Diskuse o počasí Znečištěný vzduch významně zvyšuje počty obětí koronaviru, ukazují první studie
In-počasí
K tomu je dobrý tenhle článek
https://www.uamk.cz/aktuality/2008-kdo-znecistuje-...
Zkusil bych vysázet nejlépe stálezelené keře, kde se dá, jsou nenáročné a jen tak nepřerostou a neuschnou.
Yurri
To dobrý článek není, mluvit o dopravě jen ve vztahu k prachovým částicím je nesmysl - doprava produkuje také nebezpečné oxidy dusíku (v článku absolutně nejsou zmíněny) a tam už jaksi elektroauta mají svůj smysl. Dávat do souvislosti zákaz vjezdu vozidel se spalovacím motorem výhradně s prachem už je vyloženě manipulace (nikdo přeci nezakazuje vjezd aut do měst, protože práší při jízdě).
Zajímavější mi přijde tento rozhovor, kde je vidět, že tomu ty lidé rozumí: https://chmibrno.org/blog/2020/03/16/rozhovor-vide...
Emise z dopravy jsou komplexní směsi škodlivin obsahující stovky chemických látek v různých koncentracích. Je nutné si uvědomit, že spalování paliva v motorech automobilů je v podstatě hoření, což je z chemického hlediska reakce látky, v našem případě paliva, s kyslíkem.
Pěkný článek i zde (a trošku jiný úhel pohledu ...) - https://chmibrno.org/blog/2020/04/07/souvisi-umrtn...
ale plně se podepisuji pod záverečnou větou z článku In-počasí - "Především významné zlepšení kvality vzduchu, který dýcháme, by se mělo stát dlouhodobým řešením současných problémů."
PS. přehled o koronaviru z celého světa (nové případy, úmrtnost, vyjádření v % atd.) jde zde - https://clustrmaps.com/coronavirus/
andy206
Ano, pěkný. Ten odkazuje na studii https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/..., která je spíše takovým zamyšlení. Nepředkládá žádnou vlastní statistickou analýzu a data. Ta nová studie, kterou uvádíme v článku, již pracuje přímo s daty z USA a hodnotí je. Má také podrobně popsanou metodiku, jak k závěrům došli. Tudíž je mnohem relevantnější a je to zřejmě první takto obsáhlá studie (další přibudou). Samozřejmě je ještě nutné počkat na její recenzování odbornou veřejností (to může trvat několik měsíců).
K tomu znečištění v Číně, na tom chmibrno.org se píše: Studie se vůbec nezabývá potenciálně vysokým znečištěním v jiných oblastech než je Evropa. Přitom smrtnost z jiných oblastí známe. V Číně takto vysoká nebyla. - tady je nutné říci, že číslům o počtu obětí z Číny nejde moc věřit, tudíž tam nic moc nezjistíme.
In-počasí:
Z článku pod mým odkazem se mi líbí vlastní komentář a úhel pohledu od autora pana Brzeziny z CHMI Brno. Zde porovnává údaje z celého světa a tyto informace dávají na danou situaci jiný pohled. Ale zatím jsme "na začátku" a počkáme si, jaké další, přesnější a rozsáhlejší studie budou vydány později.
PS. a ano, jaká jsou reálná čísla z Číny, toť velký otazník ...
andy206
To je právě problém - ono moc nejde porovnávat data z celého světa - každý má jinou metodiku, některé státy záměrně data tají (Turkmenistán úplně koronavirus zakázal: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/turkmenistan-k... a data z Číny nesedí: https://www.lidovky.cz/svet/cina-falsuje-pocty-nak... Nejlepší je vzít jeden stát a data z něho, která jsou naměřena co nejvíce podobným způsobem.
Z toho důvodu jsme zde zatím ani nepublikovali nějakou studii hodnotící vliv počasí na šíření koronaviru - zatím ty studie dost často pracují s tím, že v Africe je teplo a koronavirus tam moc není. Jenže v těchto státech to ani nikdo nesleduje. Kvalitní studie zatím pro hodnocení role počasí neexistuje.
In-počasí:
Souhlas. Ale datům z Evropy věřit (snad) můžeme. A různé státy mají různou úmrtnost v % a když toto porovnovnáme s údaji znečištění PM 2,5, k závěrům jako studie z USA (zatím?) nedocházíme. Jak ale říkám, vstupuje zde řada dalších faktorů - opatření (slabší-silná), čas. linie, zdravotnictví ...
andy206
V Evropě je to hlavně podle těch opatření a každý stát je zavedl v jiný čas a jiném rozsahu. Velmi zajímavá je rozdílnost mezi západem a východem Německa: https://experience.arcgis.com/experience/478220a4c... - v bývalém NDR je nakažených na počet obyvatel mnohem méně. Jaký je k tomu důvod nikdo neví - opatření mají v podstatě stejné v celé zemi. Snad jedině, že by lidé v bývalé komunistické zemi měli jiný životní styl - méně se setkávali / cestovali?
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.