Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě tepleji, odpoledne naměříme až 24 °C

Diskuse o počasí Další vpád studeného vzduchu od 12.4.

171
# 09.04.2021, 19:03

Tady ještě stav v oblasti Beskyd.

Dle GFS
Dle modelu ICON
168
# 09.04.2021, 19:15

Aidamko1
Bude se to ještě měnit, nikdo zatím nevím kde kolik spadne, jsou to ještě pořád 3 dny a při těch silných srážkách by se držel snih i v nížinách

171
# 09.04.2021, 19:23

kuba
Však říkám, že se to bude měnit, ale na mě to působí více důvěryhodně. Navíc i ČHMÚ a spol čekají teploty nad 0, ale stále se to bude měnit. Jsem zvědav, ale těm Beskydům závidím.
apkreach
Na tohle neklikat, je to malware, takže bacha.

Prej nám dneska v Brně zhasnou, tak jsem se rozhodl, že zkusím něco nafotit, tak snad zůstane hezky.

1262
# 09.04.2021, 21:00

Aidamko1
kuba
Srážky budou většinou ve sněhové podobě.Když se podíváte jaké teploty mají být ve výšce,tak je to celkem jasný.Poslední výstupy trochu osekaly srážky,ale pořád to vypadá zajímavě.

171
# 09.04.2021, 21:05

Predators2
Když se podíváš na teplotu ve 2m, tak je jasné, že se při +2°C v nížinách moc sněhu držet nebude. Od středních poloh ano, ale pokud si pamatuji, tak i pro Prahu maloval téměř 30cm ve sněhu. Teplota bude vyšší, takže sníh se nebude moc držet.

Pár cm napadne, ale určitě to nebude tolik. 1-5cm v nížinách pravděpodobně napadne.
Na Moravě by mohlo slušně sněžit v úterý, ale zřejmě hlavně na východě.

ECMWF to má trošku jinak. Více sněhu a i na Moravě slušný zásyp. 2-10cm plošně po celé ČR.

Tedy dle výstupu z 12UTC na meteologix.

swan1 jaký je tvůj názor?

1262
# 09.04.2021, 21:18

Aidamko1
Ano na jižní Moravě teplota ve 2m má být okolo +2. Ovsem v Čechách má být téměř všude okolo 0. Když k tomu přičteme tu nízkou teplotu ve výšce, tak opravdu to vypadá na sněhovou nadílku i pro nížiny.

171
# 09.04.2021, 21:29

Predators2
Tak pokud to příjde v noci tak ano. Já tedy myslel hlavně dopoledne a odpoledne, kdy má být na SZ až +6°C, takže sníh by rychle roztál již dopoledne.

Ta doba příchodu srážek je dost důležitá. Pokud to dorazí později, tak sníh se v nížinách bude držet těžko, to i modely predikují v dalších chodech. Pokud to dorazí takhle brzy v noci, tak asi ano, ale moc né, tak jak maluje GFS je to pár cm.

Fakt budeme muset počkat, tedy to co mě psal swan1... čekat, čekat, čekat a čekat.. Sníh to maluje i pro nás. Teplota kolem +1°C, v Brně kolem +3°C, tak uvidíme.

Ecák tam má již pro JM nějaké bouřky, tak uvidíme.

Teplota v úterý odpoledne na v ČR
379
# 09.04.2021, 21:52

Aidamko1
Stále to cuká v predikcích sem a tam, teploty i srážky.. Dají se čekat urcite jeste korekce.. Jiste je ochlazeni i nejake srazky.. Bude jen slaby vitr, rozhrani pujde pomalu, coz by melo davat vetsi sanci srazek i pro zavetri a niziny, nez pri rychlem profuku..Ale kolik a kde se jeste vyvrbi. Myslim ze to bude podobne jako tento tyden , ze v noci je sance na pokryvku i v nizsich polohach, pres den spis ne.., muselo by byt max tak do +2 st a snezit trvale, bez projasnovani behem dne..na coz je nejv sance v utery..
Taky jsem zvedav, jestli se to rozhrani zatoci do samostatne TN, nebo ne..nad Italii stred..
Blokace TV od V by tomu mohla napomoci..ze by se to tu pozdrzelo..
Modely si s tou moznosti pohravaly..

238
# 09.04.2021, 21:59

Vtipnej je GEM, kterej pak od středy hlásí návrat stejných srážek zpět od V/SV a s tím další zásyp.:D

379
# 10.04.2021, 08:28

Prady
No uz to tam ma i GFS, vikendove otepleni smazano a dalsi nasup studeneho pocasi tentokrat pro zmenu od SV...ta TN se ma vracet..
Od strednich poloh vys, kam az dohlednes, snih s destem nebo snih.. :!!:
Koukam na radar i na satelit a ta TV ustupuje oproti predikcim nejak rychle k V, na SZ CR prsi z TF a od JZ se sem uz tlaci brazda NT vzduchu..
Mely jsme byt do pondeli pod vlivem TV a beze srazek a na to to tedy moc , aspon v Z polovine CR , nevypada...

Mistni vyhled pro JZ, děs běs..
65
# 10.04.2021, 09:06

Přijde mi, že to modely docela překopaly během noci. Zdá se, že tady to hlavní bude už v první polovině noci na úterý (podle ECMWF možná už večer). V sumě nám tu modely shodně dávají 15 - 20 mm do středy, tak pevně doufám že to vyjde.

Nový výstup ECMWF na pondělí (http://wxcharts.com/)
238
# 10.04.2021, 09:17

Bude to ještě zajímavý....modely se celkem různí. Nicméně sníh dávají pořád. U nás očekávám i při té nejslabší variantě kolem 5cm pokrývky. GFS se zase utrhl ze řetězu a dává tam zimu se zásypem na příští víkend :D

379
# 10.04.2021, 09:24

Prady
Ono kdyz se podivas na satelit, jak se to na severu ze vsech stran rychtuje na vertikalni presun te masy studeneho vzduchu dolu k jihu k nam, asi nebude uniku..Zanik PV nam da jeste asi slusne zabrat..

73
# 10.04.2021, 09:34

Já už se jen modlím, aby toho do pondělí vykvetlo co nejmíň.:(

379
# 10.04.2021, 10:27

A ja se budu modlit za vlastovky, ktere se nam dnes vratily uz i sem k nam.. Od pondeli , minimalne tyden , nebudou mit co zrat..:(

171
# 10.04.2021, 11:18

Nový výstup a hned se ubralo sněžení a taky srážek, ale přidalo se na teplotě. GFS pro nás začíná přitápět jako ECMWF, který sněžení již vyloučil, takže pohoda. Teplota v noci nad nulou a přes den kolem 4°C.

Hodil jsem si ty sumy do kalkulačky a Ecák modeluje 10-11mm. GFS 18mm z toho 8 ve sněhu.

Takže tak..

Místní předpověď nám maluje teploty od +5°C/+6°C a pátek až +9°C.

379
# 10.04.2021, 11:41

Furt to skace sem a tam, na JZ i Vrchovinu GFS pro zmenu pridal , od pondeli do nedele suma pres 30mm..
Kdo vi, co tam bude zejtra..

171
# 10.04.2021, 11:43

Nový ICON z termínu 06UTC potvrdil verzi modelu ECMWF, že JM bez sněhu a také oteplil hlavně pro nás. Aktuálně začíná vycházet i nový GFS v termínu 06UTC, ten bude důležitý. Odpoledne vychází Aer, tak jsem zvědav.

Možná by bylo fajn i kdyby nějaký sníh v kombinaci s deštěm padal i zde, jelikož by pak příroda byla více adaptovaná a nenáchylná k promrznutí. Tak snad nějaký sníh bude při teplotě lehce nad 0 padat.

swan1
Nový GFS přidal sněhu a dokonce i pro nás maluje nějaký, takže je to asi dost nejisté. Jsem zvědav. Ten nejnovější výstup z 06UTC se mi zamlouvá.

Sněhová pokrývka v úterý ráno dle modelu GFS
73
# 10.04.2021, 12:37

Nakonec to beztak dopadne tak, že v (západních) Čechách skoro nic nespadne a naopak bude zalitá/zasněžená Morava.
A to přetočení srážek v dalších dnech taky nevypadá nereálně.
Osobně bych v téhle situaci nejvíc věřil ICONu.

11
# 10.04.2021, 12:45

No nevím, Aladin pro Čechy moc srážek nedává, spíš od vysočiny dál na východ. V noci z pondělí na úterý teploty okolo 2°C, nějaký sníh tady vůbec nečekám a navíc už bude půlka dubna :).

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.