Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Stále většinou zataženo a chladno

Diskuse o počasí Začátek září přál pozorování tenkého měsíčního srpku, lovcům se ho podařilo zachytit extrémně tenký

# 13.09.2021, 14:19

Vyhledání velmi úzkého měsíčního srpku je náročnou pozorovatelskou disciplínou. Jsou k tomu zapotřebí nejen vynikající atmosférické podmínky, ale také vhodné postavení Měsíce a štěstí. Na začátku letošního září se takové pozorování povedlo hned dvěma zkušeným pozorovatelům, kteří spatřili a vyfotografovali Měsíc zhruba 21 hodin před novoluním!... Více >>

# 13.09.2021, 15:30

Zajímavý článek.

Já jsem viděl pouhým okem mladý Měsíc poprvé v této lunaci ve středu 8. září 2021 a to ještě s nedalekým Merkurem, který se v těchto dnech večer jen velmi těžko viditelný.
To je zhruba 41 hodin po novu. Na podzim bez jakékoliv techniky, také docela pěkný výkon. :cool: Celou atmosféru navíc doplnila jasná planeta Venuše.

Jinak dříve než za 24 hodin jsem bez dalekohledu měsíční srpek také už párkrát zahlédl. Hlavně večer po novu než ráno. Takže zase nic tak zvláštního, ale těžší to zajisté je.
Stačí vhodné podmínky, průzračná obloha a vhodná poloha nejlépe někde na horách nebo na kopci s dobrým výhledem na obzor, jak je psáno v článku.

Ale ten rekord spatřit Měsíc přímo v novu nebo jen několik minut kolem něho je opravdu unikát. Jako se to podařilo (a ne jednou) tomu francouzi. Už jsem o tom před tímto článkem kdysi slyšel, že to někdo dokázal vyfotit přímo v novu.
Ale samozřejmě on má na to techniku. Bez té to ani nejde. :D

14. dubna 2010 Je tam sotva patrný.
http://www.astrophoto.fr/new_moon_2010april14.html...

© THIERRY LEGAULT

8. července 2013

© THIERRY LEGAULT

Jinak Měsíc přímo v novu už asi viděla většina z nás... :D

Částečné zatmění Slunce 31.5.2003 (© hvězdárna Zlín)

Částečné zatmění Slunce 20. března 2015 - Plzeň (© In-počasí)

Tohle už však méně. :D

Úplné zatmění Slunce 11.srpna 1999 - sever Francie (© Libor Šmíd)