Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Teploty kolem 30 °C vydrží dlouho, před námi je první letošní vlna veder

# 08.08.2020, 22:46

F4
Proste bude 10dni kolem +30. Co nadelas? :) Ani bych se nedivil, kdyby se to teple pocasi zabetonovalo na nekolik mesicu. Takze klidne muzeme cekat +25 i v zari. Obcas nějaká zbloudila bouřka. Sucho bude, nema cenu o tom furt psat. ;)

# 08.08.2020, 23:27

Je to otrava, s přibývajícím věkem mi to vadí rok od roku více tyto vlny tepla... :D
Nejhorší je, že pokoukávám na výhled a nevidím nikde ochlazení :D

# 09.08.2020, 00:51

Tak včera 2. tropický den za sebou a dneska si jdeme pro 3. Teplota se včera dostala na 30,8 C ale narozdíl od pátku foukal v odpoledních hodinách vítr, který snížil lehce pocitovou teplotu a hlavně vysoušel vzduch, takže Aladin s jeho předpovědí na 50% vlhkost vůbec nevyšel. Naopak se vlhkost držela kolem 35 %. Trochu už se začíná projevovat vlna veder v bytě. Teplota se přes den dostala nad 28 C a i nyní mám 25,7 a 54 % vlhkosti. Rosný bod je 15.7 C, což už není daleko od hranice dusna a to je téměř 1 v noci a okno otevřené dokořán. Ochlazení v polovině týdne se scvrklo na pouhý 1 den a to na 12.8 a to pouze v severovýchodní polovině území. I tak budou teploty stále okolo 28-29 C. Další ochlazení tam modely stále kreslí okolo toho 16-17.8 s tím, že by se mohlo ochladit až pod 25 C. Velkou výhodou této vlny veder je, že nepřináší třeba teploty nad 35 C, protože poté i noci by byly nesnesitelné. Nyní už je venku 21,1 C, což v roce 2015 v tento čas bylo kolem 24-26 C a to byla na srpen neskutečná pálava.

# 09.08.2020, 08:36

Tenhle výhled by mohl vyjít to by bylo super. Poslední dobou ubec neumí předpovědět teplotu 😀, v tomhle výhledu , včera u nás predpovidali 18-28 stupňů a realita 12-32.

271
# 09.08.2020, 08:49

hellercz
Tak na vedra si vemte dovču a bude to jako za mlada, samá koupačka, kolo, žádnej kancl nebo auto, přespání venku pod vnitřní stanovou vložkou proti hmyzu, mě už se to s děckama nezadaří.

384
# 09.08.2020, 08:52

Já zase doufám, že trošku vyjde příští víkend, ukazuje to tam docela hezké srážky, vím ovšem, že je to skoro za týden..:cool:

80
# 09.08.2020, 09:55

igor127
Teploty jsou v pohodě, noci byly teď na hraně, ale když se o 2-3 stupně ochladí, bude to zase ok. Horší je pro mě (jižně orientovaný byt) fakt, že je slunce na obzoru už znatelně nížeji a svítí mi do oken už tak do 3 odpoledne :D

142
# 09.08.2020, 10:01

Ondra83
Znám to, bydlím v 6. patře paneláku - nám svítí do oken od rána do cca. 14.00, pak z opačné strany :D ale není to tak strašné, teploty okolo 30-33, v noci okolo 20 to se ještě dá, oproti minulým létům, kdy u Vás bylo ještě ve 2 ráno 30, ale v praze na sídlišti bych nebydlel - ale ono to je znát i u nás tady na jihu, večer je od luk cítit chlad trochu, ale člověk dojde v tomhle v noci do centra a tam to znát není...

ota
Avatar
2125
# 09.08.2020, 10:30

F4
Vy jste vážně velký optimista a velmi příjemný člověk.:D
Jinak souhlasím s ostatními, že tohle je v pohodě. U nás bylo včera i v pátek 31°C, v noci 14 a dnes teda 15°C. Žádná hrozná vlna veder to není, v noci se spí v pohodě a přes den to jde i na kolo a člověk nepadne vedrem. Zároveň se dá skvěle koupat, je léto, tak si to chce užít.

73
# 09.08.2020, 10:52

SZ Čech už má oranžovou výstrahu před vedrem. Nad 34°C.

74
# 09.08.2020, 12:18

F4
No vaše oblast ale co je vaše oblast u vás a nebo třeba 50 km daleko? Vy jste spíše už západní Čechy nebo pomezí západních a severozápadních Čech. Nemůžete nadávat že jste nejteplejší oblast když ty vysoké teploty jsou třeba 20 km od vás to je jako bych já nadával že třeba v Opavě je horko ikdyz tam nejsem.
Pochopte že počasí nikdy nebylo, není a nebude spravedlivé a tím že budete nadávat se to počasí nezmění. Pokud vám nevyhovuje počasí jaké u vás panuje tak máte jen dvě možnosti. Buď si zvyknout a nebo jak to dělali lidé od pradávna přestěhovat se. Já taky zrovna hledám dům a zvažují zda zůstat a nebo se přesunout o trochu západněji do kopců za bourkama zimou a dešti.
Tím že tady jen nadávate akorát štvete ostatní. ;-) chce to klid a ruce v teple. :D

12
# 09.08.2020, 12:29

Takto vypadají ty tropy dnes u nás. Je pod mrakem a příjemně.

271
# 09.08.2020, 12:39

V chalupě dnes necelých 20, musím pořádně větrat, aby se to trochu zvedlo, venku v poledne při neustálém větru u rybníka 28, naprostá pecka, na náměstí 30, ale tady na kopci taky pofukuje, klidně ať je takhle celý srpen s pár bouřkama a bude to super, SZ to nezávidím, 34 je moc, ale vždyť koukaj na Krušné hory, to je luxus, já koukám jen na holá pole, zničené lesy a Dukovanský věže to se přece nedá vůbec srovnat a ještě tam maj Ohři nebo Labe - parádní cyklostezky, tady končej akorát v poli.

5
# 09.08.2020, 14:08

igor127
Po celonočním větrání bylo v jižní půlce bytu 26 stupňů, v severní 24. Venku to spadlo na 20, níž ne. V tom se spát nedá a nic na tom nemění to, že jsme skoro poslední panelák a tak 200 m od nás začíná les. Tady (Praha, sídliště Jižní Město) jsou už tyto teploty k těžkému přežívání, dovolenou si spousta lidí nemůže brát ze dne na den a k vodě taky třeba ze zdravotních důvodů nemohou, např. senioři. A k tomu úděsné sucho a všude plno prachu a pylu, za červenec spadlo 23 mm srážek, zeleň už dávno nemá z čeho brát.

384
# 09.08.2020, 14:22

Hmm, tak jsem kouknul na další výstup a bum ho, už jsou pro změnu teploty zase o kus výše..:!!: , jo jak to takhle falíruje bývá z toho častěji ta teplá varianta., srážky to odmázlo a od příštího víkendu, jak jinak, pořád je tam jen slunce, no jak jeden řekl, situace se vyvíjí..:D

142
# 09.08.2020, 14:25

Hody
A tím vlastně chcete říct co, však jsem psal, že v Praze to musí být strašné, tak jako v Brně...Prostě panelák se nevyvětrá nikde, ani u nás...taky bylo v noci 20, ale panelák je horký...U nás když napršelo nedávno, z toho nyní bylo vlhko a dusno v noci, takže taky žádné terno...Pořád si ale myslím, že to není tak hrozné, jako když posledních x let bylo v Praze v létě běžně ještě ve 2 ráno kolem 30, protože to vyvětrat nešlo vůbec....

palma
Už pár dní pozoruji, že ráno tam jsou vždy srážky a ochlazení a odpolední výstup to smaže...Tak uvidíme, ale tak, mohlo by být i hůře

384
# 09.08.2020, 14:28

igor127
No, zajímavě se jeví zateplení paneláků, to provedli u naší babči, teda, není to panelák, ale cihlový osmipodladní dům na sídlišti, vzhledově panelák, a oproti dřívějšku tam má o tři stupně míň (v létě), což už je znát..má samozřejmě ještě kliku, že ložnici a lodžii má na sever..

142
# 09.08.2020, 15:38

palma
Aha zajímavé, my zateplení nemáme, ale ti co jo křičí stejně na vedro...zlatý domek na vesnici v tomhle období...

495
# 09.08.2020, 20:14

Ano, potvrzuji od kolegů, že zateplení nemusí znamenat výhru a příjemný chládek v těchto vedrech. Zateplený dům se zahřeje o pár dní později, ale to teplo stejně naakumuluje. Kamarádi mají pak stejné teploty jako já v RD bez zateplení. Mám 1.patro pod střechou (ještě k tomu šindel) a letní horko dokáže být úmorné. Co může být horšího než se nevyspat? Od loňska ale razím tuto metodu - celá okna otevírám v čase 20:00 - 08:00. Následně ráno okna zavírám, stahuji žaluzie, žádná větračka či podobně. Je pravda, že v pokoji pak není příjemně (vzduch stojí, člověk tak může donést nákup a jít pryč), ale zatím se teplota k večeru dostane na max. +24C. Pak během noci klesá - poslední dny ale už o hodně pomaleji, nad ránem jsem tak rád za +21C. Bohužel stavby už drží toto teplo a ochlazení není tak rychlé, jednoduché.

Mít v noci na spaní +26C a výše, tak to si vůbec nedokážu představit, že se vyspím. Možná tak na podlaze a po ledové koupeli ... (resp. zažil jsem takové noci a modlil jsem se, ať už přijde ochlazení).

Závěrem - vypadá to, že vlna veder (minimálně tepla) bude pokračovat delší dobu ...

17
# 09.08.2020, 20:26

andy206
26+ a pres 50% vlhkosti je tedu me bezna situace... spat se v tom neda

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.