Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí V bouřkách kolem Rýmařova spadlo i přes 70 mm srážek, přinesly bleskové povodně

# 08.06.2020, 09:25

Včera se na východě našeho území vyskytovaly četné bouřky. Přinášely především přívalové srážky. Zatopené ulice byly hlášeny odpoledne například na Třebíčsku. Nejvydatnější srážky ovšem přišly až před půlnocí do oblasti jižně od Rýmařova.... Více >>

385
# 08.06.2020, 12:36

No, koukal jsem na idnesu na fotky, prometená vesnice vodou, na potoce vyfoceno asi deset vjezdů ze silnice do domů přes koryto potoka, pod každým vjezdem trubka 750mm jako vodoteč, před každou hromada větví a sajrajtu, co to ucpal, jak píše Yurri, to je jako pozvánka vodě do baráku.. kdyby tam byly klasický mostky, třeba z panelu, tak je situace o kus lepší, neříkám, že by se nic nestalo, ale nebyl by tam takovej rybník.. ale, po bitvě každej generál, já vím..:!!: Plus teda je tam vidět fůra zeminy, asi ornice...

272
# 08.06.2020, 13:15

palma
Přesně tak, za tupost a nulovou prevenci se platí, bejt rodinou pozůstalé, tak podám žalobu na zabití z nedbalosti a šel bych po úřadech, co udělaly za opatření, aby povodeň nevznikla, vědí majitelé o špatném hospodaření nájemců na jejich půdě nad vesnicí? Jo neví, tak šup pozvat k trestnímu řízení, já bych je donutil se sakra zajímat, když to nejde po dobrém, tak takhle, dnes v době narůstající extremicity srážek nejste (státní správa a samospráva) připraveni? To si děláte srandu, až takhle bych to hrotil nebo chcete obětovat nějakého dalšího chudáka u řeky nebo v autě? Věřte mi, že když napneme všechny síly a prostředky na úpravu krajiny v celé ČR, zachráníme nejen vodu a vodní cyklus pro budoucí generace, ale i mnohé lidské životy a to stojí za to nebo ne?

# 08.06.2020, 13:38

Vždy záleží na konkrétní situaci, ale obecně úhrn přes 70 mm za pár hodin skoro vždy vede k povodni. Samozřejmě, že rozsah se dá zmírnit správnou péčí o krajinu. Pro zajímavosti při katastrofických bleskových povodních v roce 2009 - třetí nejhorší katastrofa v ČR - https://cs.wikipedia.org/wiki/Povode%C5%88_v_%C4%8... - ty úhrny byly přes 100 mm: https://www.in-pocasi.cz/clanky/bourky/bleskove-po... (povodí byla ale ještě více nasycena vodou než v těchto dnech).

272
# 08.06.2020, 19:15

In-počasí
No a o to zmírnění právě jde, ta replikace modelu Zdoňov na celé území ČR předpokládá úpravy každého nevhodného svahu nad každou ulicí, včetně zasakovacích a vegetačních pásů, ale ono se to jaksi samo neudělá, moji předci mi na zahradě zanechali 150 cm vysoké kamenné zídky, a to je téměř úplná rovina, kdyby hospodařili ve svahu, tak by určitě uměli pracovat i s přepady a přelivy, na to stačí obyčejný cit pro krajinu, co když těch o 10 % více zasakovacích a retenčních ploch rozhoduje o 50 % škod dole ve vesnici hm? Uničovsko prej škody za 500 mil. Kč, to jako budeme čekat na další a vše jen sledovat a pak jen sčítat škody? To je prohra nemyslíte? Nechápu jak to můžou všichni nečinně sledovat.

15
# 09.06.2020, 10:03

Pánové, Yurri a palma, doporučuji Vám tam teď zajet osobně a těm místním to pořádně vysvětlit...

Když někde a v takovém reliéfu, schrstne to, co tam schrstlo, a jak to schrstlo, tak z toho bude to co bylo.

Byli jste třeba v Oskavě? Lesy, louky, co víc si přát. No a přesto povoděň...

385
# 09.06.2020, 11:40

Ursus
Nikde neříkám, že by tam ta povodeň nebyla, ale... kdyby si tam neudělali ten zmenšený odtokový prostor pod nájezdy do baráků, nemuselo se to ucpat, voda by byla níže, a byla by taky rychleji pryč, tedy, menší škody, bylo tam i vidět na záběrech z něčího telefonu, jak mu valí voda po schodech u baráku, měl tam udělané hezké koryto, skalka z jedné strany, z druhé strany.. pěknej sběrač na vodu, ten tam musí mít potok, i když jen víc zaprší..Mám kurzy zahradní architektury, učili nás spádování, reliefování, terasování, drenáže kamením, pískem..zídky..apod..a to byly jen půlroční kurzy..Dá se toho udělat hodně a věřte, že byť to nezabrání všemu, dost to pomůže, když se pravidla dodrží.:)

74
# 09.06.2020, 12:01

Yurri
palma
Když spadne tolik vody tak jsou povodně vždy. Tuto oblast dobře znám v Dlouhé Loučce mám rodinu a jezdím tam často. Hned nad Loučkou začínají husté lesy žádné holiny a jsou smíšené žádný jednotvárný smrk. A stejně jsou vytopení. A nad Šumvaldem pole jsou ale je to Hana pole rovné. Každý povrch zvládne určité množství vody . Ale přes 100mm za pár hodin nezvládne žádný povrch, mokřady nic. 😉

15
# 09.06.2020, 14:21

palma
Když údolím teče metr vody v celé jeho ploše, jak pomůže náhrada trubky 750 mm propustkem nebo mostem, když obojí je metr pod vodou?
1 cm dolů? 11 cm dolů?

Když už by to pomohlo, tak co na to zastánci zadržování vody v krajině?
Já pošlu vodu velkorysým korytem níž, plavte si v další dědině?
Za čtrnáct dní budu žehrat na sucho, protože všecko odteklo?

Stejně jako sucho, tak tyhle povodně nemají řešení. Když je vody málo nebo moc je to špatně a nedá se s tím moc dělat, jen se přizpůsobit v rámci možností a prostě přečkat.

Abychom si rozuměli, nejsem proti opatřením, ale jde mi o to, uvědomění si, že všechna řešení fungují jen do určité míry, a když je překročena je skoro jedno, co děláte nebo neděláte.

Doma mám taky mikroreliéf takový, aby mi neteklo k baráku, a naopak, dešťovku chytám a používám na úspornou závlahu, ale kdyby mi okolo baráku tekl metr vody, tak je to skalka neskalka jedno. Stejně tak, když měsíc neprší, tak mi dešťovka dojde, su v čudu a zase s tím nic nenadělám.

Proto mi ty vaše (palma Yurri) v podstatě dobře míněné rady, přišly trošku hraběcí a po bitvě každý generálem a trošku mě nadzvedly :-)

385
# 09.06.2020, 15:14

Ursus
Metr vody se musel někde cestou nasbírat... Máme kolik let chalupu ve Stránce u Mšena, dole u rybníka ( lze to třeba najít na google maps) tak před patnácti lety při bouřkách jsme pravidelně měli plný sklepy vody, zahrada taktéž pod vodou, úzký kanál za domem prostě vodu nepobíral, rybník pravidelně přetékal, je to v ůdolí, z prava skály, z leva skály, z jedné strany s směrem od Mšena dolu hlavní silnice, u rybníka rygol a z druhé strany zase stoupání, takže to tam teče ze shora z obou stran jak řeka, no a... strouha se prohloubila na 2m a šířku okolo 4m, nad rybníkem se udělaly u velké louky zábrany, takže velká voda se rozleje po loukách a může utvořit jezero cca 400m široké a okolo 800m dlouhé, hloubka do 3m v nejnižším místě, pravda, pak to týden odtéká..:D, no a dole se udělaly ještě dva odvodňovací kanály a betonová ochranná zídka, která přesměruje vodu z jedné strany od silnice směrem do údolíčka k další louce co je po toku potoka ta je taky tak okolo 500m dlouhá a asi 200m široká.. No a od té doby jsme měli jen jednou vodu na zahradě, protože odtok z rybníka se ucpal plachtou, co měl někdo na hromadě se dřevem, a buřiny tam byly ukázkové.. takže leccos lze udělat, sice to byly peníze z EU, ale v tomhle případě to udělali fakt dobře, navíc se už nevalí tolik vody do další obce dole po toku potoka, vím, že ne všude to jde takhle nějak udělat, ale zalamentovat, že prostě s tím nejde dělat vůbec nic a čekat... ?
Jinak aktuálně jsme měli mít do +15 a máme +20,5.. nevyšlo..:D

142
# 09.06.2020, 16:09

palma
Po dlouhé době slyším, že se někde udělalo něco takhle smysluplného, ještě za peníze z EÚ.

15
# 09.06.2020, 17:43

palma
Tak přesně tomuto fandím a buďte rádi, že na Vás došlo.

Ovšem KPÚ je něco jiného než vyměnit trubky :-)

385
# 09.06.2020, 19:23

Ursus
Jasně...:)

74
# 09.06.2020, 20:14

palma
Další problém je že ikdyž se chtějí dělat takové opatření tak stačí aby se 1 majitel pozemku postavil proti a je problém. Třeba v té Loučce se před pár lety dělali protipovodňová opatření (upravovaly se hráze dělaly se záplavová území atd.) No ale někteří obyvatelé byly proti že tam nikdy povodně nebyly že je to zbytečné. Nechtěly dovolit úpravu hrází na svých zahradách. Nevím jak to nakonec dopadlo. To samé tady ve vedlejší vesnici, při bouřkách ji zaplavovala voda z polí a lesa . Pole se zatravnily a stejně to nepomohlo tak se rozhodlo o vybudování ochranného valu který by zadržoval a odváděl vodu jinam. Bohužel jeden majitel pozemku který ve vsi ani nebydlí je proti a s tím nic nenaděláte na to máme moc měkké zákony.

Vybrání hráze aby voda šla do polí a ne na druhou stranu do obce
Naplaveniny ukazují že chyběly centimetry k přetečení hráze.
385
# 09.06.2020, 21:25

Samik
Hmm, právě tohle by měl být veřejný zájem...:!!: Jo, u nás na chalupě je to podobné, jako na té první fotce,směr louky, na druhé straně.. vesnice..

273
# 09.06.2020, 22:59

In-Pocasi

Bourkova situace na prelomu cervna a cervence 2009 - to si velmi dobre pamatuji. Jednalo se o teply a vlhky vzduch v CR a intenzivni tvorbu bourek z tepla. Pri bourkach se moc neochladilo, vitr nebyl moc silny, ale vyskytovaly se velmi intenzivni privalove srazky. Neuveritelnych 14 dni trvala v CR situace s intenzivni bourkovou cinnosti - bourky z tepla kazdy den, i nekolik nekdy Kvuli dobe trvani to byla asi nejvyznamnejsi bourkova situace, co pamatuji (rekneme od roku 2000). I kdyz jednotlive udalosti tak intenzivni nebyly. Jo a malem jsem CG- schytal na rozhrani pole-les pri kempovani.

Bourkova udalost cerven-cervenec 2009 v Praze na 3 stanicich:
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=...
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=...
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=...

Na treti nejhorsi prirodni katastrofu v CR bych to nevidel ani nahodou (i kdyz zalezi odkdy). Nejvetsi prirodni katastrofou v CR v poslednich desetiletich byly povodne 2002 a 1997. Uz si moc lidi nepamatuje na povodne v lete 1998. A pak sucho v letech 2002, 2003, 2015, 2018.

A nejvetsi bourkova udalost v CR za posledni staleti:
https://meteoforum.e-pocasi.cz/historicke-pocasi/e...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.