Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Ceny kávy prudce stoupají, sucho a nízké teploty v Brazílii poškodily úrodu

# 04.09.2021, 15:36

Káva je po ropě druhou nejobchodovanější komoditou na světě. Zatímco ceny ropy se na trzích v letošním roce vrací na hodnoty, na kterých se obchodovaly před začátkem pandemie, cena kávy (arabiky) na trzích zažívá prudší vzestupy.... Více >>

17
# 04.09.2021, 17:40

Co nestoupá, je podezřelé :)

Když jsme u těch cen, může mi někdo vysvětlit ty šílený ceny jablek? :) Sucho? Mokro? Větrno? Bezvětří? Teplo? Zima? :D Hlavně že se pak člověk dočte, jak to pěstitelé vyhazujou.

V Penny byl 2kg pytel za 50 ( to byla cena po zdražení, bejval za 40 myslim) teď je za 70. V Lidlu to je rovnou kolem 50 kč/kg..

7
# 04.09.2021, 23:53

Řekl bych, že to jsou ještě zásoby z chladíren z loňska. České jablka se začnou sklízet až v průběhu září, takže i ceny pujdou snad pomalu dolů. Ovšem za ceny můžou hlavně nenažrané řetězce, které si přihodí 300-400% a pak je máte za 30-50kč/kg. Když nakupujeme na uskladnění jablka od sadařů ( tak 1-2 bedýnky), tak za ně chtějí 13-17kč/kg. Řetězce je nakupují po tunách jistě pod deset za kilo. Jinak i letos byl na pěstování všeho, těžký rok. Jaro mrazivé, květen chladný a deštivý, léto ve znamení mnoha bouřek, krup a dalšího nebezpečného počasí. Cokoli vypěstovat je rok od roku težší a těžší.

# 05.09.2021, 10:19

mira1
Nevím, jestli je rok od roku těžší a těžší něco vypěstovat. Tak nějak v historii už od Mezopotámie se setkává zemědělství vždy se značnými problémy a lidé mu připisují velikou nestálost. Ostatně je to příčina vzniku řady bohů a mýtů.

17
# 05.09.2021, 11:58

Zvlastni. Co tam muzu zhodnotit z mist kde se pohybuju (jizni cechy, polabi), tak vsechny stromy osypane, vsechny kere osypane, zeleninu nestaci sklizet. V podstate s nulovou udrzbou.

Ale zeptat se zemedelce o kilometr dal, tak mi asi rekne ze se neurodilo a byl postihnut vsim moznym :) A samo retezce jsou druha cast tohodle nechutnyho pribehu. 70/kg jablek je proste zlodejna, nic vic.

272
# 10.09.2021, 10:37

Zaslechl jsem o aplikacích, která ukazují místa, kde si můžete něco sám očesat, jablek je letos hafo, stačí vyjet za město, naštěstí je kupuju jen pár měsíců v roce, těším se až začnou plodit nové odrůdy jako Admiral, Rubín, Topaz, ty když jednou ochutnáte, tak je prostě musíte mít.

386
# 10.09.2021, 12:07

Yurri
Tak, kávu zatím kupuji tu, co jsem zvyklý, a zatím nepodražila, a jablka jsem si přivezl z mého výletu do Brd, plus budu co nevidět sklízet, ve vesnici, kam na ty houby jezdím, bylo tak deset košů s jablky, žádná cenovka, nikde nikdo... tak jsem tam něco peněz nechal a naložil si pár kilo do kufru.. na zpáteční cestě jsem to viděl na vícero místech, letos tam je pěkná úroda, lidi se toho zbavují prakticky zadarmo...

109
# 10.09.2021, 12:21

Yurri
Já mám trojkombinaci Šampion, Golden a Ontario, ale uvažuju taky o nějaké novince. Třeba ten Topas, ten bych zkusil, ale je mně líto těch stromů, co mám teď, že by musel jeden nebo dva k zemi. Tak čekám, až něco odejde samo.

33
# 10.09.2021, 22:58

Frnda
To budou z dovozu. V západní a jižní Evropě jaro začalo hodně teple, načež se výrazně ochladilo. Stromy vyrašily - a potom omrzly. Dost se o tom i psalo. Nevím, zda je to jediný důvod, ale nedivila bych se, kdyby to mělo velký vliv. Jinak u nás je letos skutečně úroda (všeho) enormní.

Yurri
Moje jednoznačně neoblíbenější odrůda je Starkrimson Delicious. Zároveň vím, že hodně lidí ji nemusí. :D Mně se na ní líbí pěkně silná a nahořklá slupka, šťavnatost + absence výraznější kyselosti.

48
# 11.09.2021, 06:40

No jo. Co nestoupa. Cena elektriny na trhu nejvyssi v historii. Cena nemovitosti to same. V Nemecku muze stoupnout cena benzinu az o 18kc.
Vypada to, ze nas ceka krusna doba.

272
# 11.09.2021, 09:50

Hurec
V pohodě, nemovitost stačí nekupovat, to snad není problém dodržet, dražší elektřinu a plyn si začnou lidi zase kompenzovat topením všemožným bordelem a ještě zajímavější bude časem cena PHM, takže dobrá investice bude možná elektrokolo na dojíždění do práce, že by ta elektromobilita k něčemu fakt nakonec byla?

33
# 11.09.2021, 20:33

palma jako zaklad pro dalsi slechteni to muze byt poklad :)
sber tehle jerabin musi byt ale dost casove narocnej

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.