Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí V dalších dnech musíme počítat s nočními mrazy, ohrozí vegetaci a způsobí náledí

# 03.04.2021, 11:19

Před námi je na duben velmi studené počasí. Dnes ráno mrzlo jen na horách, ale v dalších dnech se situace výrazně zhorší. Již zítra ráno musíme na velké části území počítat s mrazem. Teploty se budou pohybovat od hodnot kolem -4 °C na západě po hodnoty kolem 1 °C na východě.... Více >>

32
# 03.04.2021, 13:15

To srovnání je super. Za mě co si pamatuju, tak úplně nejvíc napřed to bylo právě 2019, kdy už na konci března kvetly zlatice a pak 2014, když už na začátku dubna přes vrby bílé nebylo skoro vidět, jak byly zelené. Letos je to docela pozadu, i když vlastně v normě.

33
# 03.04.2021, 13:23

Nevim kde to bylo foceny takze nemuzu moc porovnavat, ale u nas zatim fenologicky stav nepokrocil ani na uroven roku 2018 na fotce. Coz je vzhledem k predpovedi na nadchazejici tyden jedine dobre.

182
# 03.04.2021, 17:36

Rakousko ... takže to nás tak moc nemusí zajímat. Ale pro tamní je to jistě zajímavé jak je to každý rok jinak.

24657
# 04.04.2021, 00:48

In-počasí
pěkné srovnání snímků..mě to zaujalo a je to pěkné, že se i o toto někdo zajímá.:slunce:

495
# 04.04.2021, 11:54

Přikládám dnešní fotky stavu pupenů z různých jabloní na mé zahradě - jedná se o pozdně letní / raně podzimní jabloně. Ty podzimní, zimní jabloně jsou s pupeny více pozadu. Ranní mrazy v dalších dnech by tedy nemusely být tak nebezpečné či poškozující. Uvidíme, zda budou noci pod mrakem nebo se vyjasní, uklidní vítr. To by pak mráz mohl být výraznější. A jak se píše v článku, hodně nám pomohl chladnější březen, který zpomalil vegetaci.

Jabloň A
Jabloň B
Jabloň C
# 04.04.2021, 12:44

andy206
Pěkný report.

7
# 04.04.2021, 14:30

Dost lidí si myslí, že pokud není květ těsně před rozkvětem nebo rozkvetlý, že se mu nic nestane. Bohužel, i tak málo rozvité pupeny jabloní může poškodit mráz, pokud bude v dalších dnech klesat teplota k -5°C a budou následovat další mrazivé vpády. A to nehovořím třeba o třešních, které patří vůbec k nejnáchylnějším i pokud jsou pupeny teprve slabě nazelenalé. Když tak pozoruji ty každoroční silné dubnové mrazy a brzy se budící přírodu, tak pro úrodu ovoce bude v dalších letech nebezpečnější spíše toto, než všemi zmiňované sušší roky.

495
# 04.04.2021, 18:28

mira1
Ano, třešně jsou vůči mrazům nejvíce citlivé / náchylné. Jinak jak mrazy poškozují jabloně by byla dlouhá diskuze. Na poškození pupenů bude hrát roli jak velký mráz bude, po jakou dobu (délku), lokalita (vzdálenost i 200 metrů může hrát roli), uklidnění větru, oblačnost, vlhkost ... Jabloně, co jsem hlavně sadil, mají zvýšenou odolnost proti mrazu ve dřevu i květu. Bohužel ale mrazy dokáží nadělat paseku na ovocných stromech :( dnes jsem toto téma řešil s kamarádem (zahrádkářem) a ten říkal, že aktuální stav pupenů je ještě relativně OK (jsou ve stavu rašení - spíše už zelený pupen/myší ouško). To by noční mrazy musely být pod -5 C po několik dnů, aby byly výraznější škody. Tak uvidíme, co nás čeká ... ale ta sytě modrá není teď moc hezká :(

271
# 05.04.2021, 08:07

Dnes -2, při zemi -6, bude mrznout kazdou noc až do pátku, to se jen tak nevidí, ještěže jsem ven kromě cibule ještě nic nezasázel, tohle by i na netkanku bylo asi moc.

109
# 05.04.2021, 08:48

Yurri
Jo, středa, čtvrtek, pátek po ránu klidně -5. Bude docela záležet na mikroklima, jižní svahy asi OK, ale dolíky a severní svahy si užijí. Naštěstí mně nic nekvete a ani pupeny nejsou ještě moc otevřené, ale víno už pláče, takže dřevo je plné vody a kdyby mělo hodně přituhnout, mohly by pukat větve.

271
# 05.04.2021, 09:41

ludvicek
Víno mám jen u stodoly, tam -5 nebude, je to vždy sluncem hodně vyhřátý a mám tam i pár stromů, které chrání proti vymrzání, teď mě jen napadla taková myšlenka, proč nepřidat do vápenné omítky na stodolu i to drcené dřevěné uhlí, bude to více akumulovat tepla a hrozny budou sladší, jen nevím, jak to bude vypadat:)

Hezký bude asi až ten přespříští víkend, i ten příští přijde další výrazné ochlazení, musím mulčovat záhony, to vysychání je brutální.

495
# 05.04.2021, 11:03

Ještě přikládám průběh ranních teplot z mé stanice z min. roku. Průběh března byl velmi podobný - uprostřed měsíce řada dní s denními maximy +17 až +19 C, od 22.3. ale dorazilo chladnější počasí s nočními/ranními mrazy. Stav kvetení byl velmi podobný. Úroda jablek byla průměrná (zda díky mrazům či dalším škůdcům je otázkou).

22.3.-8.4.2020, teplota ve 2 m
96
# 05.04.2021, 11:12

Yurri
Dalo by se to dovést k dokonalosti. Ideální by byla cementová omítka, která má lepší tepelnou vodivost natřená černou matovou barvou. Uhlí v omítce by zhoršovalo přestup tepla do stěny. Aby nahřátá stěna neemitovala v noci zbytečně teplo proti obloze, pomůže vhodný přesah střechy.

168
# 05.04.2021, 11:17

Ráno teplota klesla v minimu na -2,6°C, takže co vše rozkvětlo, tak slaví. Aktuálně již je pomalu +12, takže aspoň že tak. Při zemi teplota kolem -4/-5, takže snad to nebude tak hrozné. Ochranu rostlin jsem provedl, ale stromy tedy no, tak snad to přežijí ovocnáče, jelikož ty se již probudily.

168
# 07.04.2021, 13:15

Dnešní minimum kleslo na -4,3°C, takže pro ovocnáče to je rána. Zítra pojedu zkontrolovat sady v okolí jak to dopadlo, ale asi dost zle. Díky bohu, že to nezničilo macešky a petúnie. No, tak zítra ráno by mělo být kolem 0°C, takže by to mělo být již v pohodě.

Zlatý déšť to asi ustál.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.