Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Jak často lze pozorovat ze Šumavy Alpy? Vynikající dohlednost se vykytuje hlavně v zimě

# 11.11.2020, 08:56

Alpy ze Šumavy jsou nejčastěji pozorovatelné v období od listopadu do února. V těchto měsících máte zhruba 20 % pravděpodobnost, že v daný den zahlédnete z vrcholů Šumavy Alpy. Pozorovatelné jsou přibližně v 7 dnech v měsíci. Naopak v letních měsících je šance na pozorování Alp malá.... Více >>

273
# 16.11.2020, 22:54

In-Pocasi

Jak vlastne technicky bylo mozne zanalyzovat data z webkamery za 7 let ? Pokud jde o html-txt data zapr. z Ogimetu, nebo ze sondazi, tak tam se to da zanalyzovat relativne dobre pomoci bash skriptu, ktery nacte data automaticky. Napodobne treba Klementinska rada. Ale data z webkamery, tam si nedkazu moc predstavit, ze bych udelal skript, ktery by zanalyzoval, kdy je co videt v dali (mozna tak nejaka barva v danem miste jeste ano). Takze cele zaznamy z kamery za 7 let nekdo musel prohlizet rucne ?

Zavisi to i dost na absolutni vlhkosti vzduchu (obsah vodni pary), na tom to bude zaviset mozna i vic, nez na relativni vlhkosti. Rosny bod je skoro jen jinak vyjadrena absolutni vlhkost vzduchu. V zime ci na podzim, kdy je tlakova vyse, tak je v nizinach inverze a nizka oblacnost. nad inverzi je ale suchy vzduch s extreme nizkym rosnym bodem, rosny bod muze klesat az pod -30 °C, nebo dokonce k -40 °C v extremnich pripadech, staci ale rosny bod pod -15 °C. Inverze navic udrzuje prachove castice dole v nizsich polohach, kde vetsina prachovych castic ma puvod. A navic je v zime casteji mokro, neni uplne tak casto sucho a neprasi se, tak jako v lete. Prave proto pri techto situacich (vyse, teplo, inverze) je na horach dohlednost i prez 200 km, v lete se toho da docilit tezko. Sam mam zkusenost ze Svycarska, kde z oblasti ve vysce okolo 1500 m nad morem byl dobre videt Mont Blanc asi 200 km daleko. Pruzracnost vzduchu muze byt i 300-400 km, ale na tuto vzdalenost vetsinou neni samozrejme mozne nic pozorovat kvuli zakrivevi Zeme.

Na severu Skandinavie je casto dohlednost nad 100 km. Vzhledem k tomu, ze tam casto prsi, tak tam je prachovych castic mnohem min, a pri nizkych teplotach je nizka i absolutni vlhkost vzduchu, i kdyz relativni vlhkost vzduchu je vyssi.

V Indii je vysoka relativni i absolutni vlhkost vzduchu a navic velke mnozstvi prachovych castic, viditelnost je casto jen treba 1-2 km.

# 17.11.2020, 10:18

TommyAst
Je to zpracované ručně (projitím snímků pro každý den).

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.