Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Deštivé a větrné počasí, v úterý vítr hlavně na západě způsobí i škody

109
# 03.05.2021, 11:52

Valep
Jo, souhlas, 10 stupňů je normální začátkem listopadu. V květnu je to úplně stejný úlet, jako kdyby bylo +30, jen na opačnou stranu.

36
# 03.05.2021, 12:05

aura33
Me zas pobavil Vas prispevek. To, ze duben 2021 skoncil jako jeden z nejchladnejsich za poslednich 50 let je proste fakt, takze ocividne neni normalni pocasi, jake by melo byt... A to, ze Vam vyhovuje v dubnu a kvetnu 8°C je vas nazor, ale normalni to rozhodne neni...letosni jaro, hlavne duben, je velice chladne a zacatek kvetna tim pokracuje...stale vyrazny teplotni podprumer... Aktualne mame 5°C, ale prumerna teplota pro zacatek kvetna je i u nas 3x vice! To, ze jsme tu mesice nemeli zadnou ustalenou TV je taky fakt... Je uplne jedno, jestli je nekdo teplomil nebo zimofil...pocasi je proste teplotne podprumerne a casto vyrazne.
To, ze jaro je opravdu mizerne, je proste fakt...Vy tu ale jen trolite s tim, co Vam vyhovuje...me je uplne ukradeny, co Vam vyhovuje...kazdymu vyhovuje neco jinyho, resime pocasi oproti normalu a to je proste teplotne podrumerne, casto vyrazne...

50
# 03.05.2021, 12:15

Tomamir
Já to nepopírám, že jsou podprůměrné teploty, ale Váš příspěvek mi přišel srandovní asi v tom kontextu, že tu 90% lidí štvalo vedro a sucho a najednou se zjeví někdo, kdo se pustí do ostré kritiky na chladnější počasí. Můžeme si stěžovat na všechno, proč ne.

36
# 03.05.2021, 12:16

aura33
Ja si na teplo nikdy rozhodne nestezoval, ja jsem srpnovej, takze ja teplo a leto miluju:D Ja jen resil, ze tohle jaro je mizerny a teploty jsou vyrazne nizsi, nez by mely byt...komu vyhovuje teplo a zima, je kazdyho subjektivni nazor...;-)
Ja osobne mam rad poradne zimy s hodne snehu (to se letos povedlo), teplo na jare a vedro v lete...a ne, ze na konci dubna a zacatku kvetna tu budem mit breznovy teploty...:D

376
# 03.05.2021, 12:31

Objektivne se letosni jaro zatim velmi teplotně vymyká do zimy..
Vpády studeneho vzduchu od S , SZ nejsou uz ani vpady, ale ustalena zacyklenost. Stezovat si aktualne na nekonecne chladne pocasi je myslim zcela legitimni.. Na tom neni nic k nepochopeni..Trochu jarniho tepla by uz fakt bylo treba pro zemedelce, zahradkare i prirodu jako takovou..
Subjektivne vyhovuje kazdemu neco jineho, tam se teplomil s zimomilem nikdy asi dohodnout nemuzou.. Ledaze by meli jistou davku soudnosti, pak by to mozna i slo..:D


50
# 03.05.2021, 12:37

Tomamir
swan1
Ale zase když jsem viděl ty grafy, tak teplota šla nad +10 celkem často, třeba v Praze, Brně. Já nějakou zimu nepociťuji. V dubnu přechodně možná, ale hlavně jde o to, že jaro je jaro. Když budou v červenci podprůměrné teploty, budete se klepat zimou? Ne, protože je červenec.

376
# 03.05.2021, 12:59

aura33
V dubnu prechodne? Mozna? :D
Letosni duben, uz to tu bylo psano, byl objektivne jednim z nejchladnejsich za posl 40-50 let..
Vazne to tu chcete utlouct tim, z v Pze a Brne bylo v dubnu obcas i nad 10 st..?:D
To se vam nepovede..vsak to dobre vite..
Jen tak si tu ze špásu trollíte..Tomamir má pravdu ;-)

50
# 03.05.2021, 13:07

swan1
No tak to teda ne, já to myslím fakt vážně, nedělám si vůbec srandu. Jako podprůměrný duben určitě, ale prostě duben je duben a zima mi fakt většinou nebyla, většinou sem měl na sobě mikinu, bundu jen minimálně. Tak u Vás asi bylo chladněji, jste v podhůří.

168
# 03.05.2021, 13:08

Za Brno budu argumentovat já.. Po dnešním prvním termínu JPZ mi hlava stojí a musím se k tomuto vyjádřit.
Jaro bylo chladné, ale bylo i několik dubnových dní s teplotou +20 a výše a jeden i letní. Teplotně jaro bylo dle pocitu výrazně chladnější, ale duben byl celkem ucházející..

Dle tabulek byl podprůměrný, ale jen lehce. Myslen tedy duben.. Jaro bylo hlavně suché

Těch dní s teplotou 20 a výš bylo ale v dubnu dost.

Byly ale lokální rozdíly.

50
# 03.05.2021, 13:18

swan1
Tady to vidíte, Váš slavný megachladný duben, od oka bych ani neřekl, že jde o podprůměrné teploty, hodnoty nad +10 jsou téměř každý den. Kdo si tu z koho dělá srandu?

Praha Libuš 350m.n.m.
376
# 03.05.2021, 13:32

aura33

Od oka, hmm, to je dobré.. :D
Vazne tu chcete demonstrovat na dvou nejbananovejsich lokalitach ČR, plus jeste ta vase k tomu.., ze meteorologove se asi myli, kdyz jim to pro ČR vychazi na nejchladnejsi duben za posl cca 40 let!? Chapejte, to neni o tričku nebo o mikine, pocitovce, ani o poslednich trech, peti letech, ale o statistice za pul století...
S tim nehnete..:)

50
# 03.05.2021, 13:37

swan1
Ale jo, duben byl chladný, ale jak si to mám představit? Že každý den sněží a mrzne? Ne prostě bylo v maximech místo +15 +13... A někdo to tu líčí jako strašlivou zimu...

# 03.05.2021, 13:51

Podle mě taky záleží , jak už tu někdo psal , že kdo bydlí v nížině a je chladný duben , tak to pořád je na triko max na mikinu. Ale v podhuří a v horách znamená chladný duben. Že je to na zimní bundu skoro.

Jinak posledních 6 dubnu u mě:
2021: 9,7 ( nad 20 stupňů 1 den )
2020: 15 ( nad 20 stupňů 9 dnů )
2019: 15 ( nad 20 stupňů 5 dní )
2018: 19 ( nad 20 stupňů 15 dní z toho 3 letní dny )
2017: 11,2 ( nad 20 stupňů 3 dny )
2016: 13,5 ( nad 20 stupňů 3 dny )

Jsou to průměrná denní maxima u nás většinou bejvá v dubnu už na mikinu , někdy i na triko , ale letos to bylo prostě na bundu.

376
# 03.05.2021, 13:59

aura33
Vsak ano, od strednich poloh to v duibnu bylo v ČR temer dve dekady pravidelne se snehem kazde rano, popraskem i v nizsich polohach..rannimi mrazy.. Stredni a vyssi polohy v ČR prevladají a tak na vetsine uzemi to obyvatele i zdejsi uzivatele objektivne pocitili..
Zacatek kvetna v tom pokracuje, od vyssich poloh vcera snezilo, na horach napadl novy snih.
Polabi a J Morava, ta obzvlast, se teplotne i svou nizinatosti hodne vymykají..Na tom ale nelze stavet nejakou vypovidaci hodnotu pro celou ČR..
Dokonce i v tom vasem grafu z Libuše je za duben 9x ranni teplota mezi 0 az -3st, plus k tomu 10x teplota jen tesne nad nulou..
To vam jiste i prazaci potvrdi, ze to tam v dubnu fakt není bezna vec..
Letosni duben byl v ČR jednoznačně plosne velmi chladny..to je realita..ktera se zadnym subjektivnim pocitem nikoho, vyvratit neda...

69
# 03.05.2021, 14:06

MichalS36
Tak já snad ještě doplním našich průměrných dubnových +4,6°C a zimní bunda na denním pořádku :D Jinak dnes mělo sněžit od 900 m, ale během dne se dostaly sněhové vločky až k nám a bylo z toho několik sněhových přeháněk, z toho jedna celkem vydatná - téměř bílá tma :snih: Snad se to o víkendu už otočí, tráva na pastvinách skoro žádná ještě nevyrostla a tak nezbývá než stále krmit koně senem ;-)

50
# 03.05.2021, 14:28

swan1
No právě asi nechápu to stěžování, protože v dubnu se obvzlášť teplo čekat nedá, vpády chladnějšího vzduchu jsou běžné, sněžení a mrazíky taktéž, četnost podle nadmořské výšky. Letos o něco častěji.
Udělal jsem asi chybu, že jsem na to reagoval, nevadí.
Ale tady si někdo stěžoval, že je ošklivý chladný počasí i třeba 10. března, no jo všichni jsou nedočkaví a chtěli by léto ideálně už v březnu.
Pamatujete jak tu někdo tahal motorku někdy v lednu a pak byl naštvaný, že je u něj zima? To člověk nepochopí...

376
# 03.05.2021, 14:39

aura33
Neni treba to hnat do extremu, ani na jednu a ani na druhou stranu..
Chladne epizody byly v letosnim dubnu hlavne delsi, nez jine roky..
Ja osobne jsem zil 38 let na Šumave v nadm vysce 760m a na opravdu chladne dubnove epizody i celkove chladnejsi jaro jsem zvyklý a prijde mi to normalni..o to nic.
. Ale duben s tolika chladnymi dny a rany uz proste nebyl cca 40 let.. To je celé..

50
# 03.05.2021, 14:45

swan1
Mě to právě ani nepřijde, snad kromě roku 2018 se teploty v dubnu vždy motaly mezi 10 až 20°C, občas pod a nad. Letošní duben byl v tomhle stejný, jen o něco chladnější. Pokud mi byla opravdu zima, tak jen vlivem větru.

376
# 03.05.2021, 14:52

aura33
Subjektivni pocit.. Jini maji zase opacne subjektivni pocity, podporene ovsem tim, ze objektivne a v cislech letosni duben proste stejny nebyl..byl chladnejsi, nekde vyrazne, nekde mene vyrazne, ale BYL...

33
# 03.05.2021, 15:00

aura33
Ono každému vyhovuje něco jiného. Pro mě osobně toto divné počasí začalo už loni v říjnu (podnormální teploty, velmi deštivo, absence slunce). Říkala jsem si - dobrá, třeba bude pěkná zima, když už teď je chladno. ;-) Jenže v listopadu začaly inverze, které pokračovaly i po celý prosinec. V lednu se alespoň objevilo slunce, ovšem teploty zde na jižní Moravě zimu moc nepřipomínaly, sníh také nebyl. Únor probíhal obdobným způsobem. Vím, že v jiných částech republiky zima byla, zde ale ne. V březnu pak začalo studené, velmi suché a větrné počasí, které přešlo do dubna a zatím přechází i do května. Prostě nic normálního. Já osobně pořád vyhlížím lepší časy, zatím ale nepřišly. :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.