Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Deštivé a větrné počasí, v úterý vítr hlavně na západě způsobí i škody

ota
Avatar
2125
# 05.05.2021, 20:23

aura33
Takový duben jako letos nebyl normální ani před 50 nebo 100 lety. Je to skutečný podprůměr. Nezapomeňte, že 10 °C je v nejteplejších oblastech měsíční průměr, takže maxima pod touto hranicí jsou už dost nízká. A co na tom lidem vadí je logické, lidi se těší na kolo, grilování atd. což v tomto počasí není úplně fajn. No a za mě jsou nejhorší ty ranní mrazy, to je opravdu hnus, který přírodě nesvědčí. Jinak mi ale chladnější jaro moc nevadí, pokud by nebyly ty noční mrazíky, tak je to pro přírodu naopak celkem fajn, i když vinaři na jižní Moravě asi celkem nadávají.
Spurdo
No klasický srážkový stín Drahan se projevil, tady pršelo solidně.

50
# 05.05.2021, 20:28

ota
Právě o tom to je, otužovat se, sportovat... jel jsem v dubnu na kole 40km okruh několikrát i v nárazovým větru, dal jsem to i v mikině. Trošku jsem prochladl, ale bez nachlazení. Možná proto mi současné počasí nepřijde tak chladný a není mi zima.

ota
Avatar
2125
# 05.05.2021, 20:33

aura33
Já to tedy neberu pocitově, ale spíše ve srovnání s průměry. Osobně líp taky snáším spíš chladno než vedro, i když letní pařáky taky mají svoje kouzlo, hlavně ty krásné večery. Třeba loni u nás vedro, kdyby se špatně spalo ani nebylo. Ono v dubnu, pokud svítí slunce, tak už pocitově zima není vlastně nikdy, protože už opravdu hodně hřeje. Že je ale u nás příroda hodně pozadu je fakt, který mi dokládají i moje narozeniny. Slavím zítra a z dětství mám fotky pod rozkvetlou jabloní, v posledních letech už byly jabloně dávno odkvetlé a letos naopak ještě nevykvetly, což se mi stalo poprvé.:)

50
# 05.05.2021, 20:38

ota
Kdyby byl listopad, prosinec, inverze, mlha a teplota do +5°C, tak bych řekl hnusná zima. Ale v dubnu, v květnu kolem +10°C +15°C, není zase taková hrůza. Příroda je pozadu to jo.

2261
# 05.05.2021, 20:48

Vítr je pěknej, je vidět i pár popadaných stromů. Deště pro dnešek 5mm.
Mě se tohle jaro líbí :) žádná nuda, tepla bude ještě dost.

167
# 05.05.2021, 21:00

Tak tady to vypadá že bude mraz už dnes v noci, momentálně už je jen 3,9 stupně a jasno

33
# 05.05.2021, 21:35

kuba jj tady je to podobny, obloha uplne vymetena. Zabranit tomu muze snad uz jedine ten vitr. Podle predpovedi by to u nas jit pod nulu nemelo, akorat tomu moc neverim.

33
# 05.05.2021, 22:12

Z nedaleké meteostanice (tady se někdo opravdu zbláznil). :D:D

74
# 05.05.2021, 22:30

Miriam
Mám to podobně,ale je to ještě týden zítra to bude zase jinak:( takových malůvek už tady bylo.

# 05.05.2021, 22:43

Ty větry jsou letos na jaře opravdu nevídané, včera bylo hodně větrno celý den, dnes opět, obvzlášť krátce po páté dorazila v souvislosti s rozpadajícími se přeháňkami pořádná fujavice, 3x jsem během 10 minut změřil náraz přes 20 m/s, celkově je těch dnů s nárazy nad 20 m/s na jaře enormně mnoho, tohle už je po 5. od začátku března:!!:, dříve foukalo nad 20 sotva 2x, 3x za rok...

182
# 05.05.2021, 23:45

Hlavně at' už konečně jde ten :vitr: do hajzlu ... Už je to úmorné a dlouho. Na Květen teda docela netypické bych řekl.

# 06.05.2021, 00:08

Frantis95
Je to docela nezvyk, ale když se podívám na archivu z Ruzyně na jara 1987, 89 a 92, tak tam je taky docela dost větrných situací (zatím jsem nekontroloval dle jiných stanic, jestli ty hodnoty, co tam jsou, odpovídají realitě, ale pokud ano, tak tohle jaro je proti tomu ještě hodně slabý odvar).
A není se co divit, letos oproti minulým jarům dominuje SZ/Z/JZ proudění, takže to jsou příhodné podmínky pro tlakové níže, aby dorazily hlouběji do Evropy, to se pak není co divit, že fouká. Poslední roky převažovalo na jaře spíš JV proudění, takže bylo sucho a teplo.

# 06.05.2021, 00:12

Ale co je spíš zajímavé je fakt, že letošní zima takovýchto větrných situací přinesla minimum (jediná, na kterou si vzpomínám, je z poloviny ledna, nevím, jestli byla ještě nějaká jiná na podzim?), až jsem se divil, jak je na zimu klid, co se větru týče. Takže zjevně máme jakési manko za zimu, které je ještě v květnu třeba dohnat...:D

15
# 06.05.2021, 01:13

aura33
16 stupňů bylo možná u Mělníku, to jsou téměř nejnižší polohy u nás. My tu měli zase hafo zimu, jako pořád letos, ale aspoň díky chladnému počasí pěkné smrže narostly...jiné roky už jsem touto dobou nacházel i hřiby kováře :!!:

33
# 06.05.2021, 06:56

Nad ránem jsem na zahradě naměřila cca 3,5 °C ve výšce asi 120 cm. Na dvoře bylo tepleji, dál za dědinou naopak chladněji (tam byl i přízemní mrazík - jinovatka). Dlouho bylo poměrně teplo, ale někdy během pozdní noci se zjevně úplně utišil vítr, což v kombinaci s vymetenou oblohou způsobilo přízemní mráz. Ještě že jasná obloha přetrvává i teď ráno (vítr ale tedy také není), takže se to trochu prohřeje. Jinak tady ten týden není až tak studený. Předvčerejšky bylo 23, včera skoro 19 (po ochlazení ovšem 12-13). Uvidíme, co bude dnes. Hlavně je sucho, včera něco málo spadlo, ale už se zase práší.

jack
;-) 40 mm už jsem v předpovědi viděla, ale 60 zatím ne... Samozřejmě už to tam není. Může se stát, že nespadnou ani ty 3, co tam dávají teď.

168
# 06.05.2021, 06:58

Potvrzuji...

Teplota ráno v minimu +4,1°C. Modely nám dávají za celý příští týden pouze 5mm, ale například na SZ by to mohlo být opět až 50mm.. Tak uvidíme ale je jasné že díky blokaci TV a hlavně proudění tady nemůže spadnout nic velkého ale to už se opakuji.

myslím si, že sucho na SZ pro letošek zatím zažehnáno.

74
# 06.05.2021, 07:02

Miriam
Jo už je to pryč,ale jak píšou chlapi výš ty vichry už mě taky štvou celý podzim a zimu skoro nic a teď je to tady u nás imrvere a aby toho nebylo málo tak další 3 dny bude zase :vitr: :( .

33
# 06.05.2021, 07:07

No, ty vichry jsou hrozné, to je pravda. Alespoň kdyby fučelo hlavně v noci, ale to ne... V noci se vítr musí utišit, aby se mohlo pěkně ochladit. :D

376
# 06.05.2021, 08:01

Rano +2 ve 2m. Ovsem pri zemi bilo, mraz..
Aktualne u nas prší a fičí, v nedalekych Hartmanicich, 700mnm, snezi..
Vcely opet nevyletnou, hmyzozravi ptaci vcetne vlastovek zustanou opet hladem, na zahradach nic nepoporoste a to malo, co uz je venku musi zas vzdorovat mrazu.. Na pole se neda vyjet, protoze bahno a louze..
Ale clovek si muze u Melnika oblict mikinu, v pošumaví nebo v KH zimni bundu, cepici a rukavice, ze jo, 3 tydny pred zacatkem meteorologickeho leta a je vsechno v cajku a je zcela k nepochopeni, ze na tom neco nekomu muze vadit..😂:zz:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.