Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Jih Moravy zasáhlo tornádo o síle F3 nebo F4, rychlost větru se mohla pohybovat kolem 250 km/h

# 25.06.2021, 08:47

Mezi Břeclaví a Hodonínem se včera krátce před osmou hodinou večerní prohnalo silné tornádo. K zemi se spustilo u obce Hrušky a pokračovalo přes Moravskou Novou Ves, Mikulčice, Lužice až k Hodonínu. Stopa tornáda přesáhla na délku 15 km. V této oblasti tornádo zanechalo absolutní zkázu.... Více >>

63
# 25.06.2021, 09:30

Diakonie DMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS DIAKONIEPOMOC 30; DMS DIAKONIEPOMOC 60; DMS DIAKONIEPOMOC 90
Diecézní charita Brno DMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS DCHB 30; DMS DCHB 60; DMS DCHB 90

Kdyby se chtěl někdo připojit

# 25.06.2021, 10:09

Inu, modrá, nikoli zelená planeta, jak říkával s oblibou kleptovševěda Václav.

47
# 25.06.2021, 14:25

Bude naky rozbor teto situace?

38
# 25.06.2021, 19:54

Stopa po čtvrtečním tornádu na jihu Moravy je 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká, řekl dnes Petr Münster z brněnské pobočky ČHMÚ. Stopa končí u Ratíškovic. Dodal, že se s tímto jevem ještě nesetkal. Vysoké škody podle něj mohou způsobit už, třeba poryvy větru v silných bouřkách, které dokážou shodit střechy z domů. „Ale tohle, když už to bere i domy, to je opravdu katastrofický scénář,“ řekl meteorolog.

ZDROJ: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/online-prenos-v...

268
# 25.06.2021, 20:51

Dreams
Pěkný článek, jasně, že nelze tornádo předpovědět, ale jen hrubě odhadnout oblast, ve které může vzniknout, ale v reálu je podstatné to, kde se utvořilo a jeho monitoring, proto mě zarazila věta, že kromě ukrytí nelze v řádech desítek minut nic dělat, ale o tom to proboha je, siréna s doprovodnou hláškou, že bylo pozorováno v oblasti tornádo může během minut zachránit mraky životů právě kvůli tomu ukrytí do bezpečí, lidi odteď budou vědět, že třeba schovat se v autě nestačí, že musí do sklepa, to za 10 minut večer doma fakt stihnete, ještě i přijet vedle z vesnice, proto to má obrovský význam a že to někdo na předpovědním oddělení bagatelizuje, je velká chyba, něco o tom vím, v tomhle se může udělat ještě hrozně moc a lze využít i zdrojů lovců bouřek apod., tohle se dá přece bezvadně využít v praxi.

142
# 25.06.2021, 21:03

Yurri
Když jsem se tu včera pozastavoval nad tím, proč se nevydala v daný okamžik mimořádná výstraha, že se cca od 18.00 na JM vyskytuje nebezpečná bouřka, tak se mi tu pomalu někteří smáli, že to nesplňovalo nějaké úřednické parametry. CHMI v daný okamžik vůbec nereagovalo, vlastně nereagovalo celý večer na nic, což mě bohužel trošku zklamalo. Vlastně upozornění v té době nepřišlo od nikud, takže je to celé smutné. Ještě když se pár dní vědělo z modelů, že podmínky pro vznik nebezpečných bouří jsou, odpolední aerosondáže to potvrdily... Jak píšete, myslím si, že kdyby se varovalo, nemuselo být tolik mrtvých. Pamatuji si, jak někde udeřili bleskové povodně a mimořádná výstraha byla na místě ihned (a nechci se nikoho dotknout, ale týkalo se to samozřejmě Čech).

268
# 25.06.2021, 21:16

igor127
Určitě když byl potvrzený výskyt tornáda, tak dát extrémní stupeň nebezpečí pro danou ORP, tohle si přece obhájíte snadno, jestli měl někdo na ČHMÚ obavy do toho jít, tak to je průšvih, protože si platíte ze svých daní organizaci, která vás pak nevaruje při bezprostředním ohrožení života, není problém to hasičům poslat, aby tu sirénu houkli, hlavně, že jsou každý měsíc zkoušky sirén a když jsou potřeba, tak houno.

142
# 25.06.2021, 21:58

Martin_21
Ta první část je přímo z Hodonína.

47
# 25.06.2021, 22:04

Policie ČR (@PolicieCZ) Tweeted:
Neuvěřitelně autentické video z Lužic. Naší hlídce ho dnes přinesl jeden z místních obyvatel s opravdu pevnými nervy 🙉. Díky za něj, Radovane, jste statečný muž! 👍 https://t.co/VJAd5gPli4

Asi cca 6ty prispevek. Video pridane pred par minuty. Ten se nebal jit k rozbitemu oknu.

# 25.06.2021, 22:12

igor127
Jak to vypada za Hodoninem? Pred par lety jsem byl u znamych v Rohatci, je to primo v lajne, kudy to slo..

# 25.06.2021, 22:12

Hurec
"Schovej se, nechoď tam!"
"Nech tohoo"
Kriste, takový klid zachovat, když si to tornádo razí přímo přes barák, to koukám. Neskutečný záběr, když vidím, kolik lidí to točilo takto zblízka, tak nechápu, že těch obětí není víc.

74
# 25.06.2021, 22:44

Já bych tak proti chmu nebyl. Říkáte že mělo CHMI dát výstrahu extrémní a na rovinu co by to změnilo? 99,9% obyvatel by to vůbec nevědělo. a zbytek by říkal že přehání. Potom jsou tady sirény a máme o signál vyhoukávání co varuje obyvatelstvo. Ale z vlastní zkušenosti hasiče můžu říct že když se houkalo aby lidi zalezli. Tak půlku to vůbec nezajímalo a zbytek vylezl ven aby se díval co se děje. takže ve výsledku kdyby se houklo tak by lidi vylezli a viděli vír. Co myslíte že by udělali šli se schovat? Ne! vytáhli by mobily a natáčeli. I to je problém proč je tolik raněných místo aby zalezli tak ze střech a podobně natáčeli nebo drželi okna. Dále sirény nemají náhradní zdroje takže po prvním zásahu el. vedení by byly nefunkční. Další věc podle čeho varovat? Na každou supercelu vyhoukávat poplach protože se může spustit tornádo? Opět problém v mentalitě spousta lidí by si stěžovala že se houká a stačilo by pár falešných poplachu a už by to neřešili.
Nebo je možné mít pozorovatelé v terénu případné tornáda hlásit ale problém kam hlásit? Kdyby se volalo na tísňové linky tak je problém s tím že by nevěděli jestli je opravdu tornádo nebo jde o vtipálka který chce vyvolat falešný poplach a že by se jich našlo. Prostě ať se nám to libí nebo ne momentálně na tyhle aktuální hrozby varování v ČR není. A aby se vypínaly vysíláni radii či televize kvůli varovaní taky jednoduché není jsou to soukromé subjekty a je jich moc aby se všechny obvolali aby varovali.
Jedině apelovat na lidi aby se u takových situací schovali a kam a ne to točit nebo držet okna.

Ale je pravda že by CHMi trochu aktuálně reagovat mohl. Ale stejně by to skoro nikdo nevěděl.

268
# 25.06.2021, 22:56

Samik
Protože když se houká požární poplach, tak se lidi spíš podívají po okolí, kde je kouř a kde teda hoří a z otravných zkoušek sirén jsou naučený je ignorovat, když tomu dáte jiný tón a doprovodný text nebezpečí výskytu tornáda, nutné okamžité bezpečné ukrytí osob, tak pochybuju, že to budou všichni ignorovat, naopak, i pro otrlé to bude impulz k pohybu, tohle lidi bude zajímat sakra víc, než svolání členů výjezdové jednotky dobrovolnejch hasičů, které je při suchu taky celkem časté a lidi to znaj.

To ověření informací z reálu se taky dá celkem snadno pořešit, když vám 10. člověk hlásí poškozenou střechu, tak třeba zrovna na stránkách lovců bouřek nebo ireportérů již máte s velkou pravděpodobností spoustu obrazového materiálu pro ověření (ne v noci) že to není fejk, to tornádo nepostupuje rychle, spíše naopak, jen rotuje, klidně stihnete varovat okolní vesnice, podle mě je jen technikálie domluvit detaily informačního toku, jenom chtít.

142
# 25.06.2021, 22:56

Martin_21
tornádo končilo v Hodoníně - místní části Pánov, směrem na Ratíškovice. Rohatec je ok, tam byla jen okrajově bouřka - většinou doprovázena hustým deštěm.

Samik
Já nemyslel ani tak vydávat dopoledne (kdy byla vydána výstraha) na extrémní stupeň. Spíš jsem to myslel tak, že se mohlo něco udít v době, kdy to v Hruškách sesedlo na zem, do Hodonína to doputovalo po více jak 30 minutách. v té době ještě v těch obcích elektrika ještě šla. Když jsou bleskové povodně, CHMI mimořádnou výstrahu vydá. A ano, máte pravdu, řada lidí by na to stejně srala, ale řada lidí mohla vyváznout i bez zranění. Jen mi prostě přijde, že se v daný okamžik nedělo nic.

# 25.06.2021, 23:12

Hurec
Sdílet taková videa jde, ale podporovat v tom ty lidi a pomalu je chválit, je docela nerozumné (hlavně od oficiálních orgánů).

Samik
Především bylo namístě rychle varovat o tom, že ty bouřky mají potenciál působit extrémní škody. Třeba do Zlínského kraje to teprve postupovalo.

74
# 25.06.2021, 23:14

Yurri
Sám teď ukazujete že ty sirény neznáte tak jako snad skoro každý v ČR máme zkoušku sirén , požární poplach pro dobrovolné hasiče na svolání, pieta a výstraha při které se mají lidé schovat osobně jsem ji zažil jedinkrát a právě místo aby se lidi schovali tak vylezli. A to mluvení je věc druhá ano ve městech a pár obcích které obětovaly peníze nebo byly myslím že v těch 300 vyvolených co na to dostali dotaci mají tlampače které houkají a dokáží i mluvit ale většina obcí nemá nic nebo staré rotační sirény a ty vám neřeknou bohužel nic.

igor127
Ano máte pravdu ale nevěřím že by to pomohlo info by se nedostalo a jak říkam je to v mentalitě kdyby se to rozkřiklo tak by bylo více mrtvých a raněných protože by to každý chtěl točit a říkal si mě se nic nestane na nás to nepůjde. Hlavní problém je že lidi neví co mají dělat v takových situacích.


A můžu říct že odkaz co dal Hurec a co je spousta dalších videi mé slova potvrzují. Stát u okna a říkat miluno dívej jde to na nás asi nám to odnese střechu a stát tam dokud nevyletí sklo a pořeže mě. naprostá většina byla pořezaná sklem nebo něčim co je zasáhlo jak oknem proletělo proč? protože stáli za oknem a mysleli si že to sklo vydrží.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.