Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí V Beskydech napadlo až 40 cm sněhu a stále sněží. Proč jsou vydatné srážky právě zde?

171
# 16.04.2021, 08:37

aura33
To je trojnásobek našeho celkového úhrnu od 1.1., což je pro mě extrém, jelikož se k tomu dostaneme tak v srpnu s tímto tempem. o je celkem dost, ale povodně z toho se moc nečekají, jelikož teploty budou jen slabě nad 0 a v noci by mělo mrznout, takže takový extrém by to být neměl.

Jak vyjdou srážky nikdo neví.

50
# 16.04.2021, 08:43

Aidamko1
Přepočteno na můj region, kde je suché klima by zde 400% normálu za 1/2 dubna znamenalo 60mm, což si nedokážu ani představit... je to fakt extrém...

50
# 16.04.2021, 08:52

Aidamko1
No uvidíme jak to dopadne, já čekám povodně, vše tomu nasvědčuje, extrémní srážky dva roky po sobě, extrémní srážky ve sněhu velmi pozdě v půlce dubna+ další srážky v předpovědích, dešťové a oteplení. Ostatním názor neberu, ale divím se že tu někdo píše, že se nejedná o nic výjimečného, jako by tohle bylo normální...

171
# 16.04.2021, 08:54

aura33
Koukám, že je na Mělnicku vyšší průměr za duben než tady. Sice né o moc, ale je to pěkná ukázka toho co jsem psal. Tady je dost bohatá zima na srážky, ale na období červen-srpen to nemá. Někdy v tomto období spadne 50mm a jindy třeba 300mm...

Jo šílené rozdíly.

Jo a s povodněmi se odvolávám na hydrology.

50
# 16.04.2021, 08:57

Aidamko1
Na ČT včera říkali, že hydrologové už mají obavy.

171
# 16.04.2021, 09:06

aura33
Já včera slyšel na radiožurnálu že prý zase ne, tak já nevím, ale zatím obavy o velkých povodních nemám. Jsem zvědav, ale já bych nestrašil.

Nějak to dopadne.

386
# 16.04.2021, 09:07

aura33
Jo, vyjímečné je to v případě, že jde o teplo a sucho, tohle se do toho trendu nehodí, takže když třeba budou povodně, či mráz v červnu, je to normální..;-)

50
# 16.04.2021, 09:14

palma
Jojo, nejvtipnější je když si někdo pořád stěžuje na sucho, málo srážek a když u něj je srážek hodně, rázem přestane přispívat :D

ota
Avatar
2144
# 16.04.2021, 09:55

Aidamko1
Já teda souhlasím s aurou. Bečva má vody stabilně dost a Beskydy jsou totálně nasycené vodou. Žádné povodně přijít samozřejmě nemusí. Pokud ale dorazí výraznější srážky dokud neroztaje sníh, bude to velký problém. Stejně tak ale i nějaké srážky později, protože povodí jsou maximálně nasycená. Že je to opravdu extrém a nic normálního je vidět i na tom, že na Lysé hoře tolik sněhu v tomto období za posledních 30 let nikdy nebylo.

50
# 16.04.2021, 10:05

Ještě dodám, že k dnešnímu ránu je na Lysé hoře 158cm sněhu.
Co se týče srážek, je třeba dodat, že od 1.1. byly celkové srážky v Beskydech již před touhle epizodou (před asi pěti dny) srážkově nadprůměrné (světle modrá) narozdíl od většiny Moravy a Slezka.

chmi.cz
142
# 16.04.2021, 10:29

aura33
Na té mapě mě překvapuje, jak jsou Čechy krásné modré. Já bych to zase neviděl tak katastrofálně, horší by to bylo, kdyby v Beskydech tohle napršelo.

ota
V současné době není v Bečvě zase až tak moc vody - problém by nastal, kdyby na těch horách celou tuhle dobu jen pršelo, což se nestalo. Navíc stačí se podívat na průtoky Bečvy a Bystřičky v Beskydech, za tento týden to s nima skoro nehlo. u Přerova Bečva stoupla o 20-30 cm

Na téhle situaci mě hlavně překvapuje skutečnost, že pro Beskydy se nevydává lavinové nebezpečí, nejsou tam žádné typicky lavinové svahy a nyní je vydaná výstraha na laviny, která tu roky pro Beskydy nebyla.

50
# 16.04.2021, 10:40

igor127
Čechy (SZ) mají velký náskok z ledna a února, kdy spadlo 2x násobek průměru, ale jinak přetrvává deficit a sucho ve spodních vodách.
Podle předpovědí bych řekl, že nás čeká stabilně bohaté počasí na srážky v celé ČR, ale předpovědi se určitě budou hodně měnit.

171
# 16.04.2021, 10:44

aura33
No a já zase čekám sušší počasí. Klasika. Deficit, který se má správně počítat za 5 let je už zase v záporu, takže klasika. Jinak předpověď na květen je zatím sušší a teplejší. A těch 5 let mi bylo sděleno od odborníků z ČHMÚ.
igor127
Tak na některých místech spadlo pomalu 180mm, takže 3x více než tady u mě, takže se to dá očekávat. Další mm přibudou v noci a zítra. V pondělí má také sprchnout, takže jen dobře.

Samozřejmě se očekává, že zrovna na JM a SM pršet opět nemá :D...

ota
Avatar
2144
# 16.04.2021, 11:07

igor127
Já to myslel tak. že ani při přechozím sušším období Bečva nešla více do podprůměru. Takže nasycenost pramenů v Beskydech a okolí musí být stále vysoké. Teď když napadl sníh jsou tam 2 hlavní rizika. 1. že by ten sníh mohl rychle roztát v kombinaci s deštěm a druhé, že sice roztaje pomalu, ale díky tomu zůstane povodí silně nasycené a případné silné srážky někdy na začátku léta, tak budou větším rizikem, než bývají obvykle. Bohužel stále na Bečvě není suchý poldr u Hranic a místo toho se uvažuje o nějaké nesmyslné přehradě, takže proti povodním se tady toho moc neudělalo...
Aidamko1
Sucho v Česku nyní prakticky nikde není, CHMI k tomu udělalo hezké nové mapky https://www.chmi.cz/aktualni-situace/sucho# nepatrné sucho je pouze lokálně na krajním jihu Moravy a lokálně taky na severozápadě Čech. Mimochodem duben byl ve výhledech taky teplotně nadprůměrný a srážkově podprůměrný. Ty dlouhodobé výhledy mají ve středoevropském klimatu logicky velmi malou úspěšnost. I když čistě statisticky už bych teplejší měsíc opravdu čekal, přeci jen máme globální oteplování a přitom se letos zatím nevyskytl žádný měsíc s větší kladnou odchylkou.

171
# 16.04.2021, 14:49

ota
S tím si dovolím nesouhlasit.

Kdyby nebylo výhledu ECMWF na letošní zimu, která se očekávala v Čechách bohatší na sníh než minulá, delší a chladnější, tak by nikdo nehnul vrbou. Jak jsem postoval do toho tématu, tak celkem vyšla na 90%, takže veliký úspěch. Prognózám CFS v2, tedy prognózám NOAA a GFS to nevyšlo, takže jak která předpověď na sezónu...

Uvidíme co v dalších týdnech, ale já dlouhodobé předpovědi využívám spíše jako nastínění toho co by mohlo být.
Letos ten duben byla chyba, která se dala čekat, ECMWF tam ve výhledu měl chladnější epizody a myslím si, že i CFS, ale to nevím, takže tak zlé to nebylo. Problém byl rozpad vortexu, ale ten je již mimo a aktuálně slábne i TN nad Ruskem a TV nad Uralem, takže chladnějšímu počasí odzvonilo.
Je to asi o měsíc později než v minulých dvou letech, takže je zase možné že květen bude teplejší než v minulých letech a né až zase tak deštivý.

Letos není kladná odchylka díky propojení La Niňa na tryskové proudění, takže je více zmeandrované než je obvyklé. Korelace je v takovém případě 95%.

Hezky o tom vypovídá NAO index, který je letos celkem přesně v záporu když se ochladilo a byly mrazy.. Aktuálně je silně v záporu ale jde nahoru.

NAO
33
# 16.04.2021, 20:27

ota
Já mám dojem, že o dubnu se zpočátku psalo, že bude průměrný, potom že bude podprůměrný. Na předpověď nějakých delších nadprůměrných teplot si nějak nevzpomínám. Nebo se pletu?

168
# 16.04.2021, 20:31

Na ten příští víkend to vypadá na celkem vydatné srážky od jihovýchodu, je to sice ještě daleko ale už je to tam pár dní ;-)
Ale zase by se pěkně ochladilo od čtvrtka tak radši ať už je teplo

# 16.04.2021, 22:00

Takze podle aury budou povodne ze snehu ted nebo nekdy v budoucnu? Jednou povodne urcite budou, to se shodneme.
Ze soucasneho napadnuteho snehu zadna vyjimecna situace nebude, Becva v teplicich bude par dnu max kolem 50 kubiku, mozna ani to ne. Do dalsich srazek vsechno ze strednich poloh odtaje a dalsi srazky z GFS by tam byly zase ve snehu - tzn dalsi oddaleni odtoku a snizeni kulminacniho prutoku.

496
# 16.04.2021, 22:10

Povodně tady u nás na východě myslím nehrozí (max. někde 1.SPA u odtoků, které budou odvádět oblast vyšších nadm. výšek). Srážky byly hezky rozprostřené do jednotlivých dnů (co den to 10-20 mm). Akt. průtoky Rožnovské i Vsetínské Bečvy jsou pouze 2-3 větší než byly o víkendu.
Do cca 450 mnm sníh není, výše ano. Do 600 mnm sedí 10-15 cm. Výše pak 15-30 cm. Nad 900 mnm samozřejmě více. Sníh je těžký. Při výhledu to vypadá, že sníh bude různou, ale "pomalejší" rychlostí odtávat. Teplota pomalu poroste, srážky malé.

Mne osobně trošku překvapilo, že nebyly průtoky větší. Ale o to je to lepší zpráva, že velkou část vody (zatím) pochytala krajina, lesy.

No a další srážky uvidíme. Je pravda, že třeba GFS tam srážky drží a opravdu na další víkend maluje 30-50 mm. Akt. výstupy tam vidí TN, která by šla z jihu a nad střední Evropou by se měla otáčet a nějakou dobu pobýt (až to opravdu připomíná to co bylo min. dny). No bude zajímavé další dny sledovat výstupy. Dívám se správně, že ECMWF tam zatím srážky, zimu, TN nemaluje ... ?

182
# 17.04.2021, 02:24

aura33

Slavkovský Les je koukám nějaký vyschlý ostrůvek .... :D japato?

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.