Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Počasí se bude pozvolna vracet k normálu, počítat musíme s přeháňkami

# 18.04.2021, 16:25

Za námi je mimořádně chladný a sněhově bohatý týden pro polovinu dubna. Další týden už extrémy v počasí nepřinese. Počasí se naopak začne pomalu vracet k běžnému dubnovému charakteru. Hned první den nového týdne bude ještě hodně podmračený a místy musíme počítat s přeháňkami nebo občasným deštěm.... Více >>

ota
Avatar
2119
# 18.04.2021, 16:43

Stále ovšem podle všeho půjde o týden teplotně podprůměrný. Samozřejmě zdaleka ne tolik co tento, ale podprůměrem budeme, což bude znamenat opravdu nezvykle dlouhé období teplotního podprůměru...

# 18.04.2021, 17:28

ota
Bude záležet na výraznosti té čtvrteční studené fronty. Aktuálně bude tak s 30% šancí teplotně průměrný a se 70% šancí lehce podprůměrný.

182
# 18.04.2021, 18:45

O jak dlouho se jako oproti standardu jaro zaseklo? Už to bude o měsíc? Či více?

106
# 19.04.2021, 00:46

ventusky maluje i nějaké bouřky zítra a více ve středu. Jen by mně zajímalo co maluje aladin na dnešní večer pro jeseníky. Jestli mu to výjde tak to bude celkem rachot možná i s nějakou tou bouřkou a ze.sv to bude zajímavé.

No a v dalších dnech ty přeháňky taky nejsou k zahození. No nuda v počasí snad nebude:D:D:D

107
# 19.04.2021, 07:40

Řeknu vám, co jsem za poslední rok u nás v Brně vypozoroval (s mírnou nadsázkou;-)).
- Nejprve to vypadalo na rekordní sucho, duben 2020 měl slunečního svítu více v Ostravě než v Neapoli.
- Květen a červen trvalá "zima" s dostatkem až přebytkem srážek. Ranní přízemní mrazíky ještě koncem května.
- Červenec opět zálivka někdy i 2x denně a pár teplých dní, celkově "léto pod psa".
- Pak to přeplo na 2 měsíce na teplo a sucho, jak to známe z let předchozích.
- Říjen povodně, velmi nepříjemný měsíc.
- Listopad a prosinec - proroctví o extra zimě, která musí nastoupit už brzo, protože indexy, vortex a já nevím co. Nakonec prosinec jeden z nejteplejších za poslední dekádu.
- Leden a únor, taková vcelku normální zima, dokonce jsme v únoru bruslili. Leč průměrná měsíční teplota v obou případech kladná nula.
- Březen proměnlivý, na konci letní dny.
- Duben 2021, škoda slov, jaro si představuju jinak.

Když se vrátím k nadpisu článku, že se to bude vracet k normálu... Mně se zdá, že už žádný normál neexistuje a tak odhadem 4/5 počasí jsou vlastně extrémy, ze kterých nakonec slepíme nějaké průměry.
Poslední poznámka; pamatuju si v prosinci, jak se mělo ochladit, ale prakticky to pouze z nadprůměru spadlo k průměru, takže se v absolutních číslech nejednalo o ochlazení. Teď je to úplně stejné, jen se k normálu dostáváme z (hlubokého) podprůměru, takže v absolutních číslech se nejedná o oteplení.

370
# 19.04.2021, 08:23

ludvicek
V podstate souhlas, jen dve veci.
Normaly, tedy prumery jsou trochu ošidná vec.. Sestavaji a sestavaly vzdy z podnormalnich a nadnormalnich hodnot, presne a prave ,,normalni,, pocasi je jen par dni v mesici.. Na tom neni nic divneho, pouze ty hupy dolu i nahoru jsou v posl letech vyraznejsi, tedy extremnejsi, i kdyz celkove za obdobi to v prumerech pak ty normaly treba hodi, nebo jen mirnou odchylku..
Co se tyce lonskeho srpna, tak jak kde byl suchy.. Tady na JZ byl sice vcelku teply, ale zaroven se 153mm srazkove nejbohatsim mesicem za cely rok..
Jinak, kde se vzalo, tu se vzalo, miri sem ted od V pasmo s zlutymi a oranzovymi odrazy, tak to treba zaleje zahradu aspon..

107
# 19.04.2021, 08:34

swan1
Ten Váš srpen byl taky extrém;-). No u nás toho spadla zhruba půlka a ještě ve 3 dnech, takže sice suma vcelku vysoká ale celkový dojem suchý.;-)

31
# 19.04.2021, 08:51

ludvicek
Otázka je, jestli to někdy bylo jinak. Vždycky se průměr lepil z výkyvů, vždycky počasí bylo všelijaké. Zimy i před 200 lety byly plné arktických dní, tak prakticky celé v zeleném (dle terminologie in-počasí). Stejně tak léta, některé propršela s teplotami sotva kolem 20°C a jiné měly spoustu třicítek. A pořád jsme na tom lépe než kontinentální USA. Ti mají chvíli zataženo 10°C, pak se opalují při 23°C, pak zase sněží při 3°C. To vše klidně v rámci 14 dní.

370
# 19.04.2021, 09:02

Na.Guru
Ttrochu ty amíky doháníme, ale:D
Letosni unorova dekada, kdy se nejprve ochladilo a pak zas oteplilo behem 10-12 dní o 30-40st..dolu i nahoru, to je dost vyjimecne..



107
# 19.04.2021, 09:14

Na.Guru
Určitě byly i dříve extrémy nahoru dolů, jen fakt z těch čísel o teplotách, slunečním svitu, srážkách atd. na mě hledí v posledních letech trvalé extrémy na obě strany, snad jen s výjimkou arktických dní.
Prostě když je v dubnu 2020 přes 300 hodin slunce a v červnu pod 200, může se stát už asi prakticky cokoliv, jako třeba v těch USA.

370
# 19.04.2021, 09:25

Tak tady prave koncime srazkove peknou hodinovou epizodku se 3mm v srazkomeru..
Kdyby ted vysvitlo slunce a teplota sla na +15, rekl bych ideal, krasnej jarni destik a celej den..
Jenomze slunce nevyleze, teplota je +5 a nahore ve vyssich polohach Šumavy snezi..:D:zz:

268
# 19.04.2021, 09:53

swan1
Můžu jenom závidět, JČechy prostě vždy jedou, u nás cosi pomrholuje, ale není to zatím ani na kaluže, to není ani na trávu, zalejval jsem včera celý večer, povrchově opravdu sucho, na Vranově v okrese Znojmo v lese úplně na troud.

165
# 19.04.2021, 10:11

To čtvrteční ochlazení vypadá nakonec že bude trvat déle než 2 dny a protáhne se nejspíš až do dalšího týdne, ty odpoledni teploty už ale nebudou tak nízké jako byly minulý týden ale budou kolem 10 stupňů a někde i více, horší budou ty mrazivé rána několik dní v kuse klidně až - 3:(

ota
Avatar
2119
# 19.04.2021, 10:34

kuba
Joo, to ochlazení zase vypadá na dlouho. Pokud budou jasné noci, bude to asi dost nemilé.

268
# 19.04.2021, 10:37

kuba
To by byla nejhorší možná varianta, stromy jsou tady úplně před startem kvetení, které bylo oddáleno na maximum, nejhůř minule dopadlo tady dole Znojemsko, meruňky z 60-70% neměly při -7 šanci, nerad bych to tady zopakoval při - 2 a mám navíc strach z úplné absence těch slibovaných srážek tento týden (i když mám Báru rád), teď už je to fakt důležité, na říjen nebo leden s. punťa.

33
# 19.04.2021, 11:20

ludvicek
Taky mám z loňského roku poněkud smíšené pocity. U nás to bylo podobně, pouze poslední mrazíky skončily na počátku dubna. Ovšem i ty stihly napáchat obrovské škody na úrodě ovoce (tím spíš, že jaro loni začalo hodně brzy). Květen studený, bez mrazu a s neustálým deštěm; to jsme brali, že je dobře - bylo hrozné sucho. Jenomže s příchodem června ten příliv srážek ještě zesílil. Téměř každý den několik silných a občas až extrémně divokých bouřek s přívaly vody (vodní bomby). V červenci to pokračovalo, přidaly se opakované kroupy, které sklidily ten zbytek ovoce, přeživšího mrazy. Byly i tropické dny a ne úplně málo, ale mezi tím prostě tato divočina. V srpnu - konečně stabilní, horké léto, které přešlo do září. To byly jediné dva klidné měsíce. V říjnu opět přívalové srážky a absence slunce. U nás za loňský rok napadlo snad 900 mm. Potom listopad a prosinec - nekonečná inverze. Celkově tady bylo za loňský rok hrozně málo slunce. V lednu letošního roku se to zlepšilo a z hlediska slunečního svitu je zde špatný pouze poslední týden. Ovšem počasí je opět divné.

370
# 19.04.2021, 11:46

Yurri
Tak to pekne pasmo ze SV Moravy sílí a má dobry smer na vas. To by k vam dnes mohlo dojit..

33
# 19.04.2021, 17:29

Teď jsem se podívala na dlouhodobou předpověď od ČHMÚ - píšou, že až do konce dubna bude teplotně výrazně podprůměrné počasí. A tak nějak to bude pokračovat až do půlky května. Vím, že je to jen odhad, ale stejně - už by to mohlo skončit.

182
# 19.04.2021, 18:36

Fstorm

Pro Německo ...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.