Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Nový týden doprovodí často mlhy, na silnicích budou i namrzat

53
# 25.11.2020, 08:51

No, silnici najednou posypali, takže se dá pohybovat, ale silně mrholí stále, tohle je zase stav.

Příští týden to ze sněžení změní taky na ledovku, nebo aspoň tady, takže naděje nemám.

238
# 25.11.2020, 08:53

U nás naštěstí nemrholí, ale fouká pořád čerstvý vítr při teplotě -2,5°C s mlhou. Takže pocitovka při procházce na louce je asi tak -10 :D Trochu se námraza tvoří, ale nic extra velkého, čekal bych větší. Spíš je to taková našedlé od námrazy.:led:

Pokud by někoho zajímalo, jak to u nás zhruba vypadá, tak webkamera Nový Rychnov - Křemešník (cca 710m.n.m.) je nově tady: https://www.windy.com/cs/-Webkamery/%C4%8Cesko/Jih...

V lese se námraza moc netvoří, na otevřených plochách trochu více.

50
# 25.11.2020, 09:03

Prady
Tak si potom říkám k čemu ta inverze je... mělo by být přece v nížinách zima a na horách teplo a výsledek je, že vyšší polohy mají zimu a v nížinách je asi o +5°C tepleji...
Tady dole když nepřinese zimní počasí ani klasické proudění ani inverze, tak potom už nic...

238
# 25.11.2020, 09:08

aura33
Jistou výhodu bych v tom viděl. Postupně vymrzne půda, nebude tak vyhřátá. Což by se mohlo hodit až dorazí nějaký sníh a já věřím, že během týdne až deseti dnů se sníh objeví všude.:) Celkem se teď k tomu přikláním všechny modely.

50
# 25.11.2020, 09:16

Prady
Tady je teď +0,5°C a šedá deka, takže jen podzim, až se to rozruší, tak budou chladná rána, ale odpoledne půjde teplota nad 0 a případný sníh nemá moc šanci, tam u Vás máte zimní ráz počasí při inverzi i bez ní, tady to bude nakonec zase jen podzim a podzim...

2558
# 25.11.2020, 09:24

aura33
Pravda v nížinách se zimě co převažuje teď spíš sluší říkat pozdní podzim, minulou zimu byl ale v zimě podzim i ve středních polohách doufám že tuhle zimu to aspoň ve středních polohách bude připomínat "zimu":) no být váma tak už by sem se stěhoval do vyšších poloh, asi se musíte hold přestěhovat když chcete zimu oblíbené je Jablunkovsko tam jsou pěkný zimy i ve středních polohách:)

# 25.11.2020, 09:29

Fuj, venku zas trvale půl stupně nad nulou, to do háje nemůže být o stupeň chladněji nebo o pár tepleji? Tohle je snad nejhorší počasí, jaké tu může být, kdyby z toho alespoň něco padalo, ale ani to se neděje...

53
# 25.11.2020, 09:33

Frantis95
No zase pokud by vám padalo to co padá u nás tak nevím jestli byste nevzal ta slova zpátky:D Tady stále -1 a mírně mrholí, takže humus, není o co stát. Ve Velké Bíteši prý začalo sněžit, tak snad se ta sněhová mračna dostanou i k nám.

238
# 25.11.2020, 09:39

Tutugon
Tak Jablunkovsko je přes celou republiku. To spíš bych mu doporučil oblast Jizerské hory - Jablonec n. Nisou, Lučany n. Nisou, Smržovka, Tanvald, Maršovice, Pěnčín, Nová ves n. Nisou, Kokonín, Vrkoslavice, Janov n. Nisou, Josefův Důl....pokud pominu přímo Jablonec tak to jsou naprosto skvělý místa v horách, kde všude dokáže být běžně 40-100cm sněhu po většinu zim a zároveň je přímo v těch obcích kompletní občanská vybavenost, okresní případně krajské město 5-20 minut autem. Sice horší shánění bydlení - spíš baráky, ale třeba v takovým Jablonci se dá sehnat v klidu dostupný byt a taky tam bývaj dobrý zimy s půl metrem sněhu. Případně stačí popojet 5 minut směrem na Lučany a tam už může být sněhu pomalu 2x víc. Zároveň to je z Jablonce do Prahy 50-60 minut cesty autem :)

50
# 25.11.2020, 10:10

Tutugon
Když na tom zapracuji, tak příští rok před zimou... každopádně přispívat zde tímto stylem nechci, že si budu opakovaně stěžovat... doufal jsem, že se z těch předpovědí vyklube něco zimního i pro nížiny, ale nakonec se většinou ukáže, že nikoliv. Já pamatuji dříve inverze v nížinách úplně jiný, prostě mrzlo a mrzlo, loni leden, který měl být údajně hodně inverzní zde přinesl jen dva ledové dny a nakonec z tý inverze mají zimu někde v polohách 500-1000m.n.m.
Podle mě ten pojem inverze je matoucí, protože teplota s výškou klesá až k horám, což je vlastně běžný stav, takže by se to nemělo nazývat inverze...
Koukal jsem na webkamery ČHMÚ a i ve výšce 1000m.n.m. mají mlhu a pěkně mrazivo, to je inverze jak vyšitá...

Frantis95
Jojo taky si říkám...

53
# 25.11.2020, 10:29

6 hodin po tom co se začala tvořit ledovka, tak ČHMÚ vydalo výstrahu na ledovku, ale v současnosti, již nijak moc nemrholí. Hrozný tohle, kolik nehod se stalo ale vydají ji pozdě.

Sněžení zmizlo, jak jinak, bude ledovka. Vydrží tedy inverze.

5
# 25.11.2020, 11:10

Aura33
S tou inverzí to není tak docela pravda. Teplota s nadmořskou výškou při inverzi může klesat ale jen do určité nadmořské výšky, a ty rozdíly v teplotě určitě nejsou tak výrazné jak na hranici s inverzí dejme tomu cca 500-800 m.n.m. Záleží kde se ta hranice zrovna nachází. Ovšem od hranice s inverzi a výš teplota opět stoupá a může až k docela vysokým hodnotám na to že se jedná o polohy které se nacházejí 1000-1400 m.n.m a výš. Jako například dnes Šumava. Filipova huť 1103m.n.m již nyní 10,3! stupně. a Týnec 500m.n.m -2,5 stupně. Jestli se nejedná o inverzi tak už nevím :D

13
# 25.11.2020, 11:13

aura33
Berte to pozitivne, treba vas to nekam do tech hor vyzene drive..:)
Prikladam dve motivacni fotky.
Sumava dnes, je tu krasne!
Fotil jsem z Libinske sedlo, 855mnm..v teto vysce aktualne pouze +1stC.
Ten teply vduch je jen ve vyssich hladinach

Dnes paradni namraza
Vlevo Bobik (1263mnm), vpravo Boubin (1362mnm)
2558
# 25.11.2020, 11:17

Prady
U nás to není nic moc jel sem za Vyskytnou do cca 650 m n. m. a sice jsou tam stromy trochu ojíněné ale nic extra;-) to nejvýš položená obec Vysočiny si užívá námrazy tady fotka z webkamery:led:

Webkamera Studnice
50
# 25.11.2020, 11:49

Prady
walden
Díky no, já myslím, že jsou všechny hory nebo kopcovité krajiny hezké.

Doizer
To jo, ale inverze znamená přesný opak toho, co je obvyklé. Pokud dnes teplota klesá s výškou od nížin k horám, není to inverze, ale běžný stav. Inverze by tedy v tomto případě měla znamenat, že teplota s výškou stoupá od nížin až k horám. Proto je ten pojem nesmyslný a matoucí, ale ať si o tom každý myslí, co chce.

# 25.11.2020, 11:54

aura33
Tak ono k inverzi dochází jenom v určitém místě, pod inverzí se velmi často utvoří klasické uspořádání, tj pokles -0,6 °C na nárůstu 100 m, takhle to klesá až k vršku inverze a pak hup a je z -3 +10, inverze, kdy je v nížinách vyloženě nejchladněji, se poslední dobou moc často nevyskytují

7
# 25.11.2020, 12:07

Tak zde ráno téměř sedm pod nulou, teď již nad nulou a zataženo. U nás se cokoli namrzajícího - kromě jíní- vyskytuje málo. Buď to je pod nulou a jen nudně zataženo a nebo třeba i mrholí,ale to je zas nad nulou. Nějaký ten mrznoucí déšť se vyskytuje jednou za několik let. Většinou se to stihne před srážkami profouknout.

# 25.11.2020, 13:23

Letos mám s tou inverzí smůlu. Kdykoliv se dostanu na hory, je standardní počasí a na horách oblačno a zima. A když musím zůstat dole, na horách je :slunce:
Jak psal Walden, inverze mě donutí si nad 700 m n.m. sehnat alespoň malou chaloupku. Škoda jen, že kvůli Koroně jsou ceny podobných nemovitostí nesmyslné...

# 25.11.2020, 13:24

V Ostravě to dneska vychytali, tahle hranice oblačnosti je tam už několik hodin :)


Mošnov 25.11., Webkamery ČHMÚ
268
# 25.11.2020, 13:52

Kdo má rád romantiku, tak ať přijede, námraza je hezká, ale nesmíte při tom jako já plevelit záhon na zahradě, ledový V vítr chvílemi listy jabloní pěkně rozezněl jako zvonkohru, mlha jako mlíko drží teplotu slabě pod 0, fakt bych raději v listopadu sluníčko, sníh může bejt až bude česnek v zemi a budu mít za 14 dní porejpáno, stále trvale mrholí.

14:20 JV okraj MB při -1

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.