Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Blíží se další tropy, rychle je ovšem ukončí i velmi silné bouřky

80
# 20.08.2020, 19:16

Většina modelů nemá pro Čechy nic zajímavého, max vznikne něco lokálně, ale že by přešel nějaký vydatný systém se zdá už vyloučeno.

Za týden je tam značné ochlazení, jestli vyjde - zatímco zítra bude v 1500 mnm i 21 stupňů, na pátek za týden jsou tam teď 4 stupně.

# 20.08.2020, 19:19

Ondra83
Ten výhled sleduji a těším se :D

F4
Avatar
109
# 20.08.2020, 19:29

hellercz
No a já. Ale déšť to bohužel stejně nepřinese. Každopádně se bude moci existovat a pořádně se vyvětrá. Pokud to tedy nezmění do vedra, což už tu taky bylo.

18
# 20.08.2020, 19:46

Predators2
Na západě Čech bude v sobotu ráno střih větru kolem 20m/s a vysoká helicita, k tomu ještě podpora fronty a vlhkost také bude. V Německu by se v noci něco vytvořit mohlo a GFS tam ráno nějaké srážky má, ICON tam má i bouřky, které by se tu mohly ráno tvořit. Jen bude malé CAPE, ale nevadí. Stejně kolikrát jsou dobré podmínky a není nic, naopak někdy není CAPE skoro žádné a ostatní podmínky také nic moc a bouřky se tvoří. Někdy se na frontě tvoří bouřky i ráno a v noci, někdy umí fronta i k večeru projít na sucho. Takže nějaká šance tu stále je a musíme se nechat překvapit. :)

# 20.08.2020, 20:10

Jéje na netu z toho zase dělají humbuk, prý se žene velké nebezpečí a krutá bouře ellen:D, neříkám silné bouřky asi určitě budou, ale ne žádný hurikán jak z toho dělají

17
# 20.08.2020, 21:41

Tak kdyz uz, tak vam preju Elenky primo nad barackem :) Treba vas pak ty bourkove vrtochy prejdou :D

292
# 20.08.2020, 22:25

Co se týče soboty, tak je to velmi nejistá situace, modely se rozcházejí v čase přechodu fronty a s úhrny srážek na frontě. Velikou starost mi hlavně dělá to, že tu nebudou bouřky, kterých tu letos moc nebylo, GFS tu dává malé hodnoty CAPE a brzký přechod fronty (kolem poledne). Aladin sice dává přechod fronty ve 3 hod. odpoledne ale také bez bouřek. Jedinou naději mi dává WetterOnline, ten dává největší riziko bouřek v pásu od Šumavy přes střední Čechy po Krkonoše. Jsem velmi zvědavý, jako to celé dopadne, vše se ještě může změnit, je to velmi nejistá situace.

Pravděpodobnost bouřek na sobotní odpoledne, zdroj WetterOnline
# 21.08.2020, 00:49

No já doufám, že ke mně příjde už kvalitní letní bouřka, protože letos bída a to jak bouřkově, tak i srážkově a to jsem ze střední Moravy. :!!:

F4
Avatar
109
# 21.08.2020, 07:16

Já v tom střihu, helicitě atd. nic nečekám, jak píše Storms, to už tu bylo snad stokrát a skutek utek. Fronta půjde přes Čechy (hlavně Z a SZ) už dopoledne a to hovoří za vše. Nejvíce srážek a bouřek bude v jednom z tradičních letošních míst/pásů. Navzdory tomu, že Aladin, GFS, ICON i další modely nám dávají cca 6-7 mm. Naopak by se mi líbil aktuální GFS, který na příští pátek večer a sobotu ráno dává přechod přímo ukázkové TN od jihu, která by skutečně zalila celou republiku plošným a v celku vydatným deštěm bez srážkových stínů, přeskočení, zeslabení, uhnutí atd. Obávám se však, že to bude jen úlet a ve finále se to stočí do vedra.

1262
# 21.08.2020, 07:55

Je to ještě velmi nejisté.Aladin téměř vůbec nepočítá s bouřkami v Čechách a vidí frontu už večer na Moravě.Za to Wetteroline má tu fontu posunutou více k západu.Je jisté že to hlavní bude vítr.

Wetteronline
16
# 21.08.2020, 09:36

Tak já osobně mám letošních bouřek/nebouřek už dost. Absence MCS naprosto skandální. Těším se na podzimní plískanice a trochu SPRAVEDLIVĚJŠÍ počasí.

# 21.08.2020, 10:02

F4
no už to tak po ranním výstupu zase vypadá .. ale je to týden, tak uvidíme, jak se s tím bude pracovat ... včera to bylo optimističtější :D

80
# 21.08.2020, 10:04

hellercz
Jo, TN týden dopředu netřeba sledovat, ty nemusí vyjít ani den dopředu dle plánu :D

47
# 21.08.2020, 10:20

tak cosmo dává slušnou zálivku na severozápad. Jihozápad to asi přeskočí podle cosma.

# 21.08.2020, 10:40

casipo
No zrovna Plzeň byla zalita v srpnu dost solidně...co mají říkat u Domažlic a Tachova...Tam je to v rámci regionu bezkonkurenčně nejhorší, stavy ovodí Radbuzy to dokazují :(
A když už jsem u těch řek, pevně doufám, že na Žďársku nic moc nespadne. Protože tam stačí jen malá bouřka k 2. SPA na Svratce. Ta je letos neskutečně nacucaná, žádná z přehrad už to nedává a pouští dál...

16
# 21.08.2020, 10:48

Řeky jsou na tom opravdu dost bídně, z té suché 5 letky se jen tak nevyhrabeme...

# 21.08.2020, 11:01

Cosmo má zatím pěkné srážky pro SZ, ale zároven i celkem vysoké nárazy větru až 90km/h u Rakovníka, tak uvidíme, vypadá to že už od rána budou podmínky pro vznik supercel v Německu, později má být nad Českem vysoká helicita a vysoký střih větru

73
# 21.08.2020, 11:47

Doporučuji si přečíst dnešní předpověď estofexu. Pokud to zítra bude fiasko a propadák (jak to nazýváte), tak tam máte nejspíš napsanou příčinu.

80
# 21.08.2020, 11:49

spurdo
Nemůže to být fiasko, pokud nic neočekáváte :D :cool:

1262
# 21.08.2020, 11:52

Tak to by byl pěkný bouřkový systém a ještě takhle po ránu.

Cosmo

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.