Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Hory čeká sněhová bouře, na Šumavě a v Krkonoších za den napadne až půl metru sněhu

19
# 07.02.2022, 12:35

swan1
To jsem chtel taky doplnit - fotak nebo i video tu realitu dost zkresluje, jak rikate :)

U nas aktualne slunce a 3 stupne. Jesteze mam ty hory kousek. :)

15
# 07.02.2022, 13:12

Tak co jsem koukal, velká část Polabí a jižní Moravy od včerejšího rána do této chvíle jsou se srážkami téměř na 0. Radar včera blbnul, včera večer spadlo pár kapek a dnes z přeháňky zanedbatelné množství. Reálný úhrn z celé této situace je 0,0-0,5mm. Je neuvěřitelné, jak ten srážkový stín umí být silný a efektní. Kdyby to takto bylo pokaždé, tak už by tu byla poušť. Není žádné tajemství, že řada známých pouští na světě vděčí za svoje minimální srážky srážkovému stínu vysokých hor. Tibet, Atacama, Patagonská poušť, Death Valley a další.

17
# 07.02.2022, 13:18

Teď nás přešla solidní sněhová přeháňka, ale pořád tomu něco chybí. Jinak z Německa postupují slabší bouřky které půjdou přes Krušný.

107
# 07.02.2022, 13:25

Today2
Můžu potvrdit, že tady je setrvale beze srážek (respektive max. desetiny mm) a navíc i v noci bývá nad nulou, takže něco jako "sněhová bouře" se ze zdejší perspektivy jeví jako naprosté sci-fi. O to více udivuje epizoda z přelomu listopadu a prosince, kdy jsme výškou sněhové pokrývky dávali na frak i vyhlášeným horským střediskům.;-)

15
# 07.02.2022, 13:27

ludvicek
Jj zapomněl jsem ještě na Hornomoravský úval, kde taktéž spadlo 0,0-0,5mm.

PS: Tak jsem upravil mapky a zvolil jsem možnost jen srážkoměry, kde se eliminuje chyba radaru a je vidět, že závětrné oblasti v nížinách skutečně neměly, kde brát. Ani dnes, ani včera.

Za posledních 24h - jen srážkoměry, zdroj: hydro.chmi.cz
24h až 48 zpět - jen srážkoměry, zdroj: hydro.chmi.cz
165
# 07.02.2022, 14:04

Tak v Krusnych horách teď velmi intenzivní přeháňka ale jak to přejde hory tak se vše rozpadne nebo zeslabne

# 07.02.2022, 14:07

Unas spadlo za včerejšek 0,8 mm
A dnes nic všechny přeháňky nás obcházejí nebo se před námi rozpadnou

# 07.02.2022, 14:34

kuba
U Teplic dost zesílila jedna jak přešla KH, ono je to pouští, ale slábnou dost jak odejdou z hor. Ale zááhadně žádné blesky, přičemž v Německu kde je tepleji v 5km tak to je aktivní dost. Čechy prostě.

Ale když se přechodně vyjasní tak jdou hezky fotit.
Předchvíli byla přeháňka s krupicí

370
# 07.02.2022, 14:44

Tady v závětří Šumavy to zatím hodilo 11mm, 8mm včera a v noci v dešti a 3mm dnes od časného rána ve sněhu..
Cca dle mého očekávání, i přes predikce sem nejdříve okolo 25mm, později 15mm, mi to přišlo při silném větru přepálené, čekal jsem méně a to se potvrdilo...
Dnes nás možná ještě něco málo trefí...

107
# 07.02.2022, 14:46

swan1
No vy zase směřujete k 900 mm za rok. Já už zase vidím ty vaše prameny, jak se objevují na parkovišti před Lidlem, nebo kde jste to fotil. A dvoumetrový brambory...:D

380
# 07.02.2022, 14:54

ludvicek
Jo, 900 mm bych si taky dal líbit, a počkejte, letos bude mít swan1, zase dvoumetrový brambory, ale ne do výšky. alébrž dva metry v průměru až na podzim dojedou..:D

17
# 07.02.2022, 14:55

Tak teď sněhová bouře.

182
# 07.02.2022, 15:00

Vánice z toho mráčku rohlíčku ... :D Před tím bylo zase polojasno.

Hrom neslyším. ;-)

Čáp83: U nás se od rána nějaký čerstvě nachumelený cm stále drží .... nicméně stejně to roztaje, má přijít prudké oteplení. Už u Vás je o spětku tepleji oproti ML. ;-) +- necelý stupeň určitě, ted' se to jasně ukazuje.

268
# 07.02.2022, 15:06

palma
Letos zkouším brambory poprvé (odrůdu Ditta) a lupnu to mezi cukrovou kukuřici (Luminox), aby neslehla a běda jestli nebude jako u Swana;-)

Jinak zatím 0,9 mm, takže dle předpokladu, začíná se pomale prášit a chvílemi trochu poletuje.

17
# 07.02.2022, 15:12

Stranik
Jj u nás se sníh drží až teď po přechodu tý mršky tak cenťák mokrýho, ale za chvilku už roztaje. Hned po přechodu se dere mozol. Ještě pohled na ni ze zadu.

248
# 07.02.2022, 15:27

Today2
Jojo, jsme na 0 a žádné srážky, alespoň pro naši nížinu ve výhledu nejsou. Něco mi říká, že tenhle rok bude průser:D. Vidím to tak že bude horko a sucho, hlavně teda v Českých nížinách. V Jv polovině ČR budou alespoň nějaké srážky z bouřek, ale samozřejmě tam budou lokální rozdíly, ale to už je mimo tohle téma :)

182
# 07.02.2022, 16:28

Negan

Zima ještě přes noc ... 2 násedující dny vidím dost oteplení, takže stejně to postupně zmizí.

15
# 07.02.2022, 16:42

Negan
Ono je to ve výsledku úplně jedno. Spíše závidím lidem, co bydlí v poušti, protože mají pořád hezké počasí, krom několika prachových bouří a klasických bouřek za rok. Ale furt lepší, než řešit, jestli bude pršet nebo ne každý týden. V zimě by to chtělo mráz a sníh, ten déšť je takový nepříjemný vzhledem k těm nízkým teplotám a větru. V podmínkách ČR nereálné. Mě to nijak zásadně nevadí, ale bylo by prostě super mít v zimě jen sníh a mráz a od jara do podzimu jen teplo a slunečno. To by byl takový ideál.

6
# 07.02.2022, 16:44

Volal jsem na Povodí. Tak ta Ovčárna asi ovlivněna navátím a větrem. Takže to musí zrevidovat a bylo to asi o trochu míň než 80mm, spíš odhadem prý kolem 60, obdobně jak Č.Sedlo.. Ale to se přesně neví.. No jo, asi vítr, Máchale. Ten v poslední době dělá na stanicích divy..:vitr:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.