Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Květen směřuje k nejchladnějšímu za posledních 30 let

# 17.06.2021, 18:39

swan1
Raději na tento příspěvek nereagujte a pokud na něj zareagujete, tak já nebudu reagovat, ale... nějak jsem přehlédnul tento Váš příspěvek a vážně mě hodně pobavil.

Tak, pro mnohé ze zdejších členů fóra bylo letošní jaro nejchladnějším jarem v jejich celém životě..
Bylo to opravdu mimořádné, obzvlášť v éře globálního oteplování, a přijde nejchladnější jaro za posledních 34 let.., srovnatelné s nejchladnějšími jary 70tek, 80tek..
Opravdu mazec!


Přijde mi to hodně přepísklé hodnocení, z komára velblouda apod. Jaro nejchladnější za posledních 30 let, o můj bože, co je na tom tak abnormálního, v roce 2013 bylo jaro podobně chladné a vyšlo to hlavně na březen, bylo to více znát, na přelomu května a června byly velké povodně a díky tomu velmi chladný úvod června. V lednu a únoru tentýž rok byly pěkné kalamity, v Praze přes 30cm, celkově mnohem srážkově bohatší 1/2 roku. Tenkrát to bylo počasí... chladný byl i květen 2019 nebo duben 2017, ale ne tolik. No prostě tenkrát se tomu nikdo nedivil, prostě bylo chladněji a teď tu někteří dělají z letošního jara vážně obludu, přitom bylo celkem nudné, březen a duben suchý, často vítr... nemastné neslané... lidi vzpamatujte se. Co se tu bude psát až bude mít duben odchylku ne -2,5°C, ale -3,5°C? Jak tak hádám, bude to ultra, mega, giga, čupr, supr chladný duben...

# 17.06.2021, 18:48

light123 Popravdě, jak jsem psal už v jiném tématu, tak tady třeba duben 2,8 C pod DP a květen "jenom" 1,3 C pod DP, jinde to bylo mnohem horší, ale jedná se o ten ráz počasí. Když už bylo v květnu nad 15 C, tak pernamentně foukal studený severozápadní vítr, bylo zataženo a jaro za mě letos obrovská bída, naštěstí to bylo v maturitním ročníku, takže jsem ty dny prostě proseděl doma. Ale ta chvíle venku byla vždycky utrpení. A to je ten velký rozdíl, jestli je 2 C pod DP a celkem teplé dny odpoledne a chladnější rána během slunečného počasí bez větru, tak by to nebylo tak hrozné, ale letos jak říkám vítr, zataženo, teplejší rána a chladné odpoledne. A květen byl zachráněn 4 denní epizodou letních teplot, jinak mohl skončit 4 C pod DP a za mě jediné přijemné počasí letos na jaře bylo 25 - 31. 3. a právě toho 9. - 12. 5.

370
# 17.06.2021, 19:15

light123
Jak vám to přijde nebo nepřijde, to je zcela irelevantní.. Nějaká chyba v úsudku asi..
Vám je, jestli se nemylim,kolem 30ti, nebo lehce přes 30..nikdy v životě ste chladnější jaro nezažil..
Já zažil i ty 70tky a 80tky na vlastní kůži a mohu porovnávat.. Ale ani to není důležité..
Důležité a relevantní jsou dvě věci, které mají v tomto směru maximální vypovídací, objektivní hodnotu..
1.
Meteorologové, špičkoví odborníci, ho hodnotí jako mimořádně chladné..
2.
Historická měření, statistiky ho vyhodnotily jako nejchladnější od roku 1987, tedy za 34 posledních let.. Přes tyto dvě věci fakticky, objektivně vlak nejede..
Jakékoliv vaše ,,no a co,, nebo komár a velbloud , nebo že to jaro byl vlastně takový normál, prostě vaše subjektivní pocitovka z tohoto jara , jsou vedlejší a mimo objektivní realitu.. Na tom nic nezměníte..
Ale jinak jsem určitě rád, že jsem vás svým příspěvkem pobavil.. Aspoň něco, když už nic..:)

Redakci se omlouvám, vynasnažím se do budoucna nereagovat už nijak na tohoto člena, protože rozumné, podložené a v maximální možné míře objektivní argumenty od kteréhokoliv člena tohoto fóra jsou u tohoto člověka stejně zbytečné..
Naprosto není mým zájmem tady normální, konstruktivní diskuzi nijak spamovat..
Děkuji za pochopení..






# 17.06.2021, 19:32

Tomas1241980
Kdyby se srovnala 1/2 roku v roce 2013 a letos, tak by to teplotně vyšlo velmi podobně, ale v roce 2013 bylo počasí o poznání dynamičtější a extrémnější.
Mnoho uživatelů se zde shodne, že poslední roky tomu většinou něco chybí. Dříve (před rokem 2018) bylo počasí více dynamické, výrazné srážky zasahovaly větší území a chodily častěji, bylo více bouřek apod.

76
# 17.06.2021, 19:41

swan1
Ten spor s light123 je možná proto, že jaro v Polabí oproti zbytku ČR opravdu mimořádně chladné nebylo, to je fakt.

# 17.06.2021, 19:48

light123
Jakoby jaro 2013 bylo hodně chladné, ale to kvůli mimořádně studenému březnu. V dubnu a květnu bylo i několik letních dnů a velká většina dní nad 20 C, takže pro mě tohle jaro utkvělo jako docela příjemné a s mimořádnou sněhovou události 31. 3. 2013, kdy na Velikonoce spadlo téměř 40 cm sněhu. Co se týče stability, tak loňský rok byla trošku výjimka, ale jinak je pravda, že rok od roku s pravděpodobně postupujícím GO, ale to nemám potvrzené, roste meriodalita proudění a je mnohem méně situací od západu.
charlie Pro mě květen utkvěl jako mimořádně monotonní, chladný a i přesto, že teploty byly mezi 15 až 20 C, tak jak už jsem zmiňoval každodenní vítr tady v Ostravě a zatažené nebe udělaly květen velmi nepříjemný. U vás to mohlo být lepší z tohoto pohledu, do toho já zase tolik nevidím. Ale je pravdou, že letošní červen přináší v průměru větší odchylku od normálu než samotný květen, ale protože je to nahoru a je to v dnešní dobé "normálnější", tak mi to přijde mnohem méně extrémní. Přecejenom já si pamatuji léta od roku 2010 a tam jediné chladnější léto bylo 2011, 2014 a to pořád byly léta o 1 C nad DP oproti roku 1981 - 2010 a o necelé 2 C oproti normálu z minulého století. Jde to hrozně nahoru v posledních letech.

370
# 17.06.2021, 19:48

charlie
Ne, tady se absolutně nejedná o jakýkoli výsek území z ČR, nýbrž o hodnocení jara z meteostanic ČHMÚ po celé ČR.. Od samého začátku se tu bavíme o statistikách pro ČR..
To tu mám vypichovat lokality, kde to jaro bylo od normálu v mínusu o 3 nebo víc st..? Proč bych to dělal.. Bavíme se tu o průměru, průměru za celou ČR.. I to hodnocení meteorologů je pro ČR jako celek...

34 let tu takto chladné jaro nebylo..to je dlouhá doba.. A nikdo si to nevymyslel, je to prostě tak..:)
Letošní jaro je mezi 6ti nejchladnějšími jary od roku 1961, tedy za 60let.. To mi přijde jako slušnej kalibr.. v konkurenci s jary 60tek, 70tek, 80tek..
A tedy nejen mě, ale i profesionálním meteorologům..

# 17.06.2021, 20:11

Rok 2013 se nedá zapomenout, hodně sněhu, žádné sucho, povodně... stará dobrá klasika, jaká dříve bývala... trochu nostalgie

Praha Libuš leden 2013
Praha Libuš únor 2013
Praha Libuš březen 2013
# 17.06.2021, 20:13

...

Praha Libuš duben 2013
Praha Libuš květen 2013
Praha Libuš červen 2013
# 17.06.2021, 20:16

...

Praha Libuš srážky květen 2013
Praha Libuš srážky červen 2013
Praha Libuš sníh únor 2013
76
# 17.06.2021, 20:23

swan1
To jistě, já jen, že průměry jsou zrádné a obyvateli středních a vyšších poloh byla kosa, v nížině byla pohoda, teploty to potvrzovaly. Stejně jako nynější 1.vlna veder je hnus pro obyvatele nížin, tak třeba ROFA si chrochta blahem.

370
# 17.06.2021, 20:31

charlie
Vážně se vám zdá květen v jedné z našich nejteplejších oblastí, který měl 26dní v měsíci denní maxima od +12 do +19 jako normál..? Pohoda? Květen..?
I tam byl velmi chladný..na tamní poměry..

76
# 17.06.2021, 20:55

swan1
Ano, jednalo se o zcela standartní květen pro naši oblast.

# 17.06.2021, 20:55

charlie
Na tom Vašem grafu z května 2021 je vidět, jak jsou ty teploty až nechutně monotónní, v porovnání s mými grafy z roku 2013. A máte pravdu, dle skutečných, reálných hodnot vůbec nebyla zima. Když je někde v rozmezí +15°C až +20°C pocitově to vyjde nastejno, prostě je příjemně chladno. Pokud fouká vítr, stačí mikina.

76
# 17.06.2021, 20:58

Ještě 2 květny

370
# 17.06.2021, 21:11

charlie
Ty kvetny které jste sem dal, a dal jste si záležet , vybrat ty chladnější, tak přesto mají těch dnů s teplotou do 19 st v maximu cca o 10 méně.. O 10 dní za měsíc.. než ten letošní..

Nebude to prostě tím, že najít srovnatelný s tím letošním, je za posl 30 let dost obtížné.?
Letošní jaro fakt nebylo standard..nikde.
To není můj výmysl, jsou to doložená meteorologická fakta...









76
# 17.06.2021, 21:48

swan1
Ne, vybral jsem úmyslně PRŮMĚRNÉ květny pro naši oblast pro porovnání toho letošního třeskutého května a rozdíl je obří nula. Naopak, posílám nadprůměrné kvetny, pro porovnání..

76
# 17.06.2021, 21:51

swan1
Data mám od roku 2009, tak moc květnu už nezbývá.

370
# 17.06.2021, 22:00

charlie
Ten rozdíl není určitě nula..nesrandujte..
Potřebujete ale data za 34 let..nebo více..
Takže to nelze vůbec porovnávat..



76
# 17.06.2021, 22:14

swan1
Dobře, nula ne, ale +- 0,1 jo. Porovnávat lze data z Prahy, a od roku 1987 se tam najde spousta stejných květnu s letošním.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.