Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na západ dorazí rozpadající se přeháňky i bouřky

Diskuse o počasí Vědci vymysleli superbílou barvu, může pomoci ochladit celá města a snížit vliv tepelného ostrova

# 18.05.2021, 09:50

V letošním roce jsme zatím až na krátkou výjimku v minulém týdnu byli ušetřeni horkého počasí. Určitě se ho ale během blížícího se léta dočkáme. V horkých dnech řada lidí volí k oblečení celkem logicky bílé nebo světlé oblečení. Jak je obecně známo, bílá barva totiž odráží velkou část slunečního záření, zatímco černá ji výrazně pohlcuje, a proto se i výrazně více zahřívá.... Více >>

13657
# 18.05.2021, 10:04

Michal Žák
Zajímavé;-) Pěkný článek.

261
# 18.05.2021, 10:51

Jen by mne zajímalo, zda se "chladící efekt" projeví i v zimě..Praha natřená na bílo bude mít v zimě o pět stupňů míň, než její okolí, a v květnu -2℃ i přes den..;-)
Dále je tam docela problém s tím síranem barnatým..při vdechování prachových částeček může docházet ke vzniku barytosy, která se projevuje zánětem průdušek a plic.K otravám baryem může dojít při použití nekvalitního síranu barnatého, který obsahuje jisté množství uhličitanu či jiné rozpustnější soli, a třeba toxická dávka uhličitanu barnatého je v případě prachu ve vzduchu....0,72 mg/m3, holt je to dost jedovatý, ve formě síranu ne, ale musí být prakticky 100% čistý, což bude pekelně drahý.
Tož to snad ošéfují, jen se bojím, až se bude šetřit a ve výběrovém řízení vyhraje výrobce z číny..:!!:

6
# 18.05.2021, 10:57

Velmi dobrý nápad, bohužel zde budeme narážet na předsudky lidi, viz například nanotechnologie. Fungují, ale ve společnosti je stále velká část lidí, kteří odmítají cokoliv nového. Musíme počkat až vyroste nová generace, která se nebojí technologií a mají přirozeně zdravý přístup k novému. To je zatím jediná překážka.

# 18.05.2021, 11:28

Chladící efekt v zimě bude významně menší, neboť emisivita, tedy vyzařování, klesá s klesající teplotou a tedy rozdíl teplot bude menší než v létě (při jinak stejných podmínkách atmosféry).
Z hlediska zdravotního bohužel ve studii dopady neřeší, ale snad to při praktické realizaci bude hygieniky náležitě kontrolováno ...

261
# 18.05.2021, 11:45

celyl
Copak o to, tuším, že tu u nás byl vyvinut nanonátěr na budovy co čistí vzduch na bázi oxidu titanu, teď tedy i nátěr ochlazující..jsem pro, jen mám problém, co se bude dít při degradaci nátěru, už tu tak máme mikroplasty, prach z gumy a asfaltu z autoprovozu, plus všemožné nátěry. a vše se to kumuluje v prachu, vodě, v organizmech..nicméně pokrok potřebujeme. Takže proštudovat ze všech stran, a když dobrý, sem s tím..

# 18.05.2021, 12:33

Tohle v ČR nepotřebujeme. :) Nás ochlazuje proudění, vítr a zatažená obloha. :D
Ale v oblastech s horkým klimatem to může být zajímavá alternativa.

# 18.05.2021, 14:42

Souhlasím s uživatelem nade mnou. Tohle v ČR nepotřebujeme. Je třeba vzít v potaz např. letošní rok kdy topná sezóna trvá prakticky doteď. Takže NE-topná sezóna taky může být klidně jen sotva 4 měsíce a koncem září už to zase zapneme. Já zde žiju celý život bez klimatizace a naprosto v pohodě a těch 14 dní veder co tak v průměru za rok máme se dá vydržet v pohodě.
ALE v některých teplejších oblastech může být tato technologie zajímavá a jistě přínosná. Uvidíme ovšem zda si planeta náhodou s globálním oteplováním neporadí i bez nás. Viz. letošní pokles globální teploty.

24
# 18.05.2021, 15:13

A kolem párkrát projede Tatrovka, děda ve Fáčku a z bílé je šedivá. Proto taky ve městech nejsou bílé fasády tak časté. Typické je to spíš u starších selských stavení na venkově, kde není a historicky nebylo tolik polétavého prachu.

186
# 18.05.2021, 16:25

Na.Guru
Přesně tak, ta prašnost to znehodnotí, navíc se na to nebude dát koukat, bude to oslňovat, velice nepraktické, dávám přednost zeleni, lape prach, zvyšuje vlhkost, umožňuje zasakovat a produkuje kyslík a přežívají v ní třeba opylovači a ptáci, tzn. 5 benefitů v 1, naprosto bez konkurence.

# 18.05.2021, 16:28

Letos by jsme potřebovali natřít město na černo aby jsme se trošku ohřály

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.