Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Vydatné deště 12. až 15. října

74
# 17.10.2020, 21:15

Tak od soboty nám tu napršelo 93mm a celkově v Říjnu máme 136mm a to máme teprve půlku měsíce. Letos jsme už celkem na 765mm. Takže pohoda.

spurdo
Nepochopí to. Kdyby se stál zázrak a napršelo u něj 700mm a jinde v ČR by spadlo plošněji 900mm tak by stejně mrčel. Ale tam i Čechy můžou plavat a u něj pořádně nezaprší v této oblasti to prostě nepadá.

271
# 17.10.2020, 21:36

walden
Přesně tak, to už dnes vědí i na povodí, jen bychom potřebovali zameandrovat všechny toky, kde to jen jde, ne s velkou slávou pár km jako tuhle na Dyji.

Jinak dnes rozhodně deštivo nebylo, párkrát zamrholilo a při +7 vysloveně podzim, aspoň ten vítr ustal, pod celery bylo celkem sucho, tak jsem musel zalejvat. Těším se na to slibované oteplení, běda jestli bude v Čechách teplo a tady studená inverze.

74
# 17.10.2020, 22:10

Samik
Nám tady od neděle 105 mm(říjen 135 mm),dnes :prsi: 2,5 i když tady vůbec pršet nemělo:( už toho deště alespoň tady fakt stačilo kdyby do vánoc nekáplo tak bych se vůbec nezlobil od ledna 635 mm.

293
# 18.10.2020, 00:33

palma
Mě překvapuje, že Kladno má oproti nám o téměř 50 mm srážek méně než my. Alespoň podle tamní stanice, co tu na webu je. Přitom je to deštivější oblast. I nyní ve středu tam spadl dvojnásobek srážek.

12
# 18.10.2020, 00:54

jack
Od ledna 635mm? My máme daleko víc... Nevím kolik, ale 100mm tu teď nacmrndalo za jediný den... A není to nic, z čeho by měl být člověk nadšený. Přál bych to F4 a podobným, zajímalo by mě, jak by mluvili...

76
# 18.10.2020, 01:07

Rezna85
Nestalo by se vůbec nic, jsme tu na pískách, jen by to zasycelo, s nadsázkou;-)

384
# 18.10.2020, 08:13

Milan
Já tu mám víc srážek jedině v zimě, kdy tu "průmyslově" sněží díky místní teplárně, jinak se to před Kladnem často nevysvětlitelně zastaví, rozdělí, trhá..jak by řekl F4, nějakej co nám to nepřeje to dělá..:D

2261
# 18.10.2020, 09:03

palma
:D

Říjen je u nás zatím hodně super na :prsi: necelých 50mm

F4
Avatar
109
# 18.10.2020, 09:30

Rezna85
A co jako čekáte, že Vám na to řeknu? Snad jen to, že klidně, ať to tu spadne, 100, 150 nebo i 200 mm za 3 dny. Nestane se vůbec nic. Máme tu největší sucho z celé republiky a voda se ztratí jak nic. A co už by se nevsáklo, tak by pěkně odteklo do silně podnormálních stavů řek, které by se po x měsících dostaly do normálu.

palma
Jak nevysvětlitelně? Všechno přeci jde vysvětlit. A že jsem si tedy nevšiml, že by se před Vámi něco zastavovalo a trhalo. Např. za tuto slavnou TN jste nachytali skoro nejvyšší úhrny z celých Čech (mimo hory samozřejmě).

13
# 18.10.2020, 09:49

Vcera 5mm, celkem rijen 54 mm zatim, dalsi letosni srazkove nadnormalni mesic.(normal je 42mm), a to jsme jen za pulkou mesice..
Krom zari, ktere tu bylo vyrazne podnormalni (33mm, 62% normalu) je to od kvetna v rade dalsi srazkove normalni nebo nadnormalni mesic.. Nejvyrazneji zabodoval srpen, ktery s na toto obdobi neuveritelnymi 153mm dal 196% normalu..
I pres srazkove slabe mesice leden, brezen, duben jsme nyni od pocatku roku uz na cifře 687 mm srazek, cimz uz ted mame o 31 mm prekonany dlouhodoby rocni srazkovy normal, ktery je tu 656mm..
Meli jsme tu letos velke stesti na mirne, nekolikadenni, uzitecne srazky, ktere sly do zeme a v podstate minimum privalaku..
Sumasumarum tedy velka spokojenost..
Kez by to tak pokracovalo i v pristich letech..

384
# 18.10.2020, 12:30

F4
Kolik máte za tenhle rok mm?

F4
Avatar
109
# 18.10.2020, 12:34

palma
Viz půlka strany 22 této diskuze.

384
# 18.10.2020, 13:08

F4
Takže tehdy nějakých 454.. když to zaokrouhlím a my máme 463 když to zaokrouhlím.. rozdíl je propastných 9mm.. a stěžuju si?:cool:

F4
Avatar
109
# 18.10.2020, 14:22

palma
To je Vaše věc, jestli si stěžujete nebo ne. Každopádně mně se nejvíce líbilo rozložení a způsob přechodu srážek v únoru. Pěkně svižné proudění s žádnými vlnami od JZ z Alp na Moravu a srážky byly rozloženy tak, jak mají být, tzn., na horách samozřejmě více ale srážky v nížinách byly rozloženy celkem rovnoměrně s žádnými extrémy. To bylo také naposledy, kdy nebyl zvýhodněn některý z letošních tradičních pásů srážek.

384
# 18.10.2020, 15:07

F4
Pokud v počasí mluvíte o zvýhodnění, pak tedy nevím o čem mluvíte.:(

50
# 19.10.2020, 10:20

Tady spadlo za celé období rovných 30mm, čekal jsem trochu více, ale jsem spokojený. Od konce září spadlo už lehce přes 100mm.
Sníh na horách pěkný.
Houby v blízkém okolí pořád moc nerostou, nějak to nepobírám, asi je moc chladno. Po důkladném hledání jen klouzci modřínové a bedly vysoké+ čirůvky fialový a strmělky mlženky, ale úplně chybí hřib hnědý a žlutomasý, kozáci a křemenáči.
Jinak 50-ti letá voda ve Strážnici na Moravě to už je něco.
Co se týče nerovnoměrnosti srážek časově určitě, prostorově bych ani neřekl, každý rok je jiný a těžko hledat trendy. Bouřek bych ani neřekl že přibývá, podle mě musí být teplé jaro i léto a hodně srážek, aby bylo hodně bouřek. Poslední roky bylo buď málo srážek nebo chladný květen. Jako typický bouřkový rok klimatu budoucnosti si představuji jako v roce 2014, to bylo hodně bouřek od dubna až do září.

50
# 20.10.2020, 08:24

Petr75
K tomu Vašemu dotazu. Celá Česká část Karpat při hranici se Slovenskem se nachází na návětrné straně při Z/SZ větru od Moravských úvalů, Moravské brány a Ostravské pánve.
První výraznější údolí v závětří je na Slovenské straně podél řeky Váh, která teče směrem na JZ a kopíruje hranici ČR/SK.

Ještě pro zajímavost, mám takovou mapku (v knize) průměrných srážek a třeba i docela nízké Chřiby, které nemají ani 600m.n.m. mají průměrný roční úhrn přes 700mm.
V západních částech pohoří je vždy hodně srážek, Vnější Západní Karpaty jsou od České Vysočiny oddělené právě těmi bránami a úvaly.

384
# 20.10.2020, 10:49

F4
Víte co, vy mi připadáte stejně s prominutím, ujetej, jako někdo, kdo bude bydlet někde v Obřím dole v Krkonoších, a bude si stěžovat, že má málo letních dnů, že je to nespravedlivý, protože ostatní je mají.. Vaše stížnosti na nespravedlivé rozdělení srážek se prostě budou jevit vrcholně směšnými, nota bene, když to napíšete sedmkrát do týdne, 365 dní v roce, tímto, z mé strany ukončuji své veškeré reakce na vaši obsedantní mantru ohledně sucha.:cool:

17
# 20.10.2020, 11:36

Co tak z KnO a okoli udelat vojesnky ujezd? Kdyz se tam neda zit, tak jako cviciste by to bylo idelani ne? :)

F4
Avatar
109
# 20.10.2020, 12:23

palma
Jestli to nebude tím, že 7x do týdne je to validní. Uděláte mi ale nesmírnou radost. Zrovna tak se nemá cenu o tom bavit s někým, kdo nikdy nechápal/nechápe/nepochopí rozdíl mezi srážkovým stínem a nevhodnou monotónní distibucí srážek.

Frnda
To je nápad. Problémem je, že v okolí už jeden újezd (Doupov) je. Že by náhoda? :)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.