Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Vzduch se vyčistil a umožnil výhled na Alpy, z Šumavy byl vidět 230 km vzdálený Großglockner

# 17.04.2020, 12:28

Z vrcholu Boubína byly včera viditelné Alpy při vynikající dohlednosti. Vidět byl i 230 km vzdálený Großglockner, který je nejvyšší horou Rakouska a leží jen 40 km od hranic s Itálií. Níže si můžete prohlédnout fotografie dubnových Alp ze Šumavy. V dubnu přitom Alpy bývají ze Šumavy takto dobře vidět jen jednou za pár let. ... Více >>

96
# 17.04.2020, 20:31

In-počasí
Jedním slovem nádhera.
Já byl včera vyhlížet z Jelení hory nad Přísečnicí právě Boubín. S dalekohledem něco sice vidět bylo ale pořízené fotografie (bez stativu) ani nebudu vkládat.

182
# 17.04.2020, 20:37

:) +1

F4
Avatar
109
# 17.04.2020, 20:56

Vypadá to skutečně nádherně.

33
# 17.04.2020, 21:45

to vypada az neskutecne, jako fata morgana.

40
# 20.04.2020, 09:15

Uzasny fotky! Ano, videt Alpy ze Sumavy pouhym okem je zazitek, ktery jsem mel tu cest absolvovat hodnekrat, coby rodily sumavak (Volary na Prachaticku - 760m.n.m.) A to i z nizsich kopcu, nez je nedaleky Boubin.. Treba z Kremenne (1085 m.n.m. ) . Posledni roky jsem na sušicku, a Alpy jiste budou videt i z Poledniku, Ostreho ci Spicaku a tohle vlakno mi tedy pripomina vyborny tip na vylet.. 🙂

# 20.04.2020, 09:48

Jsme rádi, že se vám fotky líbí. Pokud chcete fotit také Alpy ze Šumavy, tak výborná je kamera na: http://webcam.sumava.eu/#WebcamImagePlace:123002;1... - z té poznáte, jestli jsou vidět. V dubnu to bylo zatím jen cca dvakrát, takže to určitě není nic běžného a je třeba to pečlivě naplánovat.

Potom si už stačí jen vybrat vrchol, na který se chcete vydat ;-)

Alpy na webové kameře, 16. dubna, zdroj: ŠUMAVA.eu
2673
# 20.04.2020, 09:58

In-počasí
To je nádherné ten výhled na ty Alpy:love: možná je to způsobeno i tím koronavirem vzduch je teď o dost čistší než před rokem a asi je i větší dohlednost hlavně ve městech ale i jinde:) já jsem tam byl na té Boubínské rozhledně také ale už je to dýl a Alpy jsem neviděl ale v ten den bylo zrovna oblačno až zataženo takže jsem měl smůlu;-)

73
# 20.04.2020, 10:25

Tutugon
Já jsem tedy zatím nezaznamenal žádný rozdíl v dohlednosti proti minulým rokům. Ale jsem jen pozorovatel z hanácké placky, třeba to mají na horách jinak.

# 20.04.2020, 17:43

Kdyz mate poradny objektiv a idealni podminky a photoshop lze videt i toto. ;-) Watzmann 2715m, 175km od Boubina...Nekdy lze dohlednout i na Klinovec, samozrejme tak pekne fotky jako Alpy to nejsou...

273
# 21.04.2020, 21:53

In-počasí

Vybrat si vrchol sice muzeme (to i v Praze v zime s inverzni oblacnosti), ALE Policie CR nebo Ceska Armada nas k nemu nepusti jeste nejakou tu dubu (par mesicu). I kdyz v Rakousku prudce klesly nove pripady koronaviru, i v CR jde vyvoj dobre relativne.

A pokud se vyda nekdo na GrossKlockner, nejvyssi horu Rakouska, vemte si s sebou cepici, rukavice, zimni bundu i v cervenci. A uz je to narocnejsi vystup, Montblanc (ktery videt neni) ani nemluve.

42
# 21.04.2020, 23:24

TommyAst
Hlavně ale nezapomenout mačky a cepín :cool:

# 23.04.2020, 10:16

godlike
Parádní fotka, ten Watzmann je tam nádherný. Ještě to chce mít Šumavu blízko a vydat se tam brzo ráno :) Vycházející Slunce to dovádí k dokonalosti.

273
# 23.04.2020, 21:15

Mike11

Pred 2 roky jsem videl na vlastni oci totozny obrazek - hola skala a ledovec, co se tyce Koppenovy klasifikace ta pomalu ustupuje EF pred ET.

Snih prez letni pulrok nerostaje vsechen, co v zimnim pulroku napadl (obcas snezi i v cervenci). Tvori se tak ledovec, kdy se stale vice a vice sneho-ledove hmoty usazuje po cela staleti. To ale ted neplati vetsinou. Ten ledovec tam je X tisic let a zmensuje se, v prubehu roku odtaje v lete vic, nez v zime napadne.

Po ledovci to klouze, kdyz je truchu z kopce a neni to sranda. Chuze do kopce jest tezka. Ledovec se pod velkym tlakem ruzne formuje a obcas se ozyva praskani, vzikaji praskliny. Prasklina je zapadana snehem ci tenkym sneholedem, a kdyz po tom clovek jde, propadne se. Nemusi se zabit nebo zranit. Jenze ono to klouze a nahoru se clovek sam jen tak nevydrape. Signal beznych operatoru tam neni (na horach) a negunguje tedy ani 112, jen satelitni telefon. Let vrtulnikem taky neni levna zalezitost. Proto se chodi po ledovci ve skupine a lidi jsou k sobe napojeni provazem. To plati pro nektere hory v Norsku, ktere jsou i pod 2000 m, ale je tam ledovec a neda se obejit. V Alpach jsou ledovce podstatne vyse, Tatry zadne ledovce, prez ktere by clovek musel jit, nemaji.

# 23.04.2020, 21:18

2 Admin.
Realne to fotil tento pan:
http://vimperk.eu/index.php/1057
Ja jsem si jen stahnul jeho fotku a upravil kontrast v PShopu. Ona byla dost bleda. Jinak ten pan na Boubin chodi snad nekolikrat do mesice. Neuveritelne nadseni pro vec...

33
# 23.04.2020, 22:15

No ja se priznam ze teda osobne photoshop vubec nemusim. Kdyz si neco fotim, tak chci aby to vypadalo co nejbliz tomu co vidi oko, a ne nejaka fake maluvka :) A kor u fotografii meteorologickejch jevu. Uprava=odstraneni (nebo pridani) informace -> tedy vlastne dezinformace ;-)

# 23.04.2020, 23:11

godlike
On to fotil o den dříve (15. dubna), kdy moc vidět nebyly. My jsme tam byly druhý den (16. dubna), kdy byly vidět mnohonásobně lépe. Srovnání vidíte i na kameře - je to zcela něco jiného: http://webcam.sumava.eu/#WebcamImagePlace:123002;1.... Photoshop webová kamera opravdu nepoužívá :). Naše fotografie navíc nejsou teleobjektivem - při jeho použití by to bylo ještě krásnější na fotkách. Takto jsou tam na jaře opravdu vidět zřídkakdy.

16. duben, zdroj: SUMAVA.eu
15. duben, zdroj: SUMAVA.eu
42
# 24.04.2020, 00:46

TommyAst
Ta fotka je z posledního ledovce na pyrenejském poloostrově, pod vrcholem Pico de Aneto v cca 3200m n. m. Trhliny v něm nejsou, ale bez maček se přejít nedá. Zbývá mu posledních pár let, než úplně roztaje.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.