Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Na Šumavě teplota klesla až na -27,7 °C, jde zatím o nejnižší hodnotu této zimy

# 12.01.2022, 09:24

Uplynulá noc k nám přinesla i silné mrazy. Teploty klesaly většinou na -2 °C až -7 °C, ale při delším vyjasnění a sněhové pokrývce bylo kolem -10 °C. Míst s jasnou oblohou ovšem nebylo příliš. Jednalo se především o oblasti v pohraničí.... Více >>

10
# 12.01.2022, 13:44

Ta synoptika mi na mrazivé počasí moc nepřijde. Přední strana TV není ideální, vítr je dnes už převážně západní. Včerejší maximum Ústí nad Labem +3,6°C

Přední strana TV - ecmwf.int
Včerejší maximální teploty - ČHMÚ
Vítr dnes 13:00 - ČHMÚ
22
# 12.01.2022, 14:05

tam by se to nemělo ani počítat,tam mrzne i v létě na těch samých malých oblastech :)

370
# 12.01.2022, 15:26

Luka S
Ta plocha kde bylo na Šumavě dnes cca -15 až -20 je velká.., napříč Šumavou od Lipna až po Železnou Rudu..
Vyšší polohy s jasnou oblohou nad inverzní nízkou oblačností, se sněhovou pokrývkou, uklidněním větru..Radiační zimní ochlazení, jak má být...
Pod -20 jsou to ty tradiční menší oblasti..
Šest stanic pod -25, to je mazec...

271
# 12.01.2022, 20:20

Today

Bylo jasno a vitr taky prakticky zadny, nasunula se do CR tlakova vyse. A tak teplota k ranu klesla. V nizinach nebyl snih a tolik se radiacne neochlazovalo. Ale na horach a ve vyssich polohach snih byl a teplota se dostala pod -10 °C na mnoho mistech. Mrazove kotliny jsou tim prospele, tam je bezne i o 15 °C nizsi minimum, nez minimum ze SYNOP stanic.

06.02.2012 byla namerena nejnizsi teplota v Ceske Republice v historii vubec (v roce 1929 nebo 1987 se nemerilo v Ceske Republice), a to Kvilda Perla -39.4 °C. Pritom ten den bylo ze SYNOP stanic nejnizsi teplota v CR na stanici 11603 Liberec -24.4 °C, nejvyssi minimum ze SYNOP stanic v 11748 Prerove -15.0 °C. Denni maxima 06.02.2012 na SYNOP stanicich v rozsahu 11509 Doksany -6.9 °C az 11730: Serak -17.2 °C rexp. 12510 Sniezka Polska -17.8 °C. V Praze Libusi bylo 06.02.2012 Tmax -9.6 °C a Tmin -18.0 °C. Den pred tim 12510 Polska Snezka 05.02.2012 Tmax -20.4 (Super-Arkticky den)

10
# 12.01.2022, 20:50

TommyAst
Bez ledových dní plošně v celém Česku se nejedná o nic výrazného. Těch pár mrazových kotlin v horách je hodně specifické místo. Proudění není moc inverzní vzhledem k přední straně TV. Třeba to Ústecko je při inverzi většinou nejchladnější, teď je to přesně naopak a vítr tam fouká přes Krušné hory - fén.

370
# 12.01.2022, 21:02

Today
V úvodním příspěvku se píše o nejvýraznějším mrazu letošní zimy v specifických podmínkách šumavských mrazových kotlin..
Šumava je jinde než Ústecko nebo Mělnicko..a co se týče nočních (ranních) teplot celoročně úplně jiná liga..
Nechápu proč sem oproti silnému, zimnímu radiačnímu nočnímu ochlazení na Šumavě , při vyjasnění a sněhové pokrývce, cpeš ústeckou denní maximálku a vítr ve 13.00h v ČR..


10
# 12.01.2022, 21:05

swan1
Já sem nic necpu, chtěl jsem jen dodat celorepublikový kontext a nějaký svůj názor.

Dobrá přiznám se. Mám s tím trochu problém, protože člověk čte o mohutné TV, mrazivém počasí a korunu tomu nasadí tuhý mráz na Šumavě. Přijde mi to celé dost nadsazené.

370
# 12.01.2022, 21:21

Vždyť právě oproti tomu ČR kontextu je tahle šumavská a jizerská, dosti častá teplotní anomálie ještě tím výraznější..
Na -20tky plošně a i v nížinách si holt musíme ještě počkat, pokud se letos vůbec něco takového objeví...
Šumava je holt takováhle..ale i Jizerky často..
To není nijak nadsazené..
TV mohutná je, ale plošné arktické mrazy do ČR přinést neměla..a ani nepřinesla..

10
# 12.01.2022, 21:30

swan1
Já to chápu, je to o těch kotlinách. Ale jinak jsou teploty lehce pod průměrem a jenom na dva dny.
Mě to přijde trochu jako parodie na zimu. Těch -27°C v mrazové kotlině bude taky asi jenom slabý podprůměr. Většinou to tam klesá i pod -30°C. Toto je docela slabé, já bych o tom článek ani nepsal.

370
# 12.01.2022, 21:49

Today
Teploty pod -30 jsou už extrém, i na Šumavě, sice častější než jinde u nás, ale stále extrém..
Tvoje frustrace z letošní zimy nedělá z -27°C něco slabého a běžného.. :D
Naopak, o to je to větší výjimka, letos tuplem, třeba Březník, dnes tam také bylo -27°C a k tomu je tam 80cm sněhu..
Kde jinde tyhle hodnoty u nás aktuálně potkáš..? Nikde..;-)
Proto tam v sobotu jedu na běžky, z Modravy.. podívat se na pořádnou zimu, aspoň na chvíli...pro radost.
Protože obecně je ta zima v ČR letos zatím dost smutný kino..

10
# 12.01.2022, 21:53

swan1
Já už z toho mám spíše srandu. O frustraci se nedá mluvit. Jo k těm -27°C asi záleží na úhlu pohledu. Např. existuje průměrná maximální výška sněhu dejme tomu 150cm na Plechým a průměrná nejnižší teplota za celou zimu někde -30°C. Myslím průměr absolutních minim každý rok za posledních 30 let nebude -27°C, ale třeba -33°C. Myslím, že pod -30°C to tam klesá každý druhý rok, možná častěji. Dalo by se to dohledat v článcích.

https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/teploty-1...

https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/sumava-5....

https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/sumava-19...

https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/silne-mra...

https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/sumava-te...

Jen malá část z článků za posledních několik let.

370
# 12.01.2022, 22:16

Today
V tom úvodním příspěvku se ale nikde nepíše, že to dnes trhalo zimní minima..jen to, že je to letošní, zatím nejnižší naměřená teplota této zimy a to je svatá pravda..a určitě to stojí za zmínku, příspěvek.
Ano, na Plechém je dlouhodobě průměr zimních maxim 100-150 cm, výjimečně tam je i přes 2m..
Bohužel o tom chybí oficiální a dlouhodobější data, ale místní starousedlíci vědí...;-)
Letos je to zatím na hřebenech hor se sněhem dost bída..
Ale počasí nejsou jen extrémy, rekordy, je v něm i spoustu jiných, zajímavých, i když běžnějších věci, obzvlášť v tom středoevropském..
S tím je potřeba se holt nějak porovnat...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.