Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Spadlo i přes 30 mm srážek, další srážky ve formě přeháněk nás čekají

40
# 31.05.2020, 08:36

Rezna85
Hurec
No , treba to, ze tu dnes, 31.5. opet mrzlo, to si clovek tezko muze pochvalovat.. 🙄
Mrzlo jeste u nekoho..?
Uz chybi jen to, aby nam tu odpoledne zasnezilo..

F4
Avatar
109
# 31.05.2020, 09:04

Rezna85
Protože počasí v týhle zemi stojí totálně za 2 věci hlavně co se srážek týče.

Jsem si říkal, dobrý, snad bude aspoň zataženo dneska, ale byl jsem naivní. Byť je obloha pokrytá oblačností, tak ta je tak tenká jako by žádná nebyla a teploty samozřejmě letí vzhůru.

40
# 31.05.2020, 09:20

F4
Zda se, ze se naplnuje to, co jsem vcera predikoval a fronta ,,slehne,, aspon par mm i do Z poloviny Cech.. Jsem zvedav jestli pri najezdu na Sumavu chcipne nebo se prizastavi a srazky zesili..
Ten mraz dnes tady, to uz fakt neni mozny.. Nastesti zelenina na zahrade uz je za kveten mrazem tak ,,vytrenovana,, , ze to zrejme prezije..

268
# 31.05.2020, 10:00

Straky
No mě připadá, že ty kapky z té fronty od SV jsou nějaké světlejší, teplota poklesla z +10 na +8 a zesiluje vítr, který má v poledne foukat zase přes 10 m/s, tady sněžívá i při +6+7, to nemyslíte vážně na konec května, topná sezóna jede naplno jako v lednu, na vesnici se hulí z komínů, pěkně děkuju za takovou setrvačnost tlakových útvarů, včera jsem poctivě všechno zalejval, díky větru hodně vysušeno.

47
# 31.05.2020, 10:30

Mrzlo? Co jak kde? Mas nekde naky teplomer?
Ale nedivim se, kdyz je pres den 8stupnu :D

142
# 31.05.2020, 10:34

No to počasí je na konec května velmi divné a studené a výhled doslova tragedie, bude červen a teploty sotva přesáhnou 20tku?. Ale bohudík alespoň za těch 5 mm, co spadlo. Ovšem na východ opět ani zdaleka nemáme.

8
# 31.05.2020, 10:37

Tady teď začalo pršet. Dneska v téhle zimě a slušné vlhkosti radar nekecá. Z modrých odrazů kapalo, teď ze zelených už regulárně prší. Pokud to tady dá za dnešek alespoň 2mm, budeme za květen na 100% srážek. Pokud méně, bude květen 4. měsíc z pěti letošních, srážkově podprůměrných. Sice těsně, ale i 99% je podprůměr, ač srážkově i statisticky nevýznamný. Tolik k tomu, jak moc je ten omílaný pás Šumava-Krkonoše srážkově nadnormální..

47
# 31.05.2020, 10:51

Tak dnes zatim 17mm srazek a jedeme. No za 5mesic to bude celkem dost. Zatim 155mm srazek, uvidime co jeste do vecera. Vody je ted dost, ted to chce :slunce:

ota
Avatar
2119
# 31.05.2020, 11:03

Hurec
To máte už pořádně zalito teda. Ale tady teď taky krásně leje, spadlo už 6mm, což je víc, než jsem čekal. Za květen máme 83mm.

380
# 31.05.2020, 11:04

Kladno, hlásím počínající déšť - přeháňka, A docela zimavo +11..zítra už tu má být ke +20, budou opět zahradnické práce..

47
# 31.05.2020, 11:28

Jo tady to ukazuje na zitra 17°C.
Jedina vyhoda bude, ze zahradka bude fajne mekka a dobre se bude pracovat , ktomu zadny prach.

40
# 31.05.2020, 11:55

Hurec
Ne tvl, kdyz mas ve ctyri rano na svym cernym aute pod oknem bilou jinovatku, tak to asi proto, ze je tropicka noc..🙄
Projasnilo se tu v noci, utisil vitr a spadlo to k nule, pri zemi i pod nulu.. Hnus!

380
# 31.05.2020, 12:17

Tak jemný déšť se změnil ve vydatný, pěkné...:)

486
# 31.05.2020, 12:18

Aktuální počasí (které je chladnější a deštivé) mi vůbec nevadí. Naopak, vítám jej. Ještě před pár týdny jsme doslova brečeli, aby nám zapršelo. Od začátku května se nám hezky rozpršelo (někde více, někde méně). U mne je to aktuálně z květen 145 mm. Je to výrazně více, než na některých jiných místěch ČR. Ale za tento déšť a chladnější počasí jsem rád. Déšť je to rovnoměrný, takže konečně projde voda postupně do nižších pater půdy (kdo má vlastní studni tak určitě v posledních dnech sleduje, jak vody (ne)přibývá).

Ještě 22.5. byly okolní lesy hodně suché, od té doby ale napršelo u nás 80 mm a lesům to výrazně pomůže. Jak jsem psal dříve, zpomalí to rojení kůrovce, stromy a stromky dostanou konečně pomoc ve formě pořádné vláhy.

Ano, je pravda, že dnešních +11 C denní teplota na konci května je výrazně podprůměrná. Ano, lidé opět zatopili v kamnech. Ale pořád je na 1.místě doplnění vodní zásoby = déšť. Většina z Vás určitě četla, kolik nám v průměru chybí za poslední roky v ČR někdy od roku 2014. Zároveň je důležité, že nám prší teďkom v květnu a ne někdy v únoru, kdy je má daný déšť velmi malou užitnou hodnotu. Kéž by i v létě bylo rozložení srážek alespoň normální.

Závěrem bych rád řekl, že samozřejmě se těším na hezké, slunečné počasí s normálními teplotami a normálním rozložením srážek. Ale buďme rádi za srážky v těchto dnech a týdnech. Až se situace obrátí, posunou se tlakové útvary a vypuknou 3 týdenní horka beze srážek, pak budeme ještě vzpomínat na právě končící květen :)

380
# 31.05.2020, 12:25

andy206
Voda chybí, je to možné, ovšem nemám rád měření podle nějakých průměrů, v průběhu staletí ve zdejší krajině určitě ty průměry byly hodně rozdílné, že chybí voda je spíše dáno změnami půdy a úpravou krajiny, obojí je dle mne z hlediska vodních zásob na vině více, než nižší srážky v minulém období. Nicméně toto počasí, v tom se shodnem, mi rozhodně nevadí ( nevadí mi ovšem, ani horko..:D).

7
# 31.05.2020, 12:30

Tak zde na JV, podle předpokladů, téměř nic - s hrůzou nějaké 2mm. Tady od SV neprší - zkrátka závětří. Než se srážky přes ty Beskydy, Javorníky, Vsetínské,Hostýnské a Vizovické vrchy dostanou, tak z nich zbydou jen odrobinky. I bouřky většinou končí u Vizovic. Už se těším na teplo 25+ a pokud možno bez bouřek.

33
# 31.05.2020, 13:11

palma Me osobne to taky moc nevadi, ale rajcata a okurky na to maj ocividne jinej nazor :)

F4
Avatar
109
# 31.05.2020, 13:13

No právě končící květen nám rozhodně sucho nezažehnal a na pořádný déšť stále ještě čekáme. Kdo ví, jestli se vůbec dočkáme.

268
# 31.05.2020, 13:36

F4
Nápodobně, ale aspoň mám nachytáno z těch crcaček do sudů, dnes kolem 3,5 mm, s tímhle nad suchem nezvítězíme, ani náhodou, SV je jiná liga, květen dopadne srážkově průměrně všude v okolí lehce přes 60 mm, takže minulé výrazně podprůměrné měsíce zůstaly bohužel nedorovnány, mám akorát naději, že bude dostatek sena, pokud teda bude srážkový průměr pokračovat ( podle ČHMÚ ano)

380
# 31.05.2020, 13:40

Ai-kun
Tak mě rajčata jedou (mám je v třičtvrtě meru tlusté vrstvě terraprety, jak doporučuje Yurri) plus už jedou i cukety apod, vše bez plísně či náznaku padlí, prostě super, ještě jsem zvědav co meloun, který jsem tam dal na zkoušku..:D..to dřevěný uhlí dělá divy..:cool:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.