Diskuse o počasí Tornádo na jihu Moravy potvrzeno jako F4, v Polsku naměřili největší kroupu v historii
Ten Hodonín, tedy centrum měl neskutečný štěstí. Nebo to není náhoda? Někde jsem zaslechl tezi, že tornádo se mu vyhlo, neboť města fungují na principu varné desky a v horkém letním dni z nich stoupá teplej vzduch nahoru. Ten pak takové tornádo nepustí. Jak to tedy je?
Impozantní je srovnání satelitního snímku před a po: https://twitter.com/meteoSI/status/141016471041520...
Rarach
Skutečně mě šokuje, že jste se neúčastnil a důkladně odborníky neproškolil, že se dle Vašich největších zkušeností s wikipedií nejedná o F4 ale pouze o F3. A že jste pohoršen nad tím, že nejsou baráky úplně vyrvané ze země, tak jak píšou na wikipedii nebo jako je u dřevěných baráků v USA běžné. K S-centru se ani vyjadřovat nebudu...
ota
igor127
Souhlas s vámi pánové..
Tornádo se projevovalo dle odborníků v určitý čas a v určitých místech, po většinu času, jako horní hranice F3, ovšem tam kde bylo nejsilnější ( zřejmě Pánov.?) odpovídají škody stupni F4.. A to je pro jeho klasifikaci rozhodující..
Tornádo se vždy hodnotí podle nejvyšší dosažené intenzity.. A jako F4 ho vyhodnotili odborníci, specialisté.. Ale chytrolín do toho pochybovačně rejpe s Wikipedií..
Mě to velmi někoho připomíná, tenhle styl..
Obzvlášť tato věta..
,, Tohle mě pobavilo. Nejdříve nejsou žádná data, ale pak je to F4
https://vtm.zive.cz/clanky/jizni-moravou-se-prohna....
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/tornado-na-mo.... ,,
Ten pohrdavě pochybovačný tón ..
Když bylo tornádo v Litovli, kopírovalo primárně koryto řeky.
swan1
igor127
ota
Také nevidím důvod k pochybnostem. Když někdo zjevně bez znalostí základních fyzikálních souvislostí hodnotí a srovnává účinky větru na nepálenou cihlu s lehkou dřevostavbou.
Pro zajímavost pevnost v tlaku u nepálené cihly je 3-10 MPa.
Pro představu to znamená, že 0,5 metru široká a 2 metry dlouhá zeď, se začne u paty zdiva drti při zátěži 300 až 1000 tun.... Přidejme další vlastnosti související s hmotností, tloušťkou stěny a moderní lehké materiály v odolnosti proti souhrnu účinků při takovém větru mohou jen blednout závistí.
Takže kolik... F4 ...https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/tornado-jizni-m...
Je to tam ze stovkama fotek i rozborem, mapou, radarem...
A ještě jeden odkaz, proč to tolika lidem pobořilo domy..https://www.novinky.cz/domaci/clanek/stropy-nadzve...
palma
Díky, četl jsem. Takže to mělo rychlost větru vyšší než 333Km/h? Nicméně žádnou zmínku o rychlosti větru ve zprávě nevidím (ani odhad). Pouze v nadpisu článku. A pokud to mělo kolem 300Km/h (+-32Km/h) tak je to stále F3. Asi by bylo konečně dobré si ujasnit, co je F a co EF a z které stupnice hodnoty čerpáme.
http://slovnik.cmes.cz/heslo/3684
A zcela zjevně hodnoty m/s (74-90) v článku uvedené korespondují s EF a ne s F.
Tady článek, který ví, jaké jednotky používá a jaké hodnoty se k tomu vztahují
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/tornado-bylo-...
Co se druhého odkazu týká: Na to, aby vítr odnesl krytinu a případně celou střechu stačí hodnoty výrazně nižší a nemusí to být ani tornádo
Některé formulace ve Fujitově škále (min. v té verzi, která je dostupná na Wikipedii) jsou trochu vágní. Co jsou to "pevně postavené domy"? V Americe, pro kterou jsou nebezpečná tornáda nejtypičtější, se asi běžně nebudou vyskytovat přízemní stavby o síle zdiva 60 cm z cihel/hlíny/kamení...
Miriam
A proto asi v Americe zavedli upravenou EF stupnici. Tady je všech 28 indikátorů podle kterých je tam hodnoceno poškození.
https://en.wikipedia.org/wiki/Enhanced_Fujita_scal...
Osobně si pod pojmem "pevně postavený" představuji dům, který je kotvený k zemi (třeba základy), protože struktury se slabými základy to již odnáší a nekotvené je pryč již dávno.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.