Diskuse o počasí Před námi je chladný týden, letní teploty vůbec nenaměříme
Letos je zatím tryskové proudění nastaveno tak, že k nám ustavičně přináší chladný vzduch. Vzhledem k tomu, že sílí La Niňa, asi nelze čekat, že by se přestalo vlnit. Je ale nějaká šance, že by se ty vlny přenastavily nějak jinak a my bychom se ocitli v teplém proudění? Jsou z minulosti známy nějaké zákonitosti týkající se vln tryskového proudění?
kuba
Ve Skandinavii na severu uz 22.08.2021 se kvuli proudeni z Arktidy dostala teplota v 850 hPa nekolik stupnu pod nulu, vetsinou -1 °C az -4 °C, v oblasti severo-vychodniho pobrezi Norska na -5 °C az -6 °C. I ThetaE v 850 hPa tam klesla na 16-17 °C (samozrejme plus). Odchylka teploty v 850 hPa od normalu na severu Skndinavie dosahla -6 az -8. A ten velmi chladny vzduch pronika smerem na jih. Takze I CR zaziva podprumerne teploty. Ve Slovenskem 11858 Hurbanovo je jiz od 31.05.2021 nepretrzita snura dennich maxim nad +20 °C, uvidime, jestli to ted vydrzi, spis ale to pretrva do zari. V Praze se kvuli chladnemu proudeni dostalo denni maximum pod +20 °C nekolikrat.
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-4-5993-Extremni_...
Ale i v Evrope-Asii se obevil dipol. Zatimco do Evropy pronika chladny vzduch z Arktidy, v Evropskem Rusku a zapadni Sibiri (pri rece Volze a severne od Kazachstanu) cely srpen 2021 je pomerne vyrazna vlna veder, silnejsi nez v roce 2010. Teploty nekolikrat presahly +40 °C.
Nad zapadni Sibiri, severne od Kazachstanu, po zadni strane vyse, se jiz nekolik dni drzi obrovska oblast s odchylkou T850 vice nez +12 °C. A nejak se rozsiruje k pobrezi Arktidy. Teplota v 850 hPa na jiho-zapadni Sibiri presahuje +20 °C. V CR, nebo v Evrope vubec se v lete jen tak neobevi oblast odchylky T850 od normalu vice nez +12 °C, dokonce se to neobevilo ani pri vlne veder v srpnu 2015, v cervnu 2019 a v srpnu 2012 se ale odchylka T850 nad +12 °C nad CR objevila. I v srpnu 2021 pri vlne veder se odchylka T850 od normalu +12 °C a vice obevila kratke jeden den v Recku, v Italii ne, ve Spanelsku na severu byla mala takova oblast. V zapadni Sibiri jde o dlouhou oblast. Duvodem je pomerne snadne pronikani horkeho vzduchu ze stredni Asie nebo chladneho vzduchu od severu, velke teplotni rozdily daji vzniku i tornadum. V USA je tento extrem jeste vetsi.
Avsak ve Francii to stalo za to v cervnu 2019, predpovedni mapy z 27.06.2019:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-3-5161-Predpoved...
Nektere zimy se to proste povede, severo-vychodni Evropa rozsahla oblast odchylky teploty v 850 hPa nad +12 °C:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-5369-Co_to_je...
spurdo
Je to trochu brzy, většinou se houfují tak o tři týdny později (což se píše i např. v tomto starším článku), ale důvodem bude asi to výrazně chladnější počasí. Jinak naše stodolní vlaštovky zatím nic. Ony jsou tedy celkově dost "pozdní", většinou odlétají až v říjnu.
-----------
Mimochodem, dívám se, že ČHMÚ dává na příští pátek pokles teploty oproti čtvrtku (při stejné míře oblačnosti), přitom ECMWF to má naopak. Vím, že je to daleko, ale stejně mě to zaujalo.
ROFA
Tak na Kladně nápodobně, akorát tepleji +7,4 po ránu, jsem zvědav co houby.. jedu v pátek konečně na Brdy.. tak uvidím, koukám, že na konci desetidenní předpovědi, a i pak dále, je tam nějaký náznak oteplení nad +20, to by bylo na začátek nového školního roku fajn...prý se to má v září teplotně trochu znormalizovat, tak uvidíme, já spíš věřím na stálé kolísání teplot, nějak se to zacyklilo...
V Brdech podle kolegy co tam jezdí pravidelně na víkend prý špatné. Tady to roste pořád, jen už se to profláklo jako loni a dnes v lese plno lidí. Všude řezáno. Za takových podmínek normálně beru batoh, kolo a jedu na hřeben. Tam je klid.
No košík jsem nakonec napaběrkoval. ?
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.