Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teploty se dnes opět přiblíží k tropickým hodnotám

Diskuse o počasí Nadprůměrné teploty, v polovině týdne naměříme až 11 °C

# 11.02.2022, 07:41

Všichni:

Vrchol zimy nastane přesně 2 dny po tom, co definitivně vysadím na záhon rajčata. Tomu se říká Murphyho zákon a funguje spolehlivě:D

Jinak jak již zde někdo zmiňoval, často "přání je otcem myšlenky", takže kdybyste si furt nepřály ty hory sněhu, mohli byste seriózně vidět, že už dávno kvetou talovíny, líska má jehnědy jak palec tlusté a ráno v 7 už je slušně vidět, tedy neklamné známky toho, že zima je za námi a pomalu by mohl někdo otevřít téma, "jaké bude jaro 2022".:cool:

160
# 11.02.2022, 08:07

ludvicek
Murphyho zákon se tu loni bohužel vůbec nedal obejít:D, po sněhovém dubnu, studeném a uchcaném květnu tu ještě i v červnu šlehnul mrazík, takže se tento zákon letos poprvé budu snažit obejít umístěním této choulostivé zeleniny do skleníku:)
Stále silný PV dává velkou naději, že to letošní jaro bude od toho loňského úplně odlišné, s postupným, plynulým oteplováním..i s nějakou teplotně nadnormálni vlnou.. Když k tomu občas zaprší, co víc si přát...

# 11.02.2022, 08:39

swan1
Ono i čistě statisticky, poslední květen bez komplikací byl v roce 2018, což už je tak akorát dávno, aby se to mohlo zopakovat.;-)

160
# 11.02.2022, 10:09

ludvicek
Pravděpodobnost k zopakování je..
Jinak tady na SF aktuálně déšť přechází ve sněžení..

160
# 11.02.2022, 11:31

Navzdory předpovědím sem, tu neprší, ale sněží..a to v podstatě bez odrazů.. zajímavé..
Ale je to mokré jako hnůj a nedrží se to, samozřejmě..
Podle očekávání pro nižší a střední polohy jen další závan nemastného, neslaného SZ, který aspoň na hory přinese pár cm nového sněhu, na severní hory až kolem 10 cm..
Pořád si myslím, že není úplně jisté, že to západní proudění nebude pokračovat i o víkendu...
15
# 11.02.2022, 12:33

palma
Loni jste psal na základě článku Severe weather EU, že jarní vpády jsou prakticky vyloučené a mělo by být teplo a bylo to přesně naopak.

Mám prostě problém věřit čemukoliv na měsíc-dva dopředu. Na Severe weather EU jsou experti a stejně jim předpovědi někdy nevyjdou.

Loni bylo zmiňováno stratosférické oteplení několikrát už v prosinci a nakonec se to několikrát posunulo. A pak tu člověk čte o jisté předpovědi polárního víru na měsíc-dva dopředu :D.

269
# 11.02.2022, 13:16

Today2
Jo, jo, zimní vpády byly i jarní, já i se svým strýcem jsme tvrdili, že teplo bude, sewere weather jednou řekl že nebudou, a za 14 dní už viděl že budou, nicméně zcela odlišná situace to byla, indexy byly uplně jinde, než jsou dnes, zásadně chyběla data z vyšších pater atmosféry ( takřka žádný letecký provoz, plus ostatní výpadky dat díky situaci covid, což se objevovalo v nižší spolehlivosti předpovědí, až někam pod 30% při době delší jak týden..) takže tak, dokonce stála skoro dva měsíce prognóza pro vortex pro veřejnost.. toť objektivní důvody, subjektivní důvod u mne byl i ten, že jsem se dohadoval s dalším účastníkem fóra, který měl nakonec pravdu, a o tom to taky bylo, hodnocení bez zaujatosti to nebylo..:) Tento rok je ovšem situace na ten měsíc až měsíc a půl dopředu ve své podstatě jasná, díky poměrům v atmosféře a dostatku dat, no, a jak jsem zde už napsal, zda budou jarní mrazíky, nepředpoví nikdo v tuto dobu.

15
# 11.02.2022, 13:53

Aidamko1
Tak jsem si něco googlil a hledal a myslím, že začínám chápat zonální proudění, ale zatím jen částečně. Kdyžtak mě oprav. Zonální proudění je klasické převládající JZ/Z v našich zeměpisných šířkách, což v zimě souvisí s PV. Pokud jsou hodnoty plusové, tak je PV silný, pokud záporné, tak může/dochází ke kolapsu PV?

Tady jsem našel graf z února 2018, který označuje výrazné zeslabení PV a rozpad. Je to v podstatě podobný ukazatel jako AO index, ale asi lepší.

zdroj: Hannah E. Attard - Department of Atmospheric and Environmental Sciences at the University at Albany
269
# 11.02.2022, 14:01

Today2
Když tu vidím, jak často je ve středu zájmu vortex a SSW, to by pomalu stálo za samostatné a trvalé téma...ve své podstatě se poznatky neustále zdokonalují, protože se to nesleduje ještě tak dlouhou dobu, aby bylo "zcela jasné", jak to s tím je..:cool:

15
# 11.02.2022, 14:01

Tady je zajímavý odkaz na zonální vítr: http://www.atmos.albany.edu/student/hattard/realti...

Tohle je aktuální graf. Je vidět, že na delší časový úsek nabývá míra nejistoty, ale zonální vítr je silný, takže rozpad PV nehrozí.

palma
Tak se omlouvám, nedošli mi ty souvislosti.

zdroj: Hannah E. Attard - Department of Atmospheric and Environmental Sciences at the University at Albany.
Podobný graf - ecmwf.int (tlustá čára uprostřed bude asi dlouhodobý průměr. Zonální vítr, tedy JZ/Z proudění je velmi silné i celý polární vír podobně jako v zimě 2019/20)
269
# 11.02.2022, 14:47

Jen tak mimochodem.. kdo uhádne co zajímavého se událo a kde se událo, dne 11.2.1929, z hlediska meteorologického v ČR? A od toho dne to platí dodnes?;-)
Today 2 omlouvat se nemusíte, v meteorologii, či i "pouhém" předpovězení situace, trendu apod, asi nic není definitivní, akorát třeba to, že před půl hodinou přestalo pršet, to definitivní je..:D

160
# 11.02.2022, 15:28

Západní proudění dominuje, od polárních oblastí až po subtropické..
Což může nejsnáze změnit oslabení nebo rozdělení, rozpad Vortexu a tím pádem přepnutí do V fáze..
To zatím na několik týdnů nehrozí..
Aktuální rozložení dominujicich tlakových útvarů nad Evropou a Atlantikem také není změně proudění na V, SV nakloněno..
I kdyby se rozložení TÚ změnilo a proudění se na S, SV stočilo, tak na S a V daleko od nás, studený arktický vzduch není..
Je to hodně neprůstřelné...

15
# 11.02.2022, 15:37

swan1
Musím dát za pravdu, až po zkouknutí rychlosti zonálních větrů je evidentní, že polární vír je velmi nadprůměrně silný. Jenže když tomu člověk nerozumí, tak to nemůže pochopit.

# 11.02.2022, 15:54

palma
Lítvínovice u Č.Budějovic a rekordní minimum v historii ČR -42,2°C. Googlil jsem akorát tu teplotu jinak mi bylo jasné co to je za den. :):snih::snih:

Jinak k diskuzi o polárním vortexu a příchodu zimy či jara. Dle dlouhodobějších modelů nás čeká teplý závěr února a také celý březen. Vortex se rozhodně v dohledné době nerozpadne a studený vpád letošní zimu je už silně nepravděpodobný. To co píše Today tedy série ledových dní v nížinách je silně nepravděpodobné. Ale on už je takový že mění názory jak ponožky a jednou bude tvrdit jak bude 47°C v létě a podruhé zase že určitě přijde zima. :D

269
# 11.02.2022, 16:25

JohnBattler
Bingo. Jo, já si to datum prostě pamatovat musim, jinak by bylo zle, manželka má narozeniny, kdybych zapomněl, měl bych tu opravdu "mrazivou" atmosféru!:D. Ohledně Today, každý je nějaký, někdy je ze zásady v oposici, u některých témat je to zapotřebí, jinak by nebyla diskuse, ale, když jsou data jasná, je to spíš na zdvižené obočí, třeba, vzhledem k tomu, jak se teď snaží vyhledat, zda je to s tím vortexem tak, jak tu píšeme, se začne správně "kalibrovat" a tím se mu zmenší rozpětí teplot s kterými pracuje, mě taky jeden čas blblo čidlo..:cool:

15
# 11.02.2022, 16:40

JohnBattler
Ale on už je takový že mění názory jak ponožky a jednou bude tvrdit jak bude 47°C v létě a podruhé zase že určitě přijde zima. :D

Já jsem předpokládal, že vedra v létě budou čím dál více extrémnější, protože jsem byl ovlivněný extrémně teplým rokem 2018 a 2019 i extrémně teplou zimou 2019/20 a všemi těmi řečmi a články, jak se klima hrozně rychle otepluje a ejhle potom přišla relativně chladnější zima 2020/21, vyloženě chladné jaro a relativně chladnější celý rok 2021. Začal jsem postupem času pochybovat o svém původním názoru a na základě dat o úbytku sněhu na stanici v Doksanech za 60 let jsem si uvědomil, jaké jsou výrazné výkyvy v jednotlivých dekádách i v celém klimatu obecně a změnil jsem tak názor. Třeba ho taky někdy na něco změníš v oblasti počasí/meteorologie a zjistíš, že měnit názory je úplně normální ;-).

JohnBattler
To co píše Today tedy série ledových dní v nížinách je silně nepravděpodobné.

Souhlasím, ale já to napsal včera, když jsem ještě nechápal, jak moc je PV silný a stabilní a ani nevěděl nic o zonálním větru. Šlo o čistý odhad založený jenom na domněnce, že nikdo nemůže vědět, co bude a tím pádem by mohla být i zima. Teď už vím, že PV to v podstatě neumožňuje v dohledné době. Zima může samozřejmě přijít i bez rozpadu PV, ale minimálně na nejbližší dobu je hlášeno teplé západní proudění, tak uvidíme, co dál.

160
# 11.02.2022, 17:28

Ty přeháňke teď k večeru velice pěkné, dneska už 4mm, 2 v dešti, 2ve sněhu..
Ovšem teplota v ,,chladném,, SZ proudění za SF je tu stále nad 0, takže na zemi max poprašek na pár minut..
No ale bejt to u Kokose, tak by už určitě vyzdvihoval to, že na mechu na té střeše už se to začíná chytat...:D

1457
# 11.02.2022, 17:46

swan1
No trošku se ti to tam chytá:D tady zatím na přeháňky čekáme ale už se nějaké ženou na frontě pouze pršelo ale ne nijak silně
Kokos tu už dlouho nebyl naposled někdy v září, třeba už skončil na tomto webu, uvidíme kdy se ukáže;-)

182
# 11.02.2022, 17:52

Hmm, fajn ... Tak už ořezaly i ty ranní mrazy. Zítra jen do -2, v neděli do -3. A pak už jen od Pondělka oteplení.

Žádnej novej sníh tu už není, zvládlo to roztát přes den.

108
# 11.02.2022, 18:22

dozvěděl jsem se, že mě tu někdo vyvolává ze záhrobí a tak sem tu :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.