je závětrná strana hor, kde bylo srážek výrazně méně (např. 75 mm vs. 13 mm)? Ono poslední dny a distribuce srážek ve svižném Z, SZ proudění se výrazně promítla na lokality před / za kopcem apod. Možná uživatelé z blízkých míst také napíšou jejich zkušenosti.
andy206
Je to závětrná strana Šumavy, na návětrné to tak výrazné není. Ale celkově je v nižších horských polohách podprůměrně sněhu letos (na hřebenech naopak průměrné nebo nadprůměrné). A v příštích dnech se rozdíl ještě zvětší. Je to ovšem běžné pro teplotně a srážkově nadprůměrnou zimu. V takových zimách má prostě každých 100 metrů výšky významný vliv. Letos často převládá západní a severozápadní proudění, které sice do hor přináší sníh, ale jinam většinou déšť. Při severnějších proudění ty rozdíly tak výrazné nejsou.
andy206
Ono poslední dny a distribuce srážek ve svižném Z, SZ proudění se výrazně promítla na lokality před / za kopcem apod.
Ano, to bezpochyby.. Ale při tom SZ proudění, které tuto zimu zažíváme, je tím největším decimátorem výšky sněhové pokrývky v nižších a středních horských polohách,obzvlášť tady na JZ, teplota..
Při tom posledním, velmi vydatném sněžení bylo i v 1000mnm jen kolem nuly, tam padal mokrý sníh, ale v polohách 700-900mnm už i déšť se sněhem.. Plus k tomu ty výrazné a dlouhé letošní oblevy..
Přesně jak píše redakce, každých 50-100m nadm výšky bylo hodně znát.. A velmi podobně je to zde na Šumavě letos celou zimu..
Hřebeny mají sněhově průměrnou, až nadprůměrnou zimu, nižší a střední horské polohy, a to nejen ty závětrné, podprůměrnou.., například po lednové brutální oblevě souvislý sníh prakticky na celé Šumavě plošně zmizel z poloh do cca 1100mnm úplně.. a do cca poloviny ledna ho tam stihlo znovu napadnout jen 15-20cm...
In-počasí, swan1
Děkuji za odpovědi. Až poté jsem si to spojil s tím, že to co je běžné v "normální" zimě mezi např. 400 mnm vs. 700 mnm se při teplé zimě přesouvá zákonitě do vyšších nadm. výšek. A že při určité kombinaci různých vlivů i oněch 100 metrů výšky dokáže hrát velkou roli.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.