Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Pozor na velmi silné bouřky, přívalové srážky mohou působit rozsáhlejší škody - sledujeme on-line

Diskuse o počasí Střídání dob ledových ovlivňují astronomické faktory, v budoucnu planetu čekají další doby ledové

# 29.12.2021, 09:03

Střídání dob ledových a meziledových podle Milankoviče souvisí s astronomickými faktory působícími na naše klima, primárně pak se změnou tří tzv. orbitálních parametrů Země. Jde jednak o sklon rotační osy, který kolísá mezi 22,1 ° a 24,5° k oběžné dráze kolem Slunce, a trvá kolem 41 tisíce let.... Více >>

# 30.12.2021, 09:30

Skvělý a zajímavý článek. :snih:

10
# 30.12.2021, 16:06

Hezký článek, pro mě nic nového. O cyklech vím. Akorát nechápu nějaký smysl. Cykly jsou moc dlouhé a změny pomalé z hlediska jednoho lidského života. To už má smysl řešit GO nebo některými predikovaný rozpad Golfského proudu za možná několik desítek až stovek let.

0
# 02.01.2022, 21:07

To je jen část cyklů pro vyvoj klimatu. Dodoby ledové zbývá cca 130 let. Dle některých geofyziků.
Modely oteplovačů vynechavají vlivy Země a sluneční soustavy. Patrně i oběh a kmitání sluneční soustavy okolo galaxie má obrovský vliv na zemskou kůru. Naštěstí hlavní fáze byla nedávno při alpi skohimalajskem vrasneni. Dnes je kůra klidnější.
Tolasz už mlčí, dle dat szu.cz došlo loni k zesílení sopečné činnosti.

283
# 02.01.2022, 22:07

Today
Čtěte a koukejte pozorně, ty doby ledové jsou tam jak srdeční tep, když to vyhoupneme na globální nárůst na +3, tak jsme úplně mimo stupnici a hádejte co bude následovat? No co asi, o to větší a delší sešup dolů, střední Evropa díky brzkému vypnutí Golfského proudu je naprosto jasná, po extrémech z nárůstu gl. teploty skončíme v dalším extrému dolů, to je moje předpověď, článek jen potvrzuje, že je to všechno vlastně jistota, jen otázka času, člověk to teď jen dost podstatně rozkolísá a urychlí jako pandemie urychlila leccos.

22
# 03.01.2022, 19:00

Yurri
a ještě nějaké bum z vesmíru (zemská osa,se začala rozkmitávat a doby ledové známe zatím jen z posledních milionů let...) ,asteroid a je v tom ještě větší ochlazení,třeba klidně v ledovou planetu napořád,myslím že od prvohor do konce druhohor do toho "bum" tu nebyly žádné doby ledové...ale to by museli v antarktidě vrtat asi hlouběji...jen taková myšlenka...

395
# 03.01.2022, 19:12

Yurri
No, zajímalo by mne, jak by se to po kolapsu Golfáku projevilo celkově, pokračovalo by GO, či ne, či by začalo celosvětové ochlazování? Kde by potom byl vliv toho CO2? Ten by zmizel? Který vliv by to přebil? nebo by jsme tu měli chlad a jinde by bylo ještě větší vedro? Kam by se podělo to veškeré teplo? Skleníkový efekt by přece fungoval i nadále..

22
# 03.01.2022, 19:19

palma
skleníkový efekt může možná působit stejně jako zvednutí prachu při dopadu velkého tělesa...takže i ochlazení....ale vždyť je to jasné myslím že tu jde pouze o tu osu ,prostě v zimě je slunce v poledne lehce nad obzorem ,kdyby byla rovně a nekmitala (zima na jihu a severu) tak by bylo zase teplo celý rok ...ona prostě kmitá ...celá ta rovnováha je křehká ...ještě v těch druhohorách možná ta osa nebyla vůbec nakloněná a nekmitala ze strany na stranu
...v tom máme i štěstí že se Země otáčí kolem své osy ,myslím že 2 dosud nejnadějnější exoplanety ,z toho jedna dokonce za rohem v trojhvězdí alfa centauri (alfa centauri b),se prostě neotáčí a tak je tam hypoteticky jen obyvatelný pruh

395
# 03.01.2022, 19:34

Luka S
No, CO2 je bezbarvý průzračný plyn, navíc prostupuje celou atmosférou, prach se cca do dvou třech let usadí. Jak to bylo se zemskou osou v minulosti? No tak to je otázka, faktem je, že ledové doby se patrně datují do období od cca 700 milionů let dozadu, ovšem nelze dokladovat, že by tam byla ta frekvence, která je dnes malována.. takže i ten "kulečníkový" efekt bych nevylučoval..navíc postavení a tvar kontinentů byl před tak dlouhou dobou jiný.

22
# 03.01.2022, 19:45

palma
a jak je to s těmi tunami co2 v atmosféře jestli je to průzračný plyn?nejsem drzý ,jen to fakt nevím :)
jen něco málo vím o Venuši ,že tam je doslova peklo kvůli skleníkovým plynům které drží tu teplotu a zrovna modrá obloha tam není

395
# 03.01.2022, 20:03

Luka S
No CO2 plus ostatní skleníkové plyny prý pohlcují infračervené záření, krátkovlné ne, aby ho pak následně vyzářily do všech směrů, tedy i zpět k zemi, čímž dochází k sekundárnímu ohřevu země a atmosféry, tak nějak, prý..no, když by sem spadnul asteroid, zvíří prach, zapálí organické hmoty, zakryje tím slunce, ochladí se, co2 se bude jímat ve vodě více...atd..No na Venuši prý dokonce prší z nebe kyselina siřičitá (sírová?) .. to musí být paráda, elektrolyt zadara..:D

283
# 03.01.2022, 20:08

palma
Podle mě to záleží na tom, kolik toho CO2 stihneme ještě do atmosféry napumpovat, než k tomu kolapsu dojde, planeta má stabilizační mechanismy, o kterých ještě ani nic nevíme, ale určitě nenechá tenhle bezprecedentně rychlý nárůst teploty bez odezvy, lokálně to odnese třeba půl Evropy, krátkodobě může dojít celosvětově ke stagnaci růstu globálních teplot, ale když tam budeme teď ještě dalších 30 let cpát další emise, tak bude růst pouze zpomalen, planeta může aktivovat vulkány, vzpomenu si nedávno na Tobu (70 tis. let), kdy na celé zemi zbylo asi 10 tisíc osob, takže snadno si poradí, když ji ten srdeční tep narušíte, ten asteroid to všechno jen rychlí, ale jen intuitivně odhaduji, moc šancí nám nedávám, lidstvo je sice poměrně odolné, ale dost degeneruje a tohle jsou globální extrémy, o kterých se nám ani nezdá, nedávám moc šanci na přežití brzkého celoplanetárního hromadného vymírání organismů, tam vám nějaký bunkr ani výlet na měsíc fakt nepomůže.

22
# 03.01.2022, 20:19

Yurri
Europa to jistí,je tam led i horké gejzíry :D :D

10
# 03.01.2022, 20:22

Yurri
Já mám na GO podobný názor jako ty, až na ty kolapsy. Myslím, že zemské klima je hodně stabilní systém, včetně Golfského proudu, který se podle mě pokud vůbec rozpadne, tak za hodně dlouho (tisíce let). Žádný kolaps nečekám, prostě se bude pořád oteplovat dalších třeba 100 let s tím, že se to časem zpomalí nebo ustálí v závislosti na lidech a dalších faktorech. Kolapsy přichází jednou za třeba několik tisíc let, jako když jednou za několik tisíc let vybuchne supervulkán nebo narazí do země obří asteroid. Kolapsy jsou akorát strašák s pravděpodobností 1 ku milionu.

Nejzajímavější pasáž z článku je tato:
Nástup další doby ledové je ale s ohledem na změnu složení atmosféry v důsledku spalování fosilních paliv odsunut a jeví se, že vhodná orbitální konstelace na další zalednění nastane nejspíš za víc než 100 tisíc let (viz kniha Klima a koloběhy látek).

Máme ještě času dost ne? :D Můžeme se vyhřívat, dokud je čas... :D

283
# 03.01.2022, 20:27

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2806889-planeta...

Já už svoji odpovědnost přijal a pracuji veškeré volno na svém řešení (imitace terra prety) a co Vy?

Today Bohužel už teď je pozdě a dají se možná napravit jen nejhorší škody, ani nemusí teplota moc stoupat, jen bez pitomejch opylovačů to prostě nedáme, hmyz jeden zas...nej;-)


22
# 03.01.2022, 20:29

Yurri
jo tak to je blbec člověk i bez těch skleníkových plynů ,kdy se začal nazývat pánem tvorstva po použití palných zbraní...na nic víc by se nezmohl....proto miluju kočkovité šelmy
hrozně dojemné je povídání právě nevím věda 24,horizont s jedním fotografem o žralocích a vůbec divočině

283
# 03.01.2022, 20:36

Člověk je pánem jenom destrukce, podívejte se na to ze strany přírody, proč by měla nechat člověka na planetě žít? K čemu by ji byl užitečný, pro jaký jiný druh, s čím žije v symbióze? Snahou odpovědět můžeme dojít k závěrům, které už jsou ale mimo téma diskuze.

96
# 03.01.2022, 20:42

Luka S
V druhohorách zemská osa docela jistě kmitala. Měsíc byl Zemi blíže a Země rotovala rychleji. Kmitání Zemské osy mělo jinou amplitudu i frekvenci, minimálně co se složky kyvu "nutace" týče. Naklonění Zemské osy vůči rovině disku otáčení kolem Slunce je pravděpodobně spojené právě se vznikem Měsíce. To vše, ale jistě nebyl důvod stabilního klima v druhohorách. V té době byly kontinenty jinak rozmístěny.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Precese_zemsk%C3%A9_...

22
# 03.01.2022, 20:44

Yurri
to nemůžu najít :( nevím jestli to je hyde park ale je to jeden z nej dílů se Stachem a fotografem (z Ostravska),jak třeba popisuje historku jak nějakému jemu kamarádovi kousl do nohy žralok a on že prý mají bezva fotku nebo tak něco :)
mám to!!!
tohle je perfektní
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10441294653-hy...

10
# 03.01.2022, 20:50

Yurri
To už ale úplně s GO nesouvisí, člověk by dokázal zničit celou planetu i během doby ledové. Pokud by měl technologie jako máme dnes.

Jaký čekáš nárůst teploty u nás v Česku do roku 2100? Já to vidím tak na 2°C až 5°C. Těžko říct...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.