Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti a hlavně na západě ojediněle přeháňky nebo bouřky

Diskuse o počasí Jih USA se připravuje na tornáda, bouřky se v pondělí objeví i u nás

# 11.04.2020, 12:08

Velmi nepříznivé počasí čeká východní polovinu USA během neděle a pondělí. Přímo nad pevninou se totiž prohloubí mohutná tlaková níže. Ta přinese silný vítr s nárazy i přes 100 km/h, vydatné deště a na sever i husté sněžení.... Více >>

42
# 11.04.2020, 13:47

Pro sev. Ameriku v podstatě běžná situace, začíná tam tornádová sezóna, nejvíc tornád je v USA na jaře až do června a pak to klesá. Začíná to na jihu a potom se tornáda přesouvají na sever k Chicagu. Tak trochu můžeme být rádi, že u nás takové extrémy nejsou. Nejdřív tornáda a pak na severu sněhová bouře. Sev. Amerika má uspořádaný terén, že se tam extrémům zkrátka daří. Pouštěl sem si animaci na které je vidět, jak teplý vzduch od Mex. Zálivu se střetne s chladnějším od Skalnatých hor a celé se to roztočí do "krásné" spirály kolem sílící TN. Tady v Evropě by něco takového rozsáhlého nemohlo vzniknout, protože by se to rozbilo o Alpy apod.

40
# 11.04.2020, 15:45

aura333
Presne, maj tam na to super geograficky (orograficky) a podnebny podminky..Mozna se to uplne nezda, ale podle me jsou opravdu vyraznym rozbijecem frontalnich systemu a tlakovych nizi nad str Evropou ceske pohranicni hory.. Zname to vsichni, kdy otevrenou nemeckou krajinou postupuji vyrazne srazky od zapadu z Atlantiku , nebo z jz Evropy a sotva se dotknou Sumavy ci Krusnych hor..slabnou nebo zanikaji..o bourkach ci bourkovych systemech ani nemluve.. Alpy na druhou stranu umi casto srazky zmohutnet nebo i vyrobit..ale nerady je pak pousti dal na sever, severovychod.. Otevrena krajina Nemecka ci Polska je pro vznik a vydrz bourkovych a srazkovych systemu proste vhodnejsi.. V Americe je to o Kordillerach na sz a mexickem zalivu na j, jv..mezi nimi obrovska placka kde nic nebrani ve stretu studene suche a teple vlhke vzduchove hmoty na mega velkem uzemi.. U nas nic takoveho orografie terenu nemuze nikdy dovolit..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.