Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Již od rána místy přeháňky nebo i bouřky

Diskuse o počasí Frontální systémy z Atlantiku 11. - 20.3. 2021. Déšť, sníh i čerstvý vítr

381
# 10.03.2021, 20:22

Kazdy, kdo to tady u nas trochu zna, vi, ze Sušicko, tedy od Rejštejna přes Sušici, Hrádek až po Kolinec je opravdu festovní zašumavské závetří s častým srážkovým stínem.. Pozorovat jak se z Bavorska blíží srážky nebo ještě spíš bouřky a pak pri prechodu Šumavy doslova zmizí, rozplynou se, uhnou, obejdou naši oblast, je trýznivé.. Ale loni se tu neco zmenilo, tezko rict co..ale práve tahle oblast ma poslednim rokem casto velmi pekne srazky, ktere proste pres Šumavu nejen prelezou, dokonce je kopce nekdy i ,,nakopnou,, a pak poslou dal..
Zarazilo me to uz loni nekolikrat..a ted se to stalo dvakrat po sobe, ze prave tahle oblast Pošumaví ma nejvyssi uhrny vlastne z cele ČR..
Jeste predloni to tu bylo srazkove fakt spatne..
Najednou je to jinak..Na jak dlouho..kdo ví..?
Jestli by tady za 3dny nasnezilo 30cm .navetri Šumavy bude mit s prehledem 1/2 metru, klidne i vic.. Ale je to daleko..ano..a nejisté...
Prikladam uhrny srazek dnes a za minulou situaci..

Uhrn srazek dnes (tady 4mm)
srazkove uhrny z 4. na 5. 3. (tady 16mm)
275
# 11.03.2021, 03:09

swan1
Tohle mě štve furt, Šumava horstvo jako prase a srážkovej stín minimální, teď jak říkáš dokonce vůbec žádný a já tady mám západněji pár kopečků u Nový Bystřice o 250 m výše než jsem já a jsou tady va srážkovém stínu celé okresy až pomale po Pálavu, to mě pos.., ty máš 20 a já 2 mm, v létě bych to díky termice apod. pochopil, ale teď není jediný důvod, směr je přesný a stějně houno, to fakt je těch pár set km pro ty srážky taková dálka? Když přežijou v pohodě Šumavu, tak proč ne pitomou krátkou vrchovinu, to je ten podtlak tak gigantickej nebo co?Z čeho, vždyť to nebyl fičák. MB jsou na kopci taky a stejně prdlajs, je tam o pád desetin více než na zahradě pod kopcem, to je asi tak vše.

50
# 11.03.2021, 07:40

Srážkový stín bych ani neřešil, spíše mě štve ten nekonečný podzim. Chtěl jsem jaro a ukazuje se, že březen není moc jarní měsíc. Podle těch předpovědí budou teploty konstantně klesat a nakonec bude zase jen slabě nad nulou. To bych radši už bral sníh a celodenní mráz na horách, ale v nížinách zima trvá krátce a většinou je to takový nekonečný podzim, který trvá pomalu půl roku, od konce září do konce března...

F4
Avatar
109
# 11.03.2021, 07:52

Tak ta teplá fronta se srážkově moc nevyvedla. Sice je opět bílo (pop-1 cm) ale úhrn není ani 1 mm. Ta večerní studená může přinést prudší srážky ale budou to jednotlivé celky, které bohužel nezasáhnout větší území. Takže kudy projdou, spadne třeba 4-5 mm, jinde pár desetin. Zítra moc srážek taky nebude a sobota je s otazníkem. Uvítal bych po velmi dlouhé době déšť v sobotu, tak uvidíme. Aktuálně je zataženo, kouřmo a klidno před bouří.

# 11.03.2021, 07:53

Ráno zase trochu:snih:

381
# 11.03.2021, 07:56

aura33
Chapu..
Nicmene zrovna brezen je mesic, ktery na to ma narok..
A spise studene predjari obcas se srazkami je to, co je pro prirodu dobre..
Planovane stehovani nekam k horam je na dobre ceste..?

50
# 11.03.2021, 08:18

swan1
Není, jelikož se teď nesmí cestovat :D.

381
# 11.03.2021, 08:22

aura33
A jo..tak to ste zatim v řiti...
Tak hlavne jestli mate sbaleno, aby vas pak az skonci uzavera nic nezdrzovalo..:D
U me zatim z TF ani ťuk..
Ted jde ale ze Šumavy ješte prouzek srazek..
Uvidime, co pak pozdeji na SF...

18
# 11.03.2021, 09:00

swan1
Na SF by to mohlo být lepší. Estofex nám tu na západě dává 15% šanci na bouřky a v Krušných horách i stupeň1. Tak uvidíme, zda předpovídané přeháňky a bouřky se silnými nárazy větru dorazí :)

53
# 11.03.2021, 09:29

TF dorazila, ale jsme na suchu. Ve výšce již pěkně fouká, takže vločky nedpoadají vůbec na zem. Aktuálně je krásná 0.

275
# 11.03.2021, 10:37

Aidamko
Aktuálně +1 a zataženo a nic, před chvílí pár vloček poletovalo, ve stínu stále týden starý poprašek, dnes měl být nejteplejší den týdne podle Pavlika Borovičky, tak naschvál, zatím lepší vůbec nevystrkovat nos ven (dodržuji už 12 dní)

50
# 11.03.2021, 10:46

swan1
Tady spadnul 1mm a je úplně všude mokro...

53
# 11.03.2021, 10:50

Tak tady spadlo pár vloček, ale jinak úhrn je čistá nula, a to mělo dopoledne spadnout kolem 2mm, tedy pomalu půlka úhrnu celkového úhrnu.. Tady bude zase málo asi no.. Nevadí ale.

155
# 11.03.2021, 10:59

tady zatím od rána sněží a teď dost silně

381
# 11.03.2021, 11:23

Storms
No tak uvidime, SF by mohla byt zajimava..
Zatim se to nad Z Evropou formuje pekne..

169
# 11.03.2021, 13:21

Jinak to od úterý vypadá na teploty přes den od 0 do 5 stupňů a sněhový srážky i v nižších polohách. Hlavně to ochlazení a teploty maximálně 6 stupňů má GFS až do konce výhledu do 28.brezna opakovaně a na severu Evropy bude stále dost studeného vzduchu takže bych se nedivil kdyby chladno vydrželo až do začátku Dubna :):snih:
Je to úplný opak minulého roku kdy už bylo v půlce března často kolem 15 stupňů a víc, letos je to pro přírodu dobře že se ještě skoro neprobouzí a v dubnu by pak nemuselo nic pomrznout když se to vyřádí tedko v březnu a priroda bude mít zpoždění :)

111
# 11.03.2021, 14:01

kuba
Je to přesně tak, teplé březny se střídají s chladnějšími, takže průměr pro březen máme +5 stupňů, zatímco duben je už podle posledních let měření +11.
A chladnější březen zároveň nevylučuje pár dní nad +15, protože zase když se do toho slunce opře, má svou sílu.


55
# 11.03.2021, 14:11

No rozhodně je lepší studený březen, než jako loni studený duben i květen. To už je pak opravdu opruz, ale teď ještě ať si klidně sněží. :)

381
# 11.03.2021, 14:29

kuba
Jj, uz se to tu resilo, od pondeli ochlazovani a snih..
Vypada to na delsi zimni epizodu a i na dost snehu...

Aktualni vyhled na pristi tyden u mně, cca 30mm ve snehu..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.