Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Hory čeká sněhová bouře, na Šumavě a v Krkonoších za den napadne až půl metru sněhu

15
# 05.02.2022, 16:40

S počasím je to poslední dobou dost otřepané, takže se nedivím, že to svádí se bavit o něčem jiném. Na těch horách to bude obdobná situace po několikáté, jen tentokrát o něco silnější. To rozložení výstrah kolem dokola hranic na závěje nebo jiné sněhové jevy jako bych viděl už po tisícáté... Tak často to nebylo snad ani v zimě 2018/19. Myslím, že letošní zima už bude pro hory jedna z nejlepších, na SV hodně slušná i mimo hory, na JZ mimo hory tragédie, takže to asi svádí ke konfrontaci. Je fakt, že výška není vše a rozdíly napříč ČR jsou vždy hodně veliké.

376
# 05.02.2022, 16:50

Today2
Některé ta mizerná zima dohání až k zakládání nesmyslných témat o příchodu zimy do nížin, na základě imaginací vycucaných doslova z prstu..
Těžká doba, zdá se..:)

15
# 05.02.2022, 17:05

swan1
Tak především mě baví diskutovat o počasí a když je v tom trochu rozporu, napětí apod. tak jedině dobře, alespoň není nuda.

Tak Aladin trochu ubírá srážky na neděli, ale přidal na pondělí. Takto ve dvoudenním součtu to vypadá mega, škoda že to rozložení je pořád stejné... I když pravda v pondělí trochu jiné. Tam to vypadá na opět i na vlakový efekt.

Zítra - ČHMÚ
Pozítří - ČHMÚ
# 05.02.2022, 18:30

Na Labské boudě v Krkonoších za den napadlo přes 50 cm sněhu naposledy v lednu 1993 (tehdy tam napadlo 65 cm za 24 hodin). Bude zajímavé, jestli na této stanici při očekávané situaci po téměř 30 letech znovu úhrn nového sněhu přesáhne 50 cm. Možné to teoreticky je.

Na stanici Pec pod Sněžkou potom za posledních 30 let nový sníh za den překročil 40 cm jen v letech 2012, 2007, 2005 a 1993 (50 cm to bylo jen v letech 1993 a 2007).

15
# 05.02.2022, 19:45

In-počasí
Zajímavé bude, jestli na konci zimy nebo v březnu bude někde na Českých horách 300cm sněhu. Myslím, že naposledy 300cm bylo v březnu 2005 na Lysé hoře v Beskydech. Momentálně je k tomu slušně nakročeno, Blatný vrch bude mít v pondělí přes 200cm, pak stačí pár týdnů s podobným prouděním a 300cm je na světě.

Nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že i na Českých horách sněhu přibývá. To, že jsou zimy teplejší a teplejší zimy přináší většinou více srážek je snadno prokazatelné. A vzhledem k tomu, že i na Českých horách je i během teplé zimy drtivá většina srážek ve sněhu, tak by to mělo vést k nárůstu sněhu. Možná podobné zimy budou častější a na Českých horách bude častěji přes 200cm, 300cm a dočkáme se někdy třeba i 400cm, 500cm. Já tomu věřím.

# 05.02.2022, 19:59

Today2
Ano, to bylo naposledy v březnu 2005. Tehdy měly ale nejvíce Krkonoše, Labská bouda tuším v maximu 345 cm, ten rok také zůstala nejdéle tzv. Mapa republiky, roztála až 22. 8.

15
# 05.02.2022, 20:21

Frantis95
Tak ty zimy v modernější době (od 21.stol.), kdy bylo na horách opravdu hodně sněhu, což je tak přes 200cm byly 2004/05, 2005/06, 2011/12, 2017/18, 2018/19 a už i 2021/2022. Možná jsem na nějakou zapomněl, ale ta frekvence je docela vysoká. Průměrně cca jednou za 3-4 roky, možná častěji.

PS: Tak jich bylo více, přes 200cm jsem dohledal i v zimě 1999/20, 2003/04 a 2008/09. Zajímavé je, že i v zimě 2019/20, která byla na sníh jedna z nejhorších a jedna z nejvíce extrémně teplých se v závěru zimy výška sněhu vyšplhala skoro na 200cm v Krkonoších, cca 170-180cm.

Od zimy 1999/20 do 2021/22, bylo tedy 9x někde přes 200cm (pokud jsem už na žádnou nezapomněl). Frekvence na sníh bohatých zim na horách vychází tedy jednou za 2-3 roky.

Tak ještě poslední dodatek, 200cm se dotkla výška sněhu i v zimě 2007/08 (na Labské boudě v březnu), která je obecně známá jako jedna z extrémně teplých a nejchudších na sníh. Dlouhodobý průměr na hřebenech Krkonoš na konci zimy nebo v březnu je 150cm, takže cokoliv od 200cm se dá považovat za hodně.

# 05.02.2022, 21:08

Today2
Zajímavé je i sledovat, jaká výška sněhu se vyskytuje v závětrných místech, každá zima je totiž jinak větrná a mnohdy se může stát, že se velké spady sněhu na exponovaných hřebenových stanicích ani moc neprojeví. Jsem velmi zvědav na letošní zimu, protože těch situací, kdy na horách sněží a do toho fouká silný vítr, je opravdu hodně a další se chystají.

Sice to není z oblasti ČR, ale sněhová pokrývka přes 3 m se vyskytla i v zimě 2006 na německé straně Šumavy, na Velkém Javoru. Na Blatném vrchu v té době stanice nejspíše ještě nebyla, je ale klidně možné, že ležely 3 m sněhu i tam, Velký Javor má tendenci být za silných větrů vyfoukáván.

15
# 05.02.2022, 21:29

Frantis95
Když jsem si prohledával Archiv, tak je vidět, že mrazivé tuhé zimy mají obecně méně sněhu na horách, než ty teplejší. Samozřejmě je to někdy i naopak. Během těch hodně teplých zim, je pak nejvíce sněhu většinou v Krkonoších. Zajímalo by mě kolik by hory "zkously" oteplení třeba o 1°C, 2°C, 3°C v průměru v případě, že by výrazně narostly i srážky, aby toho sněhu bylo cca stejně nebo třeba ještě více. Pro hory typu Krkonoš na výšku sněhu má množství srážek pomalu větší vliv, než teplota. V Alpách toho sněhu prokazatelně výrazně přibývá, díky přibývajícím srážkám, ale tam polohy nad cca 2000 m.n.m. neznají v zimě oblevu.

# 05.02.2022, 21:46

Na Šumavě máme aktuálně super srovnání stejně vysoko ležící Blatný vrch a Boubín, aktuálně 160cm vs 44cm, což je skutečně masakr neboť Boubín má aktuálně polovinu sněhu co stanice v 750m na bavorské straně Šumavy. V dřívějších datech se musíme spokojit s tím Churáňovem.
Legendární byla zima 1988, kdy i závětrný Churáňov měl přes 2 metry, Březník údajně 3 a půl metru a sníh v Luzenském údolí ležel ještě v druhé půlce června.
Když jsme u té zimy 2006, mohl by někdo z "pamětníků" (bylo mi tehdá 7 :D) přiblížit jaké převládalo proudění? Co jsem tak koukal, tak nejnižší polohy byly spíše bez sněhu, hřebeny Brd už pak měly přes metr. Na východě sněžilo pochopitelně i níže a sněhu tam bylo rovněž dost (Vsetín k 90cm), takže to asi nemohl být pouze donekonečna zaktivovaný SZ.

15
# 05.02.2022, 22:04

vojta-černošice
To už jsem kdysi dohledával v Archivech. V zimě 2005/06 bylo časté SZ proudění a několik výrazných TN, které přinesly obrovský zásyp. Největší na konci prosince ve Slezsku, kde i v Ostravě napadlo cca 40-50cm. V lednu byla častěji inverze i průnik velmi mrazivého kontinentálního vzduchu, ale vždy se pravidelně vracelo sněžení. Stejné to bylo i v únoru, kde závěr byl opět i hodně mrazivý.

376
# 05.02.2022, 22:06

vojta-černošice
2006 byl neskutečný konec zimy..
I na strakonicku napadlo ještě začátkem března kolem 40cm, bydlel jsem tehdy v Katovicích, a zima vydržela až do konce března..a sníh dál pripadaval..
Bylo to nekonečné..
Pak na konci března prudké oteplení a povodně..
Nevím jak po celou zimu, ale v tom březnu převládala zadní strana mohutné TN nad Evropou, severní proudění...Nikoli severovýchodní, takže vlhké..ale studené..
Ukazuje to dle mého tehdy na nestabilitu Vortexu a bohatý přísun chladného, přitom vlhkého vzduchu.. Pravděpodobně se střídaly po celou zimu Z, SZ, S, SV..
Minimum teplých profuků od JZ...

73
# 06.02.2022, 07:20

Mně dodnes mrzí, že jsem si v tom roce 2006 neudělal fotku průřezu vrstvy sněhu na naší střeše, jak to dělávají třeba u lavin. :D Ke konci zimy byly krásně vidět, jak sníh průběžně přibýval a neodtáhal.

376
# 06.02.2022, 07:45

Mám dnes takové malé pokušení, zajet si pár km nahoru do hor trochu užít ten Blizzard..
Ovšem to by bylo nutné i s přespáním někde, horské silnice budou postupně zcela neprujezdné... Tak asi nic..no:D
Srážky jsou pro moji oblast už osekány z 25mm na 15, ale to se dalo čekat, tady v závětří..
Celkově mají dostat nejvíc Krkonoše, druhá v pořadí by měla být Šumava..
No jsem na to zvědav...
Zajímavé to dnes bude tradičně u uživatelů ROFA a Petr75...

167
# 06.02.2022, 07:54

swan1
Já jsem momentálně v Mariankach a tady začalo slabě sněžit ale fouká slušně, v 10 pojedu přes Slavkovský les kolem 900m do Karlových Varů, Tak jsem zvedavej jak to tam bude vypadat ale ještě to asi moc zavátý nebude protože snih ještě čerstvý nenapadl.
Zajímavější to bude myslím k večeru až pojedu z Varů na Plzen u Bezvěrova a tam by to mohlo vypadat slušně :vitr::pozor::snih:

376
# 06.02.2022, 08:02

kuba
No tak večer hlavně opatrně, to už bude divoké...
Nám tu na sníh bude, jako už tradičně tuto zimu, chybět nějakých 200m nadm výšky..
Až v noci a k ránu to má přecházet ve :snih: a očekávám tak 1-2cm mokrého poprašku a to bude vše...
Aktuálně se tady několika vločkám podařilo přelétnout kopce až sem a slabě sněží..
Nejnovější výhledy jsou stále stejné, Atlantik, střídavé počasí, s novým sněhem na hory, ovsem vprostřed týdne teploty kol 10°C a obleva i na horách, nižší polohy na zimní počasí čím dál tím stejně bez šancí...

2656
# 06.02.2022, 08:21

Nám tu sněží teď a do toho začíná vítr, Vysočina tvoří srážek docela dost teď :)

376
# 06.02.2022, 08:27

Tutugon
I tady se teď rozsněžilo a rozfoukalo, je to velmi mokré, ovšem během dne to přejde s příchodem hlavních srážek rychle v déšť...

# 06.02.2022, 08:42

Snad poprvé jsem si přečetl úplně všechny příspěvky v této diskuzi. a líbil se mi příspěvek který vše vystihl krátkou větou.
Bylo to od OTA v 15:24.

15
# 06.02.2022, 09:06

Aladin pro Šumavu ubral už asi 1/3 srážek. Z nějakých 60mm na 40mm. Krkonoše dostanou nejvíc cca 60-70mm/24h, v pondělí má pro Krkonoše Aladin i hodně silnou přeháňku, ale to je nejisté.

Tak ještě k větru, nejde si nevšimnout té brázdy nízkého tlaku vzduchu od severu na které přechodně zhoustnou izobary. Večer v Čechách se vyskytnou i nárazy přes 85km/h zejména na západ od Prahy.

ČHMÚ

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.