Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Podmínky pro tvorbu silných bouřek setrvají několik dní, ovlivňuje nás zvlněná studená fronta

# 21.06.2021, 09:00

Bouřky nás budou doprovázet i v dalších dnech. Dnes odpoledne se začnou tvořit hlavně na pomezí Moravy a Čech. V noci na zítřek se ovšem zřejmě přidají i jinde a zformovat se mohou do většího bouřkového systému. Ojediněle je doprovodí přívalové srážky s úhrny až 40 mm, kroupy a silné nárazy větru.... Více >>

378
# 21.06.2021, 09:05

In-počasí
Máte tam myslím překlep, fronta ležela včera západněji, ne východněji..než se očekávalo..:)

65
# 21.06.2021, 09:13

Podle mě ty předpovědi docela vyšly, globální modely očekávaly že to hlavní Česko obejde západně a okrajově to zasáhne západ Čech, což se taky stalo. Regionální německé modely očekávaly že to schytá větší část Čech..

378
# 21.06.2021, 09:16

Aldan
Ano, regionálním to nevyšlo..
Naopak třeba GFS to trefil vcelku dobře..

# 21.06.2021, 09:27

Pokud ležela fronta ještě včera pozdě večer a v noci západněji, než se čekalo, tak je dost možný, že tomu bude stejně i dnes

Jinak s těmi frontálními vlnami je to vážně zajímavé, úplně tomuto jevu nerozumím, ale co jsem tak vypozoroval, tak mám dojem, že frontální vlna zasahuje spíše oblasti, kde je o něco chladnější vzduch. V tomto případě by to sedělo právě na noční bouřky v Čechách.

80
# 21.06.2021, 09:28

Aldan
Koukal jsem na německý ICON večer a výstup byl zcela v souladu s průběhem; možná že dřívější verze to měly více na východ (tedy více do ČR), ale večer už ne.

378
# 21.06.2021, 09:32

light123
Přesně tak, to jsem tu psal už večer..
Tak by to mohlo logicky dopadnout..
Ale frontální rozhraní si tak nějak dělá co chce, tak uvidíme..

168
# 21.06.2021, 09:34

light123
Ty MCS budou vznikat díky vlivu nevýrazného takového pole a zítra se má na frontálním rozhraní utvořit nevýrazná Tlaková níže, takže Čechy pojedou a Morava bude sušit hubu..

Ta Fronta dle mého byla spíše více na SV.. Tomu odpovídá i poloha včerejších konvekčních zón, pokud by byla více na JZ, tak by nám přalo počasí více s bouřkami...

86
# 21.06.2021, 09:34

Ondra83
Večerní sice ano, ale varování potřebujete distribuovat dříve - tedy v podstatě vznikaly na základě ranních výstupů, které ještě naznačovaly možný výskyt silných nárazů na západě našeho území.

147
# 21.06.2021, 09:40

Aidamko1
ano protože na hranici Polsko Německo byla konvenkce celkem slušná takže ano spíše byla tak jak píšete

378
# 21.06.2021, 10:04

Aidamko1
Kokos342
Pánové, já nevím, tohle vám opravdu přijde jako SV od ČR..?
To je přece Z až SZ..od nás..

Poloha včera kolem půlnoci...
86
# 21.06.2021, 10:10

Tak dnes ta situace vypadá mnohem příznivěji než včera - hlavně díky tomu, že není tolik vysoké oblačnosti. Ta vždy funguje k utlumení bouřek. Bylo v atmosféře hodně saharského prachu a ten tlumí konvekci a modely s tím moc nepočítají.

168
# 21.06.2021, 10:19

swan1
Psal jsem na SV, ale né od Česka. Je to pravda, ptotože poloha těch hlavních konvektivních oblastí byla posunutá na SV.. To jde vidět i na poloze fronty. Ta sice byla od Česka západněji, ale ty hlavní zóny konvekce spíše k S/SV..

378
# 21.06.2021, 10:19

Petr12
Ano. Včera byla tahle tlumící vrstva vysoké oblačnosti, deky, celý den.. i večer..
Dnes je nebe, aspoň tady , taky lehce do žluta, ale je jasno..Slunce pere jak o život..

147
# 21.06.2021, 10:23

swan1
tady také povlak ale kupí se to tu jak o závod už jedna jde

378
# 21.06.2021, 10:25

Aidamko1
Ten komplex, který měl zasáhnout západ ČR, tak ten vyjížděl k S z jihu Německa jednoznačně západně od nás.. O tom se dá asi těžko diskutovat..
Že bylo další konvekční jádro někde na SZ Polska, to s ČR nemělo, ani nemělo mít nic společného..

168
# 21.06.2021, 10:31

swan1
Fronta stojí moc na západě, o tom není pochybu..
Ale já se nebavím o Polsku. Formulace zněla SV, ale né od Česka.. Ta fronta byla západněji položená, ale aktivní zóna konvekce byla vysunuta více na SV, takže blíže do oblasti s velkým CIN na západě Bavorska.
To byl jeden z mnoha problémů, proč to nakonec nebylo tak jak čekal Estofex, Aladin a další..
Ono se to dalo čekat již ráno díky té multicele v Bavorlandu..

Já to od začatku myslel jako ta hlavní oblast konvekce a ne přímo frontu, to raději opravím aby to bylo jasné..

# 21.06.2021, 10:55

Ou, tak to bude zajímavé, výstraha na velmi silné bouřky pro celé Čechy, od půlnoci do zítra 10:00 dopoledne. Tato výstraha je evidentně zaměřená na noční/ranní MCS. Bude se na co těšit!

Předpověď ČHMÚ, zdroj: chmi.cz

Aktuální předpověď



21.06.2021 10.00 SELČ

Předpověď počasí pro Českou republiku na
pondělí 21.6. a na úterý 22.6.2021
==========================================

Předpověď na pondělí
=====================

Situace:
Ze západní do střední Evropy zvolna postupuje zvlněná studená fronta.
Před ní k nám proudí od jihozápadu teplý vzduch.

Počasí (10-22):
Převážně polojasno, během dne místy přechodně až zataženo. Zpočátku
jen ojediněle, odpoledne a večer kromě západní poloviny Čech místy
přeháňky a bouřky, ojediněle silné. Nejvyšší teploty 29 až 33 °C,
na západě Čech kolem 27 °C, v 1000 m na horách kolem 25 °C. Mírný
jihovýchodní, v západní polovině Čech západní až severozápadní vítr
2 až 5 m/s. V bouřkách vítr přechodně zesílí.

KOMENTÁŘ METEOROLOGA: V bouřkách se mohou vyskytnout přívalové srážky
s úhrny kolem 40 mm, nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h), nebo menší
kroupy.

Tlaková tendence: setrvalý stav


Předpověď na noc a úterý
==========================

Situace:
Nad střední Evropou se bude vlnit frontální rozhraní oddělující teplý
vzduch na východě od chladnějšího na západě.

Počasí v noci (22-07):
Oblačno až zataženo, přechodně místy až polojasno. Od jihozápadu
místy bouřky, i velmi silné, nebo přeháňky a déšť. Nejnižší teploty
19 až 15 °C, na jihovýchodě kolem 20 °C. Slabý proměnlivý vítr
1 až 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

KOMENTÁŘ METEOROLOGA: V bouřkách se mohou vyskytnout nárazy větru
kolem 20 m/s (70 km/h), kroupy nebo přívalové srážky s úhrny kolem
50 mm.

Tlaková tendence: slabý až mírný vzestup


Počasí přes den (07-24):
Zpočátku oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo občasný déšť,
ojediněle bouřky, i velmi silné. Během dne přechodně ubývání
oblačnosti a srážek. Nejvyšší teploty 23 až 27 °C, na jihovýchodě
a východě kolem 29 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C, v Jeseníkách
a Beskydech kolem 21 °C. Slabý proměnlivý nebo severní vítr
1 až 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

KOMENTÁŘ METEOROLOGA: Zejména ráno se v bouřkách mohou vyskytnout
nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h), kroupy nebo přívalové srážky
s úhrny kolem 50 mm.

Tlaková tendence: setrvalý stav, večer slabý až mírný vzestup

378
# 21.06.2021, 11:03

Aidamko1
Jinými slovy..
V Bavorsko bylo také pod ,,dekou,, , byl tam vysoký CIN..
Proto se ten komplex rozšiřoval více k východu jen velmi neochotně a o dost méně, než se předpokládalo, a tudíž nás těsně západně minul..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.